Ylinopeussakko Virosta 2025

Anonyymi-ap

Tervehdys.

Sain ylinopeuteen viittaavan sakon virosta.
Kirjeessä oli kuuluisat 3 paperia, sakkoilmoitus, tulkkaus ja valituspaperi.
Sakko on ilmeisesti ihan aiheellinen sillä olen tuolloin tuolla ajanut.
Kysymys kuuluu, onko porukka maksellut näitä sakkoja lähivuosina, ja onko perästä kuulunut.

Kyseessä on 50 km/h alueella 65 km/h (+-4km/h) nopeus.
Saavuin juuri taajamaan, enkä tajunnut että kamera on heti 50km/h lätkän jälkeen, niin nopeutta oli vielä... Aika ilkeä paikka kameralle.
Maksua tulisi 77€

2

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jätä maksamatta, ja kerro sitten täällä kuinka kävi!

    • Anonyymi

      Autouutiset
      Kimmo sai sakon, mutta nettipankki ei anna maksaa sitä
      Viro lähettää Suomeen pienimmätkin ylinopeussakot, Suomi ei lähetä Viroon sakkoja eikä virhemaksuja.

      Tältä Suomeen tullut sakko näytti. Sami Lotila
      Tekijän kuva
      Sami Lotila
      keskiviikko 21.5.2025 klo 5:30
      Helsingissä asuva Kimmo oli toisaalta yllättynyt ja toisaalta ei, kun hän sai kirjepostia Viron poliisi- ja rajavartiolaitokselta. Kirjekuoressa oli kolme paperia: viron- ja suomenkieliset sakkoilmoitukset sekä lomake, jolla sakosta voisi valittaa.

      – Olin kyllä huomannut Virossa ajaessani, miten peltipoliisi oli välähtänyt, mutta se oli tapahtunut yhdeksän kuukautta sitten viime kesänä. Sen jälkeen en ole käynyt Virossa, Kimmo kertoo.

      – Ei kamerasakon lähettämisen pitäisi kestää yhdeksää kuukautta, vaikka se lähetettäisiinkin ulkomaille.

      Sakkoilmoituksessa lukee, että Kimmo on ajanut 70 kilometrin alueella kahdeksaakymppiä, eli ylinopeutta on ollut 10 kilometriä. Mukana on tarkka päivämäärä ja paikka, jossa ylinopeus on mitattu. Mittauksen virhemarginaaliksi ilmoituksessa kerrotaan neljä kilometriä, joten lopullinen, sakon perusteena oleva ylinopeus on kuusi kilometriä tunnissa.

      Sakon määrä on 30 euroa, eli viisi euroa per kilometri. Tämän vuoden alussa vastaava sakko nousi Virossa seitsemään euroon per ylinopeuskilometri.

      – tse asiassa kyseessä on vaimoni auto, eli sakko tuli hänen nimellään, mutta minä olin ratissa. Ajattelin, että maksan sakon pois, niin eipähän sitten enää kummittele, Kimmo sanoo.

      Mutta se ei ollutkaan ihan niin helppoa.

      Viro on mallimaa
      Sakkoilmoituksessa on mukana neljän virolaisen pankin pankkitilinumerot, ja sanojensa mukaan Kimmo yritti maksaa 30 euroa niistä jokaiseen.

      – Mutta se ei vaan onnistunut. Kun yritin maksaa nettipankissani, niin ohjelma kysyi joka kerta maksun vastaanottajan pankin osoitetta, eikä minulla ole sitä. Yritin jättää kyseisen kohdan tyhjäksi, mutten silti onnistunut.

      Tätä artikkelia kirjoitettaessa Kimmo miettii, että hänen pitää varmaankin käydä maksamassa sakko paikan päällä omassa pankissaan Helsingissä – tai siellä osataan ehkä ainakin neuvoa, miten sakkorahat saa lähtemään kohti Viroa.

      Maksuaikaa sakkoilmoitus antaa reilusti, eli 60 päivää.


      Sitäkin Kimmo sanoo vähän ihmettelevänsä, että mahdollinen valitus sakosta pitäisi tehdä Viroon kirjepostina, eikä modernisti sähköpostitse.

      – Eikös Viron pitänyt olla sähköisten palvelujen mallimaa koko maailmassa?

      Tekninen vika
      Viron poliisi- ja rajavartiolaitoksen liikenneosaston päällikkö Alar Karu kertoo, että yleensä sakkoilmoitukset lähetetään viikon sisällä siitä, kun poliisi on saanut tiedon ylinopeudesta. Teknisen vian vuoksi viikko on venynyt joidenkin EU-maihin lähetettyjen ilmoitusten kohdalla kuitenkin yli puoleen vuoteen.

      – Postiyrityksessä tehdyssä kontrollissa selvisi, että viime vuoden kesäkuusta alkaen määrättyjä sakkoja on jäänyt toimittamatta. Lähetimme kyseiset sakkoilmoitukset uudestaan maaliskuussa, ja annoimme niille 60 päivän maksuajan, Karu selittää.

      Karu sanoo tarkistaneensa Suomeenkin lähteneiden sakkojen mukana olevat pankkitilinumerot ja ne ovat hänen mukaansa oikein.

      – Kehotan olemaan yhteydessä omaan pankkiin Suomessa, jos ei maksaminen onnistu. Yleensä suomalaisten maksut kyllä onnistuvat.

      Karu kutsuu myös Kimmolle lähetettyä sakkoa ”varoitussakoksi” ja sanoo, ettei ulkomaalainenkaan saa siitä rikosrekisterimerkintää. Suomalaiselle, jonka osoite ei ole Virossa ja joka jättää varoitussakon maksamatta, ei koidu maksamatta jättämisestä mitään jälkiseuraamuksia.

      – Se ei kuitenkaan tarkoita sitä, etteikö myös suomalaisten olisi noudatettava Virossa Viron liikennesääntöjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      223
      6583
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      111
      4993
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      145
      4748
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      45
      3216
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      104
      2873
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2319
    7. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      69
      1823
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      135
      1808
    9. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1704
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      58
      1565
    Aihe