ID4 GTX ilmastointiongelma

Anonyymi-ap

Viikko sitten ID4 ilmastointi huollossa merkkiliikkeessä, kylmäainetta vain noin 25% tarvittavasta. Lisättiin ja huollettiin muutoinkin ja mittauksissa todettiin, että ei ole vuotoja. Nyt ilmastointi toimii oudosti: välillä ihan kunnolla, mutta joskus vain hivenen ulkoilmaa viileämpää. Lisäksi useimmiten kuljettajan puolelta puhaltaa lämmintä ja oikealta viileää. Tämä tuntuu selvästi myös keskellä olevasta vierekkäistä venttiileitä. Oikealta kylmää vasemmalta ulkoilman lämpöistä. Onkohan muilla vastaavia ongelmia?

7

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos oli vain 25% tarvittavasta määrästä, niin jonnekin se vuotanut on . Takaisin korjaamolle .

    • Anonyymi

      Tänään kävin korjaamolla tilaamassa ajan tarkastukseen. Matkalla sinne viilensi ihan hyvin, mutta tulomatkalla taas lämpimämpää ilmaa varsinkin kuljettajan puolelle. Mietiskelin jäähdytetäänkö näillä keleillä akustoa kaupunkiajossa ja sitten ei laitteen teho riitä ohjaamon viilentämiseen? Tätä ei nimittäin ilmene kovempaa ajaessa, kun ilmavirta on suurempi??

      • Anonyymi

        Nauti nyt siitä volkkaripatterista. Sehän on ollut nin ylivertainen ainakin hehkutuksistasi päätellen.


      • Anonyymi

        Onko sun säädöt ihan kohdillaan. Auto säätää puhallusta eri puolelle autoa tarpeen mukaan.
        Jos sieltä järjestelmästä on päässyt noin paljon aineita pihalle, niin vuotohan siellä on.


    • Anonyymi

      Osta VW taigo. +30 astetta ulkona, mutta sisällä puhaltaa kylmää niin paljon että saa laittaa pitkähihasta päälle jos laittaa ilmastoinnin täysille.

    • Anonyymi

      No kompura siitä oli sökönä. Vaihdettiin merkkiliikkeessä uuteen myyjäliikkeen laskuun.
      Johan tulee kylmää.

    • Anonyymi

      Kuka tietää, mitä kylmäainetta on IDnelosessa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      43
      3487
    2. 35
      2978
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      144
      2836
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      70
      2307
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      41
      1782
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      86
      1555
    7. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      67
      1084
    8. Nainen, koska nähtiin viimeksi

      Mikä päivä? Tarkemminkin voit kohtaamistamme kuvailla. 🤗
      Ikävä
      51
      1036
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      77
      1017
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      3
      847
    Aihe