Tulipa tehtyä virhe

Anonyymi-ap

Tulipa tehtyä virhe, kun en tiennyt. Eikä ole ketään tietävää, jolta neuvoa olisin kysynyt. Vaan nyt kysyn, vaikka kokemuksen mukaan saan vain vittuilua ja vääriä ohjeita.
Purin kaksipyöräisen mobiilin, hioin sen maalit hiomapaperilla ja maalasin kaupan halpamaali-sprayllä kun piti itse tehdä ja halvalla.
Susihan siitä tuli.
Maali ei kestä bensaa ja on muutenkin pehmeää tavaraa, ei kestä ollenkaan kolhuja.
Mitäs nyt?
Pesenkö enimmät bensalla pois ja hionko loput eli suuri työ. Jollakin puhalluksella (ei hiekka-) varmaan lähtisi, vaan mistä sellaisen löytäisi? Hiekkapuhallus on liian raju ohuelle pellille. Ja muoville.
Ja sitten: Onko kunnollisia spraymaaleja, jos vaikka itse nyhräisin? Pahoin kun pelkään, että automaalaamoissa maksaa hirveästi kun on paljon pieniä osia.
Olisiko joku raskaan kaluston maali hyvää ja kohtuullisen kolhuja kestävää?
Joku teistä tietää, vaan kertooko vai vieläkö on voimassa se wanha periaate, että se on kaikki itseltä pois jos toista neuvoo?

2

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niille tiedoksi, jotka ovat vaarassa tehdä saman virheen, niin sen maalin valmistaja on Maston, mikä negatiiviseksi mainokseksi julkaistakoon.

    • Anonyymi

      Ne harrastelija maalit ei kestä bensaa. Akryylimaalit kestävät vähän paremmin. Oikeastaan ne aidot kaksikomponenttiset värit sietävät parhaiten bensaa. Maalilaatu riippuu vähän käyttöpaikasta. Ueamman moottoripyörän rungon malasin aikoinaan Miranolila. Toimi ja kesti ihan hyvin. Bensatankki ym. muut polttoaineen kanssa tekemisiin joutuvat piti maalata muilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      145
      11292
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      157
      10381
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      27
      8063
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      198
      6621
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      55
      5808
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      93
      5315
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      158
      4503
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4296
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4142
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      140
      3698
    Aihe