Maksoin liittymästä 30€, en enää raaskinut ottaa siihen tietoturvaa. 🤤😋🤣🥳
Onko sinulla puhelinliittymän tietoturva
39
638
Vastaukset
Kylläpä on. Katsoin sen aiheelliseksi.
- Anonyymi
Siili25 kirjoitti:
Eiku.....
Mulla onki digiturva joka ei ole sama kuin tietoturva.Miten niin ei ole?
"Tutustu DNA Digiturvaan
Pidä virukset loitolla ja salasanat lähellä. DNA Digiturvan avulla torjut kattavasti tietoturvauhkat ja suojaat laitteet, henkilötiedot ja netinkäytön, helposti yhdellä palvelulla." Anonyymi kirjoitti:
Miten niin ei ole?
"Tutustu DNA Digiturvaan
Pidä virukset loitolla ja salasanat lähellä. DNA Digiturvan avulla torjut kattavasti tietoturvauhkat ja suojaat laitteet, henkilötiedot ja netinkäytön, helposti yhdellä palvelulla."En ole mikään asiantuntija mutta google kertoi näin:
Tietoturva" viittaa yleisemmin tietojen turvallisuuteen ja suojaamiseen, kun taas "digiturva" on laajempi käsite, joka kattaa kaiken digitaalisen toimintaympäristön turvallisuuden, mukaan lukien tietoturva, mutta myös muut tekijät, kuten laitteiden ja ohjelmistojen turvallinen käyttö ja saatavuus.- Anonyymi
Siili25 kirjoitti:
En ole mikään asiantuntija mutta google kertoi näin:
Tietoturva" viittaa yleisemmin tietojen turvallisuuteen ja suojaamiseen, kun taas "digiturva" on laajempi käsite, joka kattaa kaiken digitaalisen toimintaympäristön turvallisuuden, mukaan lukien tietoturva, mutta myös muut tekijät, kuten laitteiden ja ohjelmistojen turvallinen käyttö ja saatavuus.Myös tällaista osaa Google kaivaa esiin.
"Tietoturva eli tietoturvallisuus tarkoittaa tiedon saatavuuden, luottamuksellisuuden ja eheyden ylläpitämistä. Turvattava tieto voi ilmetä useassa eri muodossa. Näitä ovat esimerkiksi digitaaliset tallenteet, fyysiset tallenteet sekä ihmisten, kuten työntekijöiden, tietämys. Tietoturva koskee tiedon suojaamista myös sen siirtämisen aikana." - Anonyymi
"Tietoturvallisuuden uhkina pidetään esimerkiksi erilaisia huijausyrityksiä, henkilökohtaisen yksityisyyden loukkauksia, roskapostia, teollisuusvakoilua, piratismia, tietokoneviruksia, verkkoterrorismia ja elektronista sodankäyntiä. Tietoturvauhkia ovat luvaton pääsy, tiedon luvaton käyttö, salaisen tiedon paljastuminen, tiedon sekaannus, tiedon muuntuminen, salaisen tiedon tutkituksi tuleminen, tiedon kopioituminen ja tiedon hävittäminen."
Tuokin vielä.
- Anonyymi
Mitäs te muut palstalaiset
Tietoturva maksaa Elisalla yli 9 euroa kuussa, laittaa miettimään kannattaako enää pitää, onko siitä todellisuudessa hyötyä, en varma.
- Anonyymi
Samaa ajattelin, kovasti dna tyrkytti.
- Anonyymi
F secure on
En tiedä, maksanko turhasta- Anonyymi
Uskon, että et maksa turhasta.
- Anonyymi
Entistä Temua https://youtu.be/_a4Iq2a9XJ4?si=YKU-y2RuqDMe7C47
Otin aikoinani Elisan tietoturvan, sitten lopetin joksikin vuodeksi kun kerrottiin että turvallisuus toimii muutenkin. Otin takaisin Elisan turvapalvelun joitakin vuosia sitten kun en ollut varma tietokoneeni turvasta, yleensä turvallisuus toimii kun on huolellinen.
Miten voi olla varma, luulen että turvallisuus toimii ilman Elisan turvaa, luulen.- Anonyymi
Tietoturva ei välttämättä auta, jos ihminen itse mokaa.
Huijarit entistä taitavampia
https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000011384391.html - Anonyymi
Dna huoleton liittymä auttaa hieman, eli estää omaa hölmöllyä. Mutta lisäksi tietoturvaa tyrkytetään.
- Anonyymi
Yksi asia on satavarma. Käytä mobiilipankkin, joka on huomattavasti turvallisempi kuin verkkopankki.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yksi asia on satavarma. Käytä mobiilipankkin, joka on huomattavasti turvallisempi kuin verkkopankki.
Ja toimii vain älypuhelimelle sekä tabletilla
Jep. Päivitin liittymäni Huolettomaan, otin käyttöön ilmaisen tietoturvan oma dna-sivuilla ja irtisanoin digiturvan.
- Anonyymi
Siili25 kirjoitti:
Jep. Päivitin liittymäni Huolettomaan, otin käyttöön ilmaisen tietoturvan oma dna-sivuilla ja irtisanoin digiturvan.
Järkevää.
- Anonyymi
Mitä tarkoittaa puhelinliittymän tietoturva?
- Anonyymi
Suojaa viruksilta ja haittaohjelmia sekä suojaa salasanasi ja henkilökohtaiset tietosi ettei ne joudu vääriin käsiin.
- Anonyymi
Luuri on ihan tavallinen näppäinpuhelin, 4G sellainen.
Huoleton käyttää, puhelut ja tekstiviestit toimii. - Anonyymi
GSM-puhelin jossa latausliittymä eli laskuja ei tule, alkusaldoksi laitoin 10 euroa noin 4 vuotta sitten ja vieläkin saldoa joka kertoo paljon puhelimen käytöstä.
- Anonyymi
Huijarit voivat esim. liimata oikeiden QR-koodien päälle uuden koodin, joka johtaa haitalliselle sivulle ja käyttäjä kuvittelee olevansa oikealla sivulla. Luulet maksavasi ihan oikealle taholle, mutta luottokorttitiedot päätyvätkin vääriin käsiin. Tällaisten huijausten tunnistamiseen tarvitaan erillistä tietoturvaa, ellei henkilö ole itse tarpeeksi tarkka.
- Anonyymi
Huoleton estää.
- Anonyymi
Siili, kysyn oliko huoleton haittasivujen esto vaikea asentaa Otin juuri 5g 400 huolettoman liittymän.
Ei ollut vaikeaa.
Menin omadna:lle, vaati tunnistautumisen pankkitunnuksilla. Sieltä omat tiedot-palvelut ja laitteet- valitse ja klikkaa liittymä johon nettiturvan haluat- siinä näkymässä tulee kohta jossa voit avata laittamalla täpin nettiturva huoleton palvelun avaamiseksi.- Anonyymi
Siili25 kirjoitti:
Ei ollut vaikeaa.
Menin omadna:lle, vaati tunnistautumisen pankkitunnuksilla. Sieltä omat tiedot-palvelut ja laitteet- valitse ja klikkaa liittymä johon nettiturvan haluat- siinä näkymässä tulee kohta jossa voit avata laittamalla täpin nettiturva huoleton palvelun avaamiseksi.Kiitän sinua ja toivon aurinkoisia kesäpäiviä, mutta myös muutaman asteen lämpötilan laskua.
Anonyymi kirjoitti:
Kiitän sinua ja toivon aurinkoisia kesäpäiviä, mutta myös muutaman asteen lämpötilan laskua.
Ole hyvä ja sitä samaa sinulle. Aurinkoisia kesäpäiviä siedettävällä lämpöasteilla☀️.
- Anonyymi
Ei ole koskaan ollut erikseen mitään maksullista, eikä ole mitään ongelmia ilmaantunut. Läppärissäkin on riittänyt wintoosan oma kun en surfaile missä sattuu. Puhelimeen ei tule huijauspuheluita tai viestejä eikä sähköpostiin huijausposteja niin laitteen käyttöjärjestelmän / operaattorin omat on riittäneet.
- Anonyymi
Nyt voit onnitella itseäsi.
- Anonyymi
Omat mokat ovat sitten niitä omia mokia. Esim. sosiaalinen manipulointi ja siihen lankeaminen voi aiheuttaa ongelmia ja harmia, tai sitten ei, riippuen minkälainen tietoturva ja käytännöt itsellä on käytössä.
- Anonyymi
Muistutus: Hoitakaa pankkiasiat mobiilisovelluksen kautta.
- Anonyymi
Jos menee selaimella, niin sitten pitää olla tarkkana, että oikeasti menee pankin oikealle sivulle, eikä valesivulle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos menee selaimella, niin sitten pitää olla tarkkana, että oikeasti menee pankin oikealle sivulle, eikä valesivulle.
Kun tietokone hajosi, niin tytär sanoi, että hän hommaa sinulle tabletin, sillä tulet pärjäämään. Täytyy sanoa, kuinka toimiva laite se on, lähes rakastan sen käytön helppoutta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun tietokone hajosi, niin tytär sanoi, että hän hommaa sinulle tabletin, sillä tulet pärjäämään. Täytyy sanoa, kuinka toimiva laite se on, lähes rakastan sen käytön helppoutta.
Myös tableteissa löytyy internet selain. Sitäkin on mahdollista käyttää internet selailuun ja myös pankin sivulle menemiseen. Sama homma silloin, että pitää olla tarkkana, että oikeasti menee pankin oikealle sivulle, eikä millekään valesivulle. Valesivuja voi olla myös monenlaisia muitakin, kuten postin, verohallinnon, vakuutusyhtiöiden yms. muiden tahojen sivuja, joiden avulla saavat haltuunsa tunnukset ja salasanan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Myös tableteissa löytyy internet selain. Sitäkin on mahdollista käyttää internet selailuun ja myös pankin sivulle menemiseen. Sama homma silloin, että pitää olla tarkkana, että oikeasti menee pankin oikealle sivulle, eikä millekään valesivulle. Valesivuja voi olla myös monenlaisia muitakin, kuten postin, verohallinnon, vakuutusyhtiöiden yms. muiden tahojen sivuja, joiden avulla saavat haltuunsa tunnukset ja salasanan.
Kyllä, mutta pankkijutut teen mobiilissa, aina
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä, mutta pankkijutut teen mobiilissa, aina
Verkkopankki pelottaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site645951Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714795Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto474384SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564151SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953771SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502473Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352379Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat442108Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val41479En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131239