Selviääkö aikakäsitys aika-avaruusteorialla?
Ovatko aika ja avaruus olemassa mielen ulkopuolella tai ovatko ne olemassa toisistaan itsenäisinä; mikä selittää sen, että aika vaikuttaa virtaavan yhteen suuntaan. Onko muita ajanhetkiä kuin nykyhetki olemassa?
Silmukkakvanttipainovoimalla saattaa olla selitys sellaiseen.
Silmukkakvanttipainovoima ja aika
8
235
Vastaukset
- Anonyymi
Enqvist sanoi 10 vuotta sitten että fyysikot eivät tiedä miksi aika virtaa.
- Anonyymi
Aha, sekö sitten onkin kaiken selitys jos joku sanoi 10 vuott a sitten niin?
Vai virtaako sitenkään? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aha, sekö sitten onkin kaiken selitys jos joku sanoi 10 vuott a sitten niin?
Vai virtaako sitenkään?"sekö sitten onkin kaiken selitys"
Kaiken teoriaa ei ole vielä keksitty.
"Vai virtaako sitenkään?"
Meidän näkökulmasta se näyttäisi virtaavan. - Anonyymi
10 vuotta sitten silmukkakvanttipainovoimasta ei Enqvistillä ollut harmainta aavistustakaan.
UCL:n professori Sougato Bose sanoo tiedotteessa, että nyt esitetty teoria mittauksineen voi samalla auttaa vahvistamaan toisen fysiikan hypoteesin, jota kutsutaan gravitaation välittämäksi lomittumiseksi, joka osaltaan vahvistaisi, onko aika-avaruudella klassinen- vai kvanttiluonne. Lomittumista on perinteisesti pidetty puhtaasti kvanttimaailmalle tyypillisenä ominaisuutena, jolle ei ole vastinetta klassisessa fysiikassa. Painovoiman välittämästä lomittumisesta on kuitenkin tehty havaintoja aiemmin Cernin tutkijoiden toimesta.
Teoria vaikuttaa luonnollisesti myös aika-avaruuden toiseen komponenttiin – eli aikaan. ”Tahti, jolla aika soljuu, muuttuu satunnaisesti ja heilahtelee”, Oppenheim sanoo The Guardianille. Hän kuitenkin painottaa, ettei aika kulje koskaan takaperin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"sekö sitten onkin kaiken selitys"
Kaiken teoriaa ei ole vielä keksitty.
"Vai virtaako sitenkään?"
Meidän näkökulmasta se näyttäisi virtaavan.Vai käyttikö hän sanoja : ettei tiedetä miksi aika kuluu.
No, sama asia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
10 vuotta sitten silmukkakvanttipainovoimasta ei Enqvistillä ollut harmainta aavistustakaan.
UCL:n professori Sougato Bose sanoo tiedotteessa, että nyt esitetty teoria mittauksineen voi samalla auttaa vahvistamaan toisen fysiikan hypoteesin, jota kutsutaan gravitaation välittämäksi lomittumiseksi, joka osaltaan vahvistaisi, onko aika-avaruudella klassinen- vai kvanttiluonne. Lomittumista on perinteisesti pidetty puhtaasti kvanttimaailmalle tyypillisenä ominaisuutena, jolle ei ole vastinetta klassisessa fysiikassa. Painovoiman välittämästä lomittumisesta on kuitenkin tehty havaintoja aiemmin Cernin tutkijoiden toimesta.
Teoria vaikuttaa luonnollisesti myös aika-avaruuden toiseen komponenttiin – eli aikaan. ”Tahti, jolla aika soljuu, muuttuu satunnaisesti ja heilahtelee”, Oppenheim sanoo The Guardianille. Hän kuitenkin painottaa, ettei aika kulje koskaan takaperin.Tarkempia tietoja: https://phys.org/news/2023-12-theory-einstein-gravity-quantum-mechanics.html
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarkempia tietoja: https://phys.org/news/2023-12-theory-einstein-gravity-quantum-mechanics.html
Kiitos. Mielenkiintoista.
Liike, eli avaruus on sama kuin aika. Kun liikut, siihen kuluu aikaa ja matkaa. Liikumme avaruudessa tietyn matkaa tietyssä ajassa.
Maa liikkuu omaa vauhtiaan, pyörii tietyssä ajassa akselinsa ympäri, pyörii Auringon ympäri tietyssä ajassa jne.
Sama tapahtuu atomitasolla. Siellä pyörii aineesta riippuen tietty määrä tietynlaisia partikkeleita tietyssä ajassa atomin elektronikuoren sisällä.
Aika hidastuu painovoiman vaikutuksesta. Tämä ilmiö, joka tunnetaan aikadilataationa, on yksi yleisen suhteellisuusteorian keskeisistä seurauksista. Mitä vahvempi painovoima on, sitä hitaammin aika kuluu.
Yleisen suhteellisuusteorian mukaan painovoima ei ole voima, vaan se on aika-avaruuden kaareutumista massiivisten kappaleiden, kuten tähtien ja planeettojen, vaikutuksesta. Tämä kaareutuminen vaikuttaa ajan kulkuun siten, että mitä lähempänä massiivista kappaletta ollaan, sitä hitaammin aika kuluu.
Maapallon painovoiman vaikutuksesta aika kuluu hieman hitaammin kuin avaruudessa, missä painovoima on heikompi.
Mustan aukon valtavan massan aiheuttama erittäin voimakas painovoima saa ajan hidastumaan niin paljon, että aika lähes pysähtyy.
Atomitasolla jos lähestytään absoluuttista nollapistettä, niin atomien liike miltei pysähtyy ja samalla niiden aika, kun liike loppuu. Mutta absoluuttista nollapistettä ei voida saavuttaa, sillä atomissa tapahtuu reaktio juuri ennen sitä.
Atomit ovat siis ikuisia aineen perusyksiköinä, mutta niiden muodot ja yhdistelmät voivat muuttua. Tämä on keskeinen ajatus sekä atomiteoriassa että fysiikan ja kemian perusteissa.
Se on aika hienosti sanottu vainajasta, että siirtyi ajasta ikuisuuteen, sillä niinhän sille ruumiille käy. Se ei katoa, vaan muutaa muotoaan ja on ikuisesti olemassa jossakin muodossa. Ajatus on yleinen monissa filosofisissa ja uskonnollisissa perinteissä.
Bob Lazarille oli kerrottu että joku alus oli Zeta Reticulista, josta harmaiden kerrotaan olevan kotoisin ja alus matkasi taivuttamalla avaruutta edellään kyeten hetkessä kulkemaan 39 valovuoden matkan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2496438Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1975992Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai215547Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1214303Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1453548Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1303363HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok233056Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan82512Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2742497- 1382357