Satonen huolestui työllisyyden kehityksestä

Suomen työttömyysaste yli 10 prosenttia.

Vuonna 2022 oli työttömyysaste 6,8 prosenttia.

Ontuva väite että julkinen talous olisi syyllinen talouden heikkoon tilaan.

Marinin hallituksen aloittaessa muistan hyvin kokoomuksen hyökkäyksen hallitusta vastaan ' missä työllisyys toimet, en niihin sen enempää. Satonen pähkäilee miksei verotustoimet pure kotimaiseen kulutukseen. Luottamus hallitukseen heijastuu kotimaiseen kulutukseen, vientikään ei vedä, Satonen ei voi puolustella Venäjän aloittamalla sodalla, Venäjän sota vaikutti enemmän Marinin aikana,
Suomi selvisi pandemiasta ensimmäisten joukossa, siitä hyvästä talous/työllisyys elpyi nopeasti, Marin hallitukseen luotettiin.
Kokoomus hallitus tehdyt toimia joilla olisi luullut olevan vaikutusta, toimet olleet EK hyväksi, rikkaitten kokoomus äänestäjien hyväksi.

43

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      UUSI

      Hallitusta ei t y ö t t ö m y y s näytä huolestuttavan ollenkaan,
      nyt kun se ennätyskorkealla.
      Marinin hallituksen aikana t y ö l l i y y s oli ennätyskorkealla,
      mutta Orpo jaksoi räksyttää kuin pikkusieluinen koulukiusaaja,
      mitä tasoa hän henkisesti onkin eikä mikään "talousmies,
      jolla on kaavat ja ratkaisut".

      Hallituksen tarkoituksella aiheuttamalla suurtyöttömyydellä on tietysti
      taka-ajatuksensa ja tarkoituksensa.
      Normaali vastuullinen hallitus olisi jo syvästi huolissaan,
      mutta Orpon hallitus ei ole. Se ei lotkauta korvaansakaan.

    • Anonyymi
      UUSI

      Kokoomuksen toimet ovat vain verukkeita leikkaamisiin, joita leikattuja
      rahoja on siirretty porvareille pari miljardia veroaleina ja yksityissektorille
      mm. pörriäisille lähes miljardi.

      • Anonyymi
        UUSI

        höpötystä tänäantätä huomenna tätä toista japäälle pörriäistä mitä sattuu


    • Anonyymi
      UUSI

      aloittajahöpöttäjä aloittaa taas höpötyksensä lehtiotsikoiden pohjalta
      passiivihöpötystä ilman että soveltaisivat tietojaan johonkin
      pelkkää pskalässyä
      tänään tätä huomenna tota

    • Anonyymi
      UUSI

      Työllisyys tilanne muka höpötystä, huono työllisyys näkyy taloudessa aika synkkänä.

    • Anonyymi
      UUSI

      Voi ei saa kertoa kansalle ikäviä tietoja se harmittaa Orpoa.

    • Anonyymi
      UUSI

      Tämän maan Toopet päättäjät tämän maan ovat nyt tuhonneet eikä sen kansa!
      Köyhää ja työtöntä kansaa jopa rangaistaan rahallisesti siitä, että töitä ei saa.
      Eihän niitä töitä edes ole! On tämä sairas maa!

    • Anonyymi
      UUSI

      Ongelma ei ole työhaluissa, vaan työpaikkojen puutteessa.
      Kauppatieteiden maisteri ja insinööri on työtön. Hän on hakenut työpaikkoja
      yli vuoden tuloksetta. Eikö noilla tutkinnoilla voisi työllistyä ?
      Pitääkö olla vielä juristi ja sairaanhoitaja ?

      https://yle.fi/a/74-20171975

    • Anonyymi
      UUSI

      Hallituksen "työvoimapula" on yksi suurimmista kusetuksista, jolla vaan laitetaan työväenluokka polvilleen työntekijän aseman heikennysten lisäksi.

      Nepotismilla nämä hommat hoituu. Sen kautta Oliver Stubbikin sai
      harjoittelupaikan kaikista epäpätevimpänä hakijana.

      • Anonyymi
        UUSI

        Kyllä Suomessa töitä löytyy: Stubb menetelmällä työnhakuun eli suhmuroiden suhteilla ja
        hyvä veli verkoston kautta. Pätevyydellä ei ole mitään väliä. Näin Suomessa saadaan töitä!


    • Anonyymi
      UUSI

      TAITAA OLLA HUOLISSAAN OMASTA TYÖPAIKASTAAN , SEHÄN AMMATTITAIDON PUUTETTA JOS EI TYÖMINISTERI OSAA HOMMATA TYÖTTÖMILLE TÖITÄ

      • Anonyymi
        UUSI

        Eihän se saanut hommattua itselleenkään työpaikkaa. Hyvävelikerho auttoi.


    • Anonyymi
      UUSI

      Tiedä satosesta.

      Aina kuitenkin mennyt demut hallituksessa ja pmpuolueena nousukauden aikana. Niin marinin hallituskin. Ja lama-aika sitten oikeiston ollessa pmpuolue. Noin kävi orpon hallituksellekin.

      Korona oli iso hankaluus. Vaikutti etenkin ulkomaan kauppaan. Sisämarkkinat sen sijaan toimivat ok. Yhteiskunta sopeutui hyvin eloon pandemian kanssa. Noh, pandemija meni jo.

      Mutta venäjän sota jatkuu edelleen. Alussa puraisi isosti energian hintaan. Se saatu aika hyvin hallintaan. Mutta sota lopetti kaupan venäjän kanssa, suuri isku. Se ei ole muuttunut miksikään. Lisäksi tuli globaali lama, jatkuu edelleen. Sitten kaikenmaailman jenkkien tullit jne. Nykyhallitus ollut aivan kusessa.

      Maassa huutava pula palkanmaksajista, se totta. Mutta koska globaali lama, asialle ei paljoa voi. Maa elää viennistä, vientiedellytykset saatava kuntoon. Sitä hallitus pyrkii tekemään.

      Sisämarkkinoilla ei kummempaa merkitystä valtion talouteen. Ihmiset syö ja asuu, kuten aina. Ehkä halvemmalla, mutta se ei vaikuta mihinkään. Kun vienti alkaa vetämään, alkaa verotulotkin kasvamaan.

      Työttömyys itsessää kelju asia. Mutta ei vaikuta vientiin mitenkään. Toki työttömyydestä aiheutuu kuluja, mutta ei merkittävässä määrin.

      Suuri ongelma on sotekulut. Siihen toki kuuluu työttömyyskin. Mutta asia johtuu aivan liian suuresta soteorganisaatiosta. Joka taas johtuu suurista louspummi-ikäluokista. Aikoinaan syntynyt 70 000 kakaraa vuodessa, nyt 40 000. Tämä on yks suuri syy maan taloustilanteeseen. Liikaa elätettä iä liika pienellä öorukalla. Paska huoltosuhde.

      Huoltosuhteellle mikään hallitus ei voi mitään. Mutta aika auttaa. Suuret loispummi-ikäluokat kuolevat kiihtyvällä vauhdilla pois rasittamasta yhteiskuntaa. Tämä hiton suuri asia, pieni määrä työttömiä ei isokaan ongelma.

      Parempi, että maassa työvoimareserviä, kuin huutava pula työntekijöistä.

      Lyhyesti. Lama loppuu aikanaan, siinä tilanteessa hyvä olla iskukykyinen ja talous kunnossa.. Siihen hallitus on pyrkinyt ja pyrkii. Ja työ kyllä jatkuu seuraavienkin hallitusten aikoina. Tässä käy vaan niin kun nousukausi tulee, kunnian siitä ottaa taas demarit itselleen. Kuten aina ennenkin.

      Mä en siis morkkaa marinia, en fanita orpoa. Näin asiat mun mielestä vaan yksinkertaisesti ovat.

      =DW=

      =DW=

      • Anonyymi
        UUSI

        "Työttömyys itsessää kelju asia. Mutta ei vaikuta vientiin mitenkään."

        Kun ei ole vientiä ei tarvita työntekijöitäkään.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        "Työttömyys itsessää kelju asia. Mutta ei vaikuta vientiin mitenkään."

        Kun ei ole vientiä ei tarvita työntekijöitäkään.

        Osuit ytimeen.

        =DW=


    • Anonyymi
      UUSI

      Kun talouskasvu hiipuu työttömyys kasvaa. Edellisen hallituksen aikana oli talouskasvua. Nyt se on miikalla, vaikka Orpo mainostaa "orastavaa
      talouskasvua". Missä ne "oraat" näkyvät, työttömyys ainakin kasvaa kasvamistaan ?

    • Anonyymi
      UUSI
      • Anonyymi
        UUSI

        'Minulla on mandaatti!'
        'Olen yllättynyt!'
        ja kuinkas meni Vietnamin reissu kommunistien kanssa neuvotellessa?


    • Anonyymi
      UUSI

      Ketään ei huolestu työttömästä tai työnhakijasta. Rahantulo pelkästään huolestututtaa kateellisia.

      • Anonyymi
        UUSI

        Hupenee se raha rikkaaltakin, kun kukaan ei tee sille töitä kohta.


    • Anonyymi
      UUSI

      Kiitos Satonen ja muut ministerit massatyöttömyydestä.

    • Anonyymi
      UUSI

      töttömyys on kelju asia mutta kun ei ole mitä viedä ja myydä paitsi sosdemiaa
      ei voi mitään

      kannattaa palstalla olla huolestunut satosen huolestumisesta vai kannattaako

      luuletteko että satonen alkaa valmistaa sosdemiaa ja myydä sitä USAhan
      jos trump panee sosdemialle tariffit? Kannattako se sillon?

    • Anonyymi
      UUSI

      Se onkin kumma juttu jos tulevat tuloverojen helpotukset eivät laita taloutta lentoon, varsinkin kun pienitulosten helpotukset on jo syöty muiden kustannusten noustessa vielä enemmän ja toisena se rikas porukka jonka ei tarvitse kuluttaa yhtään enempää vaikka niille oikeasti annetaan reilut kaverilahjat.
      Satonen oli itse oli työministerinä ja leikkasi vain työntekijöiden turvaa ja paskoja päätöksiä ja nyt vielä ihmettelee? Kyllä on härski vai tyhmä poliitikko.

    • Anonyymi
      UUSI

      Muistutan edelleen 3. kerta historiassa kokoomus toistaa samaa ja tämä on Pahinta mitä on tehty yli 33 vuoteen kokoomuksen toimesta. Vähintään 4/5 osa kansasta saa pienempää palkkaa ja on vähemmän töitä kuin jos joku muu kuin kokoomus olisi pääministeri puolue. Ennätys konkursseissa, työttömyydessä ja ennätys ulkomaille menevistä yritystuista on tehty.

      • Anonyymi
        UUSI

        Eipä ihme, että Kekkonen esti kokoomuksen pääsyn hallitukseen.


    • Anonyymi
      UUSI

      Hallitus ja EK on aiheuttaneet suurtyöttömyyden.

    • Anonyymi
      UUSI

      Viennillä pienempi merkitys mitä kotimaisella kulutuksella, kumpaakin tarvitaan.
      Luottamus talouteen ei innosta kuluttamaan ja pelko työpaikasta.
      Kokoomuksen kannatuksessa ei näy menkööt syteen saveen.

      • Anonyymi
        UUSI

        Väärin.

        Suomikin elää viennistä. Nimittäin kotimarkkinat ei varsinaisesti tuota yhtään mitään. Hölmöläisten hommaa, otetaan maton päästä lankaa ja neulotaan se toiseen päähän ..

        Suomeen tuodaan paljon kaikenlaista. Hedelmiä, kahvia, autoja, elektroniikkaa,vaikka nitä. Ikinä kuullut kauppataseesta? Suomesta pitää viedä vähintään samasta arvosta tavaraa, silloinollaan nollilla.

        Kotimarkkinat ei nosta kauppataseen plussaa. Ulkomaan vienti kyllä lisää.

        Suomi pieni, vähäväkinen maa. Tänne voi kuitenkin tuoda hyvin rajallisesti yhtään mitään. Mutta suomella globaalit, pallon kokoiset vientimarkkinat. Noh, venäjä ja muutama muu maa tällä hetkellä poislukien. Venäjä ollut suuri vientimaa, se menetys pitää korvata muulla viennillä.

        Jokatapauksessa vienti on se, mikä määrittää miten talous toimii. Nyt vienti pykii, maassa menee heikosti. Kotimarkkinat ei vaikuta asiaan mitenkään. Kun vienti lähtee vetämään, kotimarkkinat toki nekin elpyvät, koska rahaa liikkuu enenpi. Mutta kotimarkkinat ei muutu miksikään ilman vientiä. Kotimarkkinat lähinnä indikaattori, mistä myös huomaa viennin tilan.

        =DW=


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Väärin.

        Suomikin elää viennistä. Nimittäin kotimarkkinat ei varsinaisesti tuota yhtään mitään. Hölmöläisten hommaa, otetaan maton päästä lankaa ja neulotaan se toiseen päähän ..

        Suomeen tuodaan paljon kaikenlaista. Hedelmiä, kahvia, autoja, elektroniikkaa,vaikka nitä. Ikinä kuullut kauppataseesta? Suomesta pitää viedä vähintään samasta arvosta tavaraa, silloinollaan nollilla.

        Kotimarkkinat ei nosta kauppataseen plussaa. Ulkomaan vienti kyllä lisää.

        Suomi pieni, vähäväkinen maa. Tänne voi kuitenkin tuoda hyvin rajallisesti yhtään mitään. Mutta suomella globaalit, pallon kokoiset vientimarkkinat. Noh, venäjä ja muutama muu maa tällä hetkellä poislukien. Venäjä ollut suuri vientimaa, se menetys pitää korvata muulla viennillä.

        Jokatapauksessa vienti on se, mikä määrittää miten talous toimii. Nyt vienti pykii, maassa menee heikosti. Kotimarkkinat ei vaikuta asiaan mitenkään. Kun vienti lähtee vetämään, kotimarkkinat toki nekin elpyvät, koska rahaa liikkuu enenpi. Mutta kotimarkkinat ei muutu miksikään ilman vientiä. Kotimarkkinat lähinnä indikaattori, mistä myös huomaa viennin tilan.

        =DW=

        Tuottaa verotuloja, vienti korjaa kauppa tasetta.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuottaa verotuloja, vienti korjaa kauppa tasetta.

        Voi tavaton.

        Paljonko verot lisäävät maan varallisuutta? Verot vain sisäistä rahan kierrätystä. Siis sisämarkkinoista puhuen. Se on sitä hölmöläisten hommaa.

        Vienti lisää aidosti tuloja, myös verotuloja. Maan varallisuus kasvaa viennin kasvaessa. Sisämarkkinoiden kasvaessa raha vain kiertää taskusta toiseen. Paitsi, sisämarkkinat lisäävät tuontia, mikä taas heikentää kauppatasetta.

        Maa kyykkää tai nousee viennillä.

        =DW=


    • Anonyymi
      UUSI

      Pskat se mitään on huolestunut.

      • Anonyymi
        UUSI

        eiole kaan mutta palstan uusinatsi on lintmaani ja hulestunut satosen huolestumisesta ja sen seurauksista uusinatsialaisuuteen


    • Anonyymi
      UUSI

      Erikoisinta massatyöttömyydessä on hallituksen välinpitämättömyys.
      Lisää rangaistuksia vain työttömille, mutta itse työttömyydestä
      hallitus ei välitä hitustakaan.
      Työttömyys ei auta Suomea nousemaan "vahvaksi".
      Se oli hallituksen lupaus, tehdä "Vahva Suomi".

    • Anonyymi
      UUSI

      Hallitus on se alisuoriutuja, jolle pitäisi antaa kenkää.

    • UUSI

      Viennin osuus Suomen kansantaloudelle on ollut pienempi kuin kotimainen kulutus, vienti tuo nettoa, yritykset vie tuotannostaan ylimääräiset vientiin, hyvä kilpailukyky lisää vientiä. Kotimainen kysyntä tuo turvaa huonoina aikoina, tuo työllisyyttä, huono työntehokkuus vaatii suuremman työllisyysasteen. Nykyisessä taloustilanteessa kun tehokkuus vähän kehno, vaatisi arvaan kaikki Suomen työttömät työllistyisivät olisi Orpolla syy laittaa suu messingille.

    • Anonyymi
      UUSI

      Tukien leikkaaminen eli ostovoiman vieminen kokonaan osalta kansaa on kaksipiippuinen juttu.
      Heikossa asemassa olevien tuetkin olisivat menneet arkiseen kulutukseen
      ja raha olisi kiertänyt alvin muodossa valtion kanssaan, tuottajille ja kaupalle.
      Ei pienituloisten ja heikossa asemassa olevien kurittaminen ole plussaa
      valtiontaloudelle, kurituksen muista seurauksista puhumattakaan.

      • Anonyymi
        UUSI

        Hallituksen apukoululaiset eivät osaa niin pitkälle ajatella.


    • Anonyymi
      UUSI

      Jokaisella Suomen kansalaisella on oikeus työhön ja elinkeinon harjoittamiseen.
      Tämä oikeus on kirjattu Suomen perustuslakiin.

      Perustuslain 18 §:n mukaan jokaisella on oikeus lain mukaan hankkia toimeentulonsa valitsemallaan työllä, ammatilla tai elinkeinolla.

      Julkisen vallan, eli valtion ja kuntien, on huolehdittava työvoiman suojelusta ja edistettävä työllisyyttä, pyrkien turvaamaan oikeus työhön kaikille.

      Nykyinen hallitus on irtisanoutunut perustuslaista.

      • Anonyymi
        UUSI

        Monessakin asiassa.


    • Anonyymi
      UUSI

      perustuslakia ei tarvitse noudattaa siihen on turha vedota koska putinin kädestä pitämisestä
      ei Halonen joudu vankityrmään maanpetoksesta

      eli perustuslakia saa rikkoa koska siitä ei ole määrätty rangaistusta

      sitten Satonen,
      hän on huolestunut koska hänen salkussaan on paljon kiinteistöjä
      ja niiden arvot ovat nyt laskeneet, toivottavasti jää vielä rahaa kahviin ja pullaan?

      sinänsä kiinteistösijoitus on järkevää koska niissä on kivijalka jos sattuisi tarvitsemaan äkkiä rahaa lainaksi jugend-asunnon ostamiseen tms

    • Anonyymi
      UUSI

      Kaikki hallituksen perustelut ontuvat.

    • Anonyymi
      UUSI

      Hallituksen tekemät päätökset osoittavat, ettei hallitusta huoleta valtion velkaantuminen, kun valmiiksi varakkaiden verotusta kevennetään samalla kun julkisista palveluista ja pienituloisilta leikataan. Hallituksen politiikassa ei ole kyse valtion velkaantumisen taittamisesta, vaan pohjoismaisen hyvinvointivaltion murentamisesta

      Pääministeri Orpo ja valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) perustelivat kevennyksiä sillä, että niistä tulee dynaamisia vaikutuksia. Niiden ansiosta kevennykset rahoittavat itsensä.

      Perustelu ei kestänyt kriittistä tarkastelua. Taloustieteilijät ovat liki yksimielisiä
      siitä, että veronkevennysten kasvuvaikutukset jäävät sen verran pieniksi,
      etteivät ne rahoita itseään.

      Kaiken lisäksi hallitus on leikannut pienituloisten ostovoimasta ja koulutuksesta, mikä vie sen toiminnalta myös johdonmukaisuuden,

      Lähes kaikki näkevät hallituksen valheitten läpi.

    • Anonyymi
      UUSI

      Satosen on myhäistä ja tekopyhää puhua mitään.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      169
      5893
    2. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      265
      3354
    3. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3324
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      44
      2768
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1894
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      29
      1658
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1616
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1487
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1468
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1367
    Aihe