Tulipa tehtyä virhe, kun en tiennyt. Eikä ole ketään tietävää, jolta neuvoa olisin kysynyt. Vaan nyt kysyn, vaikka kokemuksen mukaan saan vain vittuilua ja vääriä ohjeita.
Purin kaksipyöräisen mobiilin, hioin sen maalit hiomapaperilla ja maalasin kaupan halpamaali-sprayllä kun piti itse tehdä ja halvalla.
Susihan siitä tuli.
Maali ei kestä bensaa ja on muutenkin pehmeää tavaraa, ei kestä ollenkaan kolhuja.
Mitäs nyt?
Pesenkö enimmät bensalla pois ja hionko loput eli suuri työ. Jollakin puhalluksella (ei hiekka-) varmaan lähtisi, vaan mistä sellaisen löytäisi? Hiekkapuhallus on liian raju ohuelle pellille. Ja muoville.
Ja sitten: Onko kunnollisia spraymaaleja, jos vaikka itse nyhräisin? Pahoin kun pelkään, että automaalaamoissa maksaa hirveästi kun on paljon pieniä osia.
Olisiko joku raskaan kaluston maali hyvää ja kohtuullisen kolhuja kestävää?
Joku teistä tietää, vaan kertooko vai vieläkö on voimassa se wanha periaate, että se on kaikki itseltä pois jos toista neuvoo?
Tulipa tehtyä virhe
Anonyymi-ap
2
145
Vastaukset
- Anonyymi
Niille tiedoksi, jotka ovat vaarassa tehdä saman virheen, niin sen maalin valmistaja on Maston, mikä negatiiviseksi mainokseksi julkaistakoon.
- Anonyymi
Ne harrastelija maalit ei kestä bensaa. Akryylimaalit kestävät vähän paremmin. Oikeastaan ne aidot kaksikomponenttiset värit sietävät parhaiten bensaa. Maalilaatu riippuu vähän käyttöpaikasta. Ueamman moottoripyörän rungon malasin aikoinaan Miranolila. Toimi ja kesti ihan hyvin. Bensatankki ym. muut polttoaineen kanssa tekemisiin joutuvat piti maalata muilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082485
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo401634Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1411286Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2931086Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3141036Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe561012Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen22975- 55926
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S19814Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58783