Olin 70-80 luvun taitteessa kaksi kesää tielaitoksella töissä, kylvin lupiinin siemeniä tien varsille satoja kiloja. Nyt minun työpanoksesta pitää päästä eroon, kyllä ottaa päähän teinkö turhaa työtä. No sain kyllä mielestäni hyvää palkkaa.. En kyllä lähde niitä poistamaan edes vaikka saisin kymmenkertainen palkan kuin silloin kun levitin.
Lupiinin hävittäminen
13
446
Vastaukset
- Anonyymi
Kiinnostaa
- Anonyymi
Kyllä kiinnostaa. Myös minua ei kukaan eikä mikään saa niitä tuhoamaan. Ovat kauniita.
- Anonyymi
hyvää työtä teit. Lupiinin juuristo on tehokas eroosion estäjä tienvarsipenkoissa,
Maamassat pysyvät paikoillansa. Tuuli, vesi ja routa ei riko tienpenkkoja. Oma ymmärrykseni on että lupiinikasvii leviää vain sielä mihin siemeniä on kylvetty. Muille alueille lupiini ei juurikaan leviä kovinkaan helposti. Tienvarsipenkat joissa lupiinia ei ole niihin kasvaa oma kotoperäisempi kasvisto itsestänsä, Lupiinilla ei ole tilaa kun paikat on muiden kasvien valtaamia ja täyttämiä.
Esimerkkinä mainitsen Turku-Naantali tien joka
rakennettiin 80 luvun lopussa yli 35 vuotta sitten. Lupiineja saa etsimällä etsiä tienvarsipenkoista. Lupinia ei sinne kylvetty, Kotoperäisemmät lajit kasvavat siellä valtalajeina..- Anonyymi
Keuruuntiellekin ois pitäny kylvää.
Ei olis sortunut. 😊 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Keuruuntiellekin ois pitäny kylvää.
Ei olis sortunut. 😊Jännää kääkk
- Anonyymi
Minä ainakin ruovitan enskapyörällä ja mönkkärillä kaikki lupiinit mitä sattuu näkemään niin että juuret lentää kaaressa. Haitallinen kasvi kun on.
- Anonyymi
Ilmaiseksi sinut pitäis sinne laittaa niitä poistamaan
- Anonyymi
tai muuten vaan seksi.
- Anonyymi
Lupiini on vielä pahempi ongelma Ruotsissa, Islannissa, Saksassa jne. Vaikka ei leviäisi, hävittää pölyttäjät.
- Anonyymi
Juu, kyllä siinä nyt turha työ meni hukkaan.
- Anonyymi
Sinun hommas on ne nyt sitten poistaa tuolta luonnosta. Hopihopi!
- Anonyymi
Olet tottunut tekemään turhaa työtä, sekin vähä mitä joskus olet tehnyt. Hopi hopi itelles vaan😅
- Anonyymi
Kiitos tästäkin, buumerit.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.677916Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m815997Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,765482Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot655387Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1094667Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1162408Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41291Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol61267Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa421109Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471062