Ei ole lain mukaan pakko olla puhelinta tai s-postia, ei ole pakko olla pankkitunnuksia, ei ole pakko ostaa postimerkkiä eikä ole pakko ostaa bussilippua päästäkseen paikan päälle hoitamaan asiat.
Ei ole pakko päivystää puhelinta, ei ole pakko vastata siihen kun se soi, ei ole pakko käydä kerran päivässä katsomassa s-postit.
Ei ole pakko hakea eikä tehdä töitä.
Ei ole myöskään pakko sitten valittaa, jos karenssi lävähtää.
Että näin.
18
516
Vastaukset 18
- Anonyymi
ei oo ei
- Anonyymi
Juu
- Anonyymi
Ei ole pakkoa valittaa karenssista, mutta hallintokantelun siitä voi tehdä jos työvoimapalvelut on hoidettu lainvastaisesti ja seurauksena karenssi.
Kelaan ei siis valiteta.
Kantelut tehdään lainvalvojalle.
Syy tähän on se, että Kelalla ei ole toimivaltaa tutkia karenssiin johtaneen lausunnon tehneen viranomaisen toiminnan lainmukaisuutta, mutta lainvalvojalla on, ja siihen on jopa velvollisuus silloin kun kansalainen asiasta kantelee. - Anonyymi
Näinhän se olee. Karvahattu saa olla vielä muovibussessa pari kuukautta. Kuitenkin;
Luonnonlakien tarkkuudella auringonvalon aika vähenee taas tuttua latuaan.
Sähkövalojen avulla tulevista hämärä-ajoistakin selvitään. Nokikaveri tulee sutaisemaan enimmät karstat pönttäriuunin hormeista.
. ja tätä rataa.- Anonyymi
"Nokikaveri tulee sutaisemaan enimmät karstat pönttäriuunin hormeista."
Niin tarkoitatko sinä että sinulla on jotakin tietoa siitä miten asuntomurtoja tehtaillaan näiden "nokikaveriesi" toimesta?
- Anonyymi
Moni olisi aivan paniikissa nykyisin jos ei olisi nettejä, pankkitunnuksia, älyluurihärpäkkeitä ym apua.
Vielä hetki sitten ei ollut niitäkään.
joutui jonottelemaan aina joka paikkoihin.
työkkäreihin viikoittain ilmoittautumaan, pankkeihin ja joka paikkoihin.
Rahaa ropisee tilille parilla hiiren klikkauksella sitäkin.
huhhuh!!- Anonyymi
Se onkin hyvä että asiat on näin.
Kun hiiren klikkauksella hoituu monet asiat, siitä tulee yhteiskunnalle varsin merkittäviä säästöjä kun ei ole jatkuvasti puolet kansasta jonottomassa johonkin viraston luukulle ja toinen puolet kansasta on siellä luukun toisella puolella palvelemassa.
Yhteiskunnan varallisuutta pitää käyttää siten että se tuottaa meille kaikille suomalaisille parhaalla tavalla, myös kulujen pitäminen alhaisina päivittäisasioinnissa on osa sitä toimintaa jolla tarpeettomia kuluja minimoidaan.
- Anonyymi
"Ei ole lain mukaan pakko olla puhelinta tai s-postia, ei ole pakko olla pankkitunnuksia,"
Kerropa se lakipykälä missä tuo sanotaan.- Anonyymi
Ei laissa määrätä asioita, jotka eivät ole pakollisia omistaa - tulisi aika pitkä lista.
- Anonyymi
Kerropa, missä laissa määrätään, että ihmisellä on 'pakko' olla pankkitunnukset, puhelin ja sähköposti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerropa, missä laissa määrätään, että ihmisellä on 'pakko' olla pankkitunnukset, puhelin ja sähköposti.
Et taida ymmärtää lukemaasi kovinkaan hyvin.
- Anonyymi
Laissa todetaan vain, että kansalaisilla on oikeus mutta ei velvollisuutta käyttää sähköisen asioinnin palveluita.
- Anonyymi
Mikäli ei ole rikoksesta rankaistavana, silloin ei ole kuin kaksi pakkoa.
On pakko maksaa veroja.
On pakko kuolla.- Anonyymi
Kaikkien tämä viimeisen sukupolven ihmisten ei ole pakko kuolla! Uskovat kristityt pääsevät pian taivaaseen ilman kuolemista siinä välissä. Olethan sinäkin mukana ylöstempauksessa? Kaikki pienet lapset ovat, vanhempien uskosta riippumatta. Myös syntymättömät lapset äitinsä kohdusta.
- Anonyymi
Elämässä on vain kaksi pakkoa, syntyä ja kuolla, kaikki siinä välissä on vapaaehtoista. En hyväksy muuta pakkoa kun lomPAKON
- Anonyymi
Oikeastaan ainoat pakolliset jollei suorastaan välttämättömät ovat olut ja makkara. Ja sätkäkamat.
- Anonyymi
Ei ole, jos elää "veneen alla", eikä hae Kelalta/valtiolta rahaa. Onhan teitä "metsien miehiä".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei211371- 721366
- 1081265
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331261Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671059- 1091009
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94967Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182933- 89896
- 45881
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66811Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50706- 43676
- 58663
- 70646
- 98638
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087628Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123622- 67596
- 53587