Mun naapurini ovat masusta päätellen saamassa vaavin ja pelkään kauheesti että en sen jälkeen saa nukutuksi. Mulla on ollut aivan kauheita lapsiperheitä naapureina (ryyppyvanhempia ja koliikkijuttuja) ja nyt oli kivaa kun oli pitkään hiljaista kun oli kaksi aikuista vaan. Mutta nyt se sitten taas muuttuu... Olen aikoinaan valvonut vuosia lasten huudon takia ja silloin terveytenikin alkoi reistailla. Nyt "hiljaisena aikana" terveysongelmat on saatu kuriin mutta nyt alkaa taas pelottaa... Kestänkö huudon ja valvomisen? Usein vanhemmat eivät tajua että naapureistakin tulee "vanhempia" jotka joutuvat valvomaan...
vaavi tulossa
sleep
71543
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei se naapurin vauva ole meillä kovastikaan häirinnyt, hiukan kuuluu itkua joskus seinän takaa. Paljon enemmän häiritsee tuo toinen rymyporukka, siellä vietetään rietasta ja epämääräistä elämää, nytkin yh-rouvalla (maksullisella) on pari humalaista asiakasta hoidettavanaan, välillä kuuluu rouvan sänkyhuutoa ja sitten keskustelu sujuu suurin piirtein näin parvekkeella: onks sulla tauti? käyk sää (rouva) testeissä? jaa niin monta mukulaa? nyt Ju* ala panna, ala panna! ethän petä mua jne. Kuinkahan pitkään tämä taaskin jatkuu..?
että et kestä. Se tekee sulle kuitenkin hyvää.
vaik ite olit kaiketi s-tanallinen yöhuutaja!
Täytyykin muistaa nipistellä sitä muksua, jos ei koliikki muuten iske. Tosin eiköhän se iske, sitä on nimittäin suvussa. Sitten vaan vahingoniloisena naureskelemme mustille silmänalusillesi!!!
hanki sellaiset henkilökohtaisesti muotoillut kuulosuojat korviisi. ne kestää loppuikäsi eikä juuri alun jälkeen tunnu. sillä niistä äänistä pääsee eroon.
kerrostalo vaan on sellanen paikka että siellä kuuluu ääniä ja jokainen tietää että vauva huutaa eikä kukaan sitä todella huudata tahallaan yöllä..
ja siihen pitää vain sopeutua, ei ole vanhempien ymmärtämättömyyttä se että vauva itkee, tuskin kukaan tarkoituksella itkettää lastaan ihan vaan naapurin kiusaksi. Lapset on kuitenkin niin lyhyen aikaa pieniä, luulempa että se vauva kärsii enempi esim. koliikista kuin sinä hänen itkustaa.
Eihän lapsen itkulle mitään voi, ei me vanhemmat niitä tahallan huudateta, yhtä "pahalta" se itku meistäkin tuntuu kuin sinusta mutta meistä se tuntuu pahalta lapsen vuoksi sinusta se, ettet itse saa nukkua... =/