Koirat aiheuttaa todella paljon hyökkäyksiä, puremia

Anonyymi-ap

Paljon koiran aiheuttamia ongelmia joissa käy ihmiseen kiinni. Kokoajan ja ympäri Suomen.

Ei ole mukavaa nähdä tilannetta jossa esim 60-70v nainen yrittää estää koiraa puremasta. Ongelmat aiheuttaa pääosin muutamat rodut ja koirien kokokin isohko.



Yhteiskunnassa pyöritellään niin vähäpätöisiä asioita joilla ei merkitystä mutta iso ongelma täysin käsittelemättä kuten että Suomessa, kielletään koirien hallusapito tiettyjen rotujen kohdalla. Ja jokainen ihmiseen hampaillaan kiinni käynyt koira lopetetaan välittömästi.

5

218

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Roduttomat ja paperittomaan on suurempi ongelma, kuin tietyn rotuiset.

    • Anonyymi

      Eikä vaan ihmisille vaan myös pienemmille lajitovereilleen.

      Pari viikkoa sitten tuli sellainen, voisko sanoa keskikokoinen koira meidän talon piha-alueella vastaan. Itselläni on Tiibetinspanieli ja tämä koira oli Tiibetin terrieri. Omistaja kysyi että saako ko.koira haistaa ja sanoin että saa. Koira tuli ja haisteli hetken omaani ja ikäänkuin jähmettyi hetkeksi ja sitten suo
      raan omaani niskasta kiinni ja heilutti ilmassa kuin riepua.
      Huusin omistajalle keuhkojen täydeltä että "jumalauta tee nyt jotain. Ota niskasta tai mistä vaan kiinni" Nainen ei osannut muuta kuin hokea omalleen että "älä nyt, älä nyt"
      Menin hänen koiransa viereen ja huusin että "irti perkele". Pienen viiveen jälkeen koira pudotti omani alas.
      Sitten katsottiin että kun verta ei näy missään niin emäntä oli lähdössä pois. Sanoin että ihan noin se ei käy.
      Itselläni ei ollut puhelin mukana joten sanoin että nyt soitat numerooni että siihen jää hänen numeronsa. Hän teki niin ja sanoin että jos on jotain niin perästä kuuluu.

      Sanoin että olisi vähän koulutuksen tarvetta, ethän voi enää luottaa koiraasi kun oli kerrotusti eka kerta. Koiraa täytyy myös komentaa, oli se iso tai pieni. Hän vastasi että hän ei komenna vaan yrittää silleen positiivisen kautta. Sanoin että joo ja tässä on lopputulos.
      Onneksi ei omalleni käynyt muuta kuin pieni henkinen kolaus joka oli parin päivän päästä pois.
      Itselläni oli suunnaton halua vetää sitä akkaa turpaan. Hän oli 30-40 vuotias ja itse olen 72. Pelkoni oli että omastani tulee remmirähjä mutta näin ei käynyt.
      Pelästyin kyllä ja ajattelin että yksikään uros, jos ei ole tuttu, ei haistele enää koiraani.

      • Anonyymi

        Minulla kanssa kävi amerikan pittbull pienen villakoirani kimppuun kauan kauan aikaa sitten. Nappasi niskasta kiinni ja riepotteli kuin rättiä. Minä menin ihan shokkiin...näin vaan oman koirani silmät, jotka aneli armoa. No tämän bullin omistaja alkoi hakkaamaan omaa koiraansa paniikissa, että irottaisi otteen minun koirastani. No se loi vain pahempaa jälkeä, bulli vaan raivoistui enemmän ja yhä kiivaamin riepotteli minun pikkuista villakoirraani. Kiitos sille sivulliselle, joka tuli väliin! Otti bullia nivusista kiinni, niin sitten pudotti oman koirani hampaistaan. No omistajahan liukeni paikalta aika nopsaan. Onneksi koira ei saanut kuin puremajäljet niskanahkaansa...Onni oli mukana. Pelkään ihan tosi kovasti olla pikkuisten koirieni kanssa ulkona, jos jostain taas joku hyökkää. Kauan aikaa sitten myös, yhdestä pihasta karkasi rotikka. Lähti juoksemaan suoraan meitä päin. Minulla oli silloin tuo koira vielä ihan pentu. Otin pennun takkini alle...ja katsoin taakseni...rotikka vaan tulee perässä. No joku ihana ihminen, joka oli sauvakävelyllä huomasi tilanteen ja alkoi huitomaan sauvoillaan koiraa ja huusi sille samalla. Koira säikähti ja pakeni takaisin kotiinsa.


    • Anonyymi

      Tietyt rodut pitäisi taajamissa kieltää, ei sovi moni amerikanbully/ Pitbull/laumanvartija/noiden sekoituskaan mihinkään kerrostalo tai edes rivitaloasumiseen taajamassa, moni huumehörhö ja sekakäyttäjä vielä noita usein ottaa. Joutuu koira kiertoon jossain vaiheessa tai eläinsuojelun uudelleen myymäksi, mutta siinä välissä ehtii montaa satuttaa ennen elsun puuttumista, eka omistaja saa vain sakot ja ehkä eläimenpitokiellon vuodeksi tai kahdeksi. Saisi laki muuttua ja loppuelämän eläintenpitokielto noille (yleensä sekäkäyttäjä) ihmisille, jotka ottaa tuollaisen ja joiden koira silti aiheuttaa muille kipua, ja jos ihmisiä yhtään edes näykkäisee, samantien lopetus noille koirille, muuten satuttavat kohta vielä lapsia tai muitakin ihmisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      171
      1583
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      256
      1096
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      762
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      711
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      210
      695
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      665
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      576
    8. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      41
      557
    9. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      49
      553
    10. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      68
      540
    11. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      63
      513
    12. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      32
      511
    13. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      58
      506
    14. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      479
    15. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      476
    16. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      460
    17. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      69
      451
    18. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      443
    19. 24
      434
    20. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      22
      415
    Aihe