Alunperin tämä sopeutumisraha idea keksittiin SDPssä 1970 luvulla kun huomattiin että heidän eduskunnasta tippuneet edustajat eivät kelvanneet työnantajille Eikä kaikille keksitty suojatyöpaikkaa julkiselta sektorilta
Sopeuttamisraha
Anonyymi-ap
13267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Näkyy kuitenkin kelpaavan kaikille yli puoluerajojen.
Hyvin tuntuu kelpaavan yli puoluerajojen! Osalla ollut satojen tuhansien tulot ja ovat nostaneet sopeutus rahaa vielä päälle!!Työtön tai opiskelija saa jostain muutaman kympin ylimääräistä,alkaa välittömästi leikkaukset!!
Taas sdp..
Sdp:n kootut teokset https://keskustelu.kauppalehti.fi/threads/sdp-n-pahimmat-mokat-listattu.168002/
Nyt ollaan joka tapauksessa ajauduttu siihen että seuraava hallitus tulee jälleen olemaan demarivetoinen, nykyistä inhimillisempänä vaihtoehtona. Eläkkeeltä revitty Putkonen tulee saamaan hiukan nostetta Persuille, mutta ei riittävästi jatkaakseen vielä seuraavankin kauden mahdolliseksi ajatellun Kokoomuksen hallituskamuna. Nyt nähtävä "pesäero" on sitä Putkosen käsikirjoittamaa teatteria suosion kohottamiseksi.
No niin sossuhan se siellä suhmuroimassa.
Nykyhallitus ei kykene luomaan kuin lisävelkaa ja työttömyyttä.
Kansanedustajien sopeutumisraha on lopetettava viipymättä!
Todella surkeaa, he kylöä tyltä löytävät. Miksi tippumisestakann piyäidi palkita?
Vastenmielinen käytäntö!
Staatana. Jäin eläkkeelle täysin palvelleena - köyhänä upseerina (49 v) 31.3.2003, enkä saa vieläkään "sopeutumiseläkettä". On tämä niin väärin. Taidan loikata maahan, jossa super-upseerille maksetaan kunnon palkkaa, niin kauan kuin liipasinsormi "skulaa"...
"Siellä" olisi eturintamalla tosikäyttöä just sulle.
Sopeutumisen etymologia.
Sopeutuminen tarkoittaa prosessia, jossa jokin elollinen tai teollinen järjestelmä mukautuu muuttuviin olosuhteisiin tai ympäristöön.
Voitaisiin siis ajatella näiden entisten kansanedustajien olevan sopeutumisen ja mukautumisen muuttuvassa prosessissa.
Heille maksettavan sopeutumisrahan taas voitaisiin ajatella olevan stagnaation muuttumattomassa mutta toistaiseksi jatkuvassa tilassa.
Sopeutumisen prosessia näin tukien.
Humanoidi Minja presidentiksi.
Stubilla alkaa taatusti olla takki täys viimeistään puolivälissä virkakautta. Joku toinen humanoidi sinne siis keksittävä tosiaan jatkajaksi pallille.