Heinäkuun lopulla suuntaamme Alanyaan ja tarkoitus olisi käydä hamamissa, johon en viime kesänä "ehtinyt" mennä.
Onko Mimoza hamamissa naisille omat vuorot ja naispesijät? Ollaanko siellä täysin alasti? Vai pidetäänkö bikinejä?
Saako Mimozassa hieronnan ja hiusten pesun samaan hintaan vai täytyykö siitä mainita erikseen? Entä manikyyri ja pedikyyri? Löytyykö sieltä näitä palveluja.
Kiitos jo etukäteen vastauksista. Lomakuume kasvaa päivä päivältä.. :) Ei millään jaksa odottaa tuota kolmea viikkoa, että lähdetään.
Onko Mimoza hamamissa naisille omat vuorot ja naispesijät? Ollaanko siellä täysin alasti? Vai pidetäänkö bikinejä?
Saako Mimozassa hieronnan ja hiusten pesun samaan hintaan vai täytyykö siitä mainita erikseen? Entä manikyyri ja pedikyyri? Löytyykö sieltä näitä palveluja.
Kiitos jo etukäteen vastauksista. Lomakuume kasvaa päivä päivältä.. :) Ei millään jaksa odottaa tuota kolmea viikkoa, että lähdetään.
Vastaukset 7
Vanhimmat
on naisille omat vuorot ja nais pesijät. Voi olla täysin alasti tai pikineissä. Mutta kun pesijät hierovat/kuorivat kannattaa ainakin yläosa olla pois. Hiustenpesu ja öljy(ihana:)hieronta kuuluu hintaan. Manikyyristä ja pedikyyristä en osaa sanoa...Öljyhieronnan (joka on viimeisenä) jälkeen aurinko ottaa sitten tosi hyvin jopa palavasti, että kannattaa välttää heti sen jälkeen aurinkon ottoa. Toivottavasti on mahtava reissu, Alanya on upee paikka :)
moi!
käytiin mimozassa kesäkuun alussa heti tulon jälkeisenä päivänä. en suosittele, kysy hotellisi henkilökunnalta hyvä ja halvempi hamam, aurinkomatkojen suosittelema mimoza oli läpihuutojuttu. öljyhierontaa ei oikein hieronnaksi voi kutsua, paremminkin lääpintä. mutta kivaa alanyan matkaa siitä huolimatta!
Olen samaa mieltä tuosta Mimozasta. Ei ollenkaan hyvä. Tai ainakaan niin hyvä kuin joku pienempi Hamam. Itse käytän aina Mutan Hamam-nimistä paikkaa. Sitä pitää yksi mies ja hän ottaa kaksi asiakasta korkeintaan kerralla. Kesäkuussa olimme viimeksi ja kaverini kanssa yhdessä. Siihen kuului hieronta siellä saunan puolella, virkistävät juomat kuistilla ja kokovartalohieronta. Koko lysti kesti melkein kolme tuntia ja maksoi 20 e. Aivan ihanaa. Todella rentouttava olo sen jälkeen.
Hakevat hotellilta ja vievät takaisin.
Puhelin sinne on 02425136042.
Mitä hamamia suosittelette, kun kerran Mimozaa haukuttiin. Hyvä kun tuli kysyttyä niin tiedän jättää ainakin Mimozan väliin :) Oletteko käyneet Kleopatra hamamissa. Onko se käymisen arvoinen?
Minulle ja siis muillekkin suositeltiin Mutan hamam os.Mehmet Ali Efendi Sok no 5...eikun testaamaan kahden vko pääst
Sijaitseeko ko hamam Alanyan keskustan tuntumassa? Osaako hän/osaavatko he englantia?
Tuntuu pöllöltä kysellä "tyhmiä", mutta mieluummin koen aidon oikean hamamin kuin jotain sinne päin, kun kerran Turkkiin asti lähden. :)
Matkakuume jo vaivaa.. 16 pv vielä matkaan.
Kyllä on ihan keskustassa. Poikkikatu Atatyk-kadulta. Osoitehan sulla jo onkin. Jacob-herra puhuu hyvää englantia ja hänellä on kaikenlaisia kunniakirjoja seinillä hierontataidoistaan.
Hauskaa hamamia!