Alueuutiset kertoi virolaisten saaneen porttikiellon tuleviin turnauksiin? Jotain muutakin huutelua ja häiriökäyttäytymistä oli ainakin FC Halikon C-14 pojat joukkueessa.
Kokkola cup mitä siellä on tapahtunut
6
543
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi urheiluseuroissa on nii paljon ongelmia???
- Anonyymi
Vatsatauti epidemiasta ainakin kuulee ihan eri juttuja läsnä olleilta ihmisiltä, kuin mitä turnaus järjestäjän medialle tehdyistä ulostuloista ja tiedotteista saa lukea.
Meni monien lasten turnaus ja kesän kohokohta pilalle. Mikäli kyseessä on majoituspaikkojen vedestä tai ruuasta johtuva sairastelu, niin toivottavasti järjestäjä kantaa vastuunsa.- Anonyymi
Kaikkien majoituspaikkojen hanoista tulee samaa vettä kuin kotonakin.
- Anonyymi
Mitä voi olettaa, kun talkoo voimin amatöörit ottaneet liian suuren vastuun.
Onkohan hygienia passia ruoka jakajilla - tuskinpa on..
Eristettiinkö saurastuneet- tuskinpa.
Siellä ne nyt varmaan kierteli lääppimässä pintoja kaupoissa ja paikoissa.
Norovirus voi elää jopa 14 päivän ajan tartuntakykyisenä.
Olisiko aika järjestää oikea jalkapallo turnaus eikä mikään juniori puulaaki liigojen kersojen kokoontuminen , joka aiheuttaa joka vuosi enemmän haittaa kuin hyötyä.
fC Gillan ja oikeiden hyvien pallo seurojen pelit toisi oikeanlaista turismia .
Ajatelkaa big picture. Mitä hyvää tämä kymmenen vuotialaille tarkoitettu leikkiminen tuottaa. Ei sitten niin mitään.
Laajentakaa oikeaan suuntaan.
Kukaan ei oikeiti tykkää Kokkola cupista.. ei kukaan paitsi pelaajat ja heidän itsekkäät vanhemmat jotka tukkii parkkipaikat ja tiet ja kerran kaverini omakotitalon pihalle oli ajettu törkeästi niin, että kaveri ei päässyt töistä tullessaan kotiin!
Sitten kaikki kaupat on tyhjennetty ruuasta yhdessä viikonlopussa tyhjenee kaikki karkki ja ruoka hyllyt.
Eli huonosti suunniteltu ja huonosti toteutettu sekä liian pienesti ajatellaan kun mahdollisuus olisi tehdä rahaa, mutta sitä ei valitettavasti saada sillä, et juniori messut ja Ronaldot hetkeksi pääsee leikkimään - Anonyymi
Kyseessä on hyvin todennäköistä kuitenkin noro tai Rota virus tai muu virus, joka aiheuttaa äkillisen suolitulehduksen. Se voi kyllä levitä ruuan ja juoman kautta mikäli ruokaa jakamalla on itsellään virusta käsissään jakaessa tai perheessä sairastava lapsi .
Noro ei leviä ilmateitse samalla tavalla kuin korona tai flunssa ja sen leviämisreitti on suoraan viruksen suuhun joutuminen.
Eli pelkkä kosketus virukseen ei aiheuta tartuntaa, koska viruksen pitää joutua suuhun.
Mutta onko valmentajilla ja muilla ollut annettu tarpeeksi hyvät ohjeet miten eristää sairastuneet. Uutisissa luki " pyritään järjestämään sairastuneille omat WC tilat.. "
Eli pyrittiin, ei varmistettu joka tarkoittaa sitä, että sairastuneita ei laitettu kosketus eristykseen omiin sairas paikkoihin.
Luulisi, että näin ison tapahtuman järjestäjöt osaisivat ottaa tarkuntataudit paremmin huomioon ja jokaisessa majoitus paikassa pitäisi olla oma sairastua jossa lähellä oma wc.
Uutisessa myös puhuttiin korona kokemuksesta, niin .. eikö viimeksi ollut aika paljon altistuksia sen takia.. nooh kokemus se sekin on joo..
Minut pitäisi valita turvallisuus suunnittelijaksi Kokkola cupiin tekisin sen mielelläni ja ilmaiseksi koska minulle on sydämen asia lasten terveys ja turvallisuus sekä se, ettei tartuntataudit leviäisi yhden ainoan tapahtuman takia.
Ajatelkaa yksinin noro sairas voi aiheuttaa satoja sairastuneita ja pitkäänkin kestävän epidemian ja oikeanlaisella toiminnalla ja ennakoinnilla voimme ennaltaehkäistä jopa satoja tartuntoja .
Jos oikeasti sairastuneita oli vain 40 voi sanoa, että todella hyvin hoidettu asia, mutta jos kaikkia tapauksia ei raportoitu tai jos tapauksia oli enemmän niin silloin se on vakava asia .
- Anonyymi
Järjestäjäkin puhu kymmenistä sairastuneista eli ei sitä nyt voi vähättelystä syyttää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1076788KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3826428Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei623223Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521172728Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082360- 1251824
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211687Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341535Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821357- 741247