Kokkola cup mitä siellä on tapahtunut

Anonyymi-ap

Alueuutiset kertoi virolaisten saaneen porttikiellon tuleviin turnauksiin? Jotain muutakin huutelua ja häiriökäyttäytymistä oli ainakin FC Halikon C-14 pojat joukkueessa.

6

530

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi urheiluseuroissa on nii paljon ongelmia???

    • Anonyymi

      Vatsatauti epidemiasta ainakin kuulee ihan eri juttuja läsnä olleilta ihmisiltä, kuin mitä turnaus järjestäjän medialle tehdyistä ulostuloista ja tiedotteista saa lukea.

      Meni monien lasten turnaus ja kesän kohokohta pilalle. Mikäli kyseessä on majoituspaikkojen vedestä tai ruuasta johtuva sairastelu, niin toivottavasti järjestäjä kantaa vastuunsa.

      • Anonyymi

        Kaikkien majoituspaikkojen hanoista tulee samaa vettä kuin kotonakin.


      • Anonyymi

        Mitä voi olettaa, kun talkoo voimin amatöörit ottaneet liian suuren vastuun.
        Onkohan hygienia passia ruoka jakajilla - tuskinpa on..
        Eristettiinkö saurastuneet- tuskinpa.
        Siellä ne nyt varmaan kierteli lääppimässä pintoja kaupoissa ja paikoissa.

        Norovirus voi elää jopa 14 päivän ajan tartuntakykyisenä.

        Olisiko aika järjestää oikea jalkapallo turnaus eikä mikään juniori puulaaki liigojen kersojen kokoontuminen , joka aiheuttaa joka vuosi enemmän haittaa kuin hyötyä.

        fC Gillan ja oikeiden hyvien pallo seurojen pelit toisi oikeanlaista turismia .
        Ajatelkaa big picture. Mitä hyvää tämä kymmenen vuotialaille tarkoitettu leikkiminen tuottaa. Ei sitten niin mitään.

        Laajentakaa oikeaan suuntaan.

        Kukaan ei oikeiti tykkää Kokkola cupista.. ei kukaan paitsi pelaajat ja heidän itsekkäät vanhemmat jotka tukkii parkkipaikat ja tiet ja kerran kaverini omakotitalon pihalle oli ajettu törkeästi niin, että kaveri ei päässyt töistä tullessaan kotiin!

        Sitten kaikki kaupat on tyhjennetty ruuasta yhdessä viikonlopussa tyhjenee kaikki karkki ja ruoka hyllyt.
        Eli huonosti suunniteltu ja huonosti toteutettu sekä liian pienesti ajatellaan kun mahdollisuus olisi tehdä rahaa, mutta sitä ei valitettavasti saada sillä, et juniori messut ja Ronaldot hetkeksi pääsee leikkimään


      • Anonyymi

        Kyseessä on hyvin todennäköistä kuitenkin noro tai Rota virus tai muu virus, joka aiheuttaa äkillisen suolitulehduksen. Se voi kyllä levitä ruuan ja juoman kautta mikäli ruokaa jakamalla on itsellään virusta käsissään jakaessa tai perheessä sairastava lapsi .
        Noro ei leviä ilmateitse samalla tavalla kuin korona tai flunssa ja sen leviämisreitti on suoraan viruksen suuhun joutuminen.
        Eli pelkkä kosketus virukseen ei aiheuta tartuntaa, koska viruksen pitää joutua suuhun.

        Mutta onko valmentajilla ja muilla ollut annettu tarpeeksi hyvät ohjeet miten eristää sairastuneet. Uutisissa luki " pyritään järjestämään sairastuneille omat WC tilat.. "
        Eli pyrittiin, ei varmistettu joka tarkoittaa sitä, että sairastuneita ei laitettu kosketus eristykseen omiin sairas paikkoihin.

        Luulisi, että näin ison tapahtuman järjestäjöt osaisivat ottaa tarkuntataudit paremmin huomioon ja jokaisessa majoitus paikassa pitäisi olla oma sairastua jossa lähellä oma wc.

        Uutisessa myös puhuttiin korona kokemuksesta, niin .. eikö viimeksi ollut aika paljon altistuksia sen takia.. nooh kokemus se sekin on joo..

        Minut pitäisi valita turvallisuus suunnittelijaksi Kokkola cupiin tekisin sen mielelläni ja ilmaiseksi koska minulle on sydämen asia lasten terveys ja turvallisuus sekä se, ettei tartuntataudit leviäisi yhden ainoan tapahtuman takia.

        Ajatelkaa yksinin noro sairas voi aiheuttaa satoja sairastuneita ja pitkäänkin kestävän epidemian ja oikeanlaisella toiminnalla ja ennakoinnilla voimme ennaltaehkäistä jopa satoja tartuntoja .

        Jos oikeasti sairastuneita oli vain 40 voi sanoa, että todella hyvin hoidettu asia, mutta jos kaikkia tapauksia ei raportoitu tai jos tapauksia oli enemmän niin silloin se on vakava asia .


    • Anonyymi

      Järjestäjäkin puhu kymmenistä sairastuneista eli ei sitä nyt voi vähättelystä syyttää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      179
      16340
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3775
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      140
      3071
    4. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      27
      1814
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1514
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      55
      1471
    7. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      160
      1417
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1314
    9. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1284
    10. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1101
    Aihe