Paperi ja paperi ja..

Anonyymi-ap

Eikö tässä maassa osata tehdä muuta kuin paperia? Aikoinaan sanoin eräälle kaupunginjohtajalle (ei Lappeenrannan), että voisiko sitä suuriin teollisiin yksiköihin ja bulkkiin panostamista suunnata pienempiin yksiköihin ja todella korkealaatuisiin tuotteisiin. Siis sellaisiin kamppeisiin, jotka eivät olisi lainkaan tarkoitettu persaukisille.
Perustelin sitä sillä, että maailmassa on sen verran laatua haluavaa ja rahakasta porukkaa, että nuo maailman äveriäät kyllä elättäisivät tämän viisimiljoonaisen kansan. Ei meidän kaikkien tarvitse tehdä Ferrareita, Maserateja tai kilpailla Nautorin kanssa, koska maailmalla on tarpeita korkeasta laadusta kaikilla aloilla.
No tämä herra vain nauroi ehdotukselle, koska ei ainakaan Itä-Suomessa ole kuulemma sellaista osaamista, jolla moinen onnistuisi.
Eipä naura enää.
Tuo kyseisen kaupungin työpaikat ovat häipyneet muille maille ja väkilukukin pudonnut lähes puoleen silloisesta. Teollisuuskiinteistöt kumisevat tyhjyyttään ja asuintaloja murskataan lämpölaitoksen käyttöön tai penkan täytteeksi.

2

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sie voinet varmaan kertoo myös sen että mitä tuotteita menee eniten kaupaksi? Tulitikkuja vai rättimattoja? Miten äkkiä ne markkinat aukijaa?

      • Anonyymi

        Markkinoiden aukeaminen ottaa monta monta vuotta, mutta jos se työ olisi aloitettu silloin 90- luvun lopulla ja tehty hyvin, niin nyt oltaisiin jo vahvasti markkinoilla.
        Ei se aloittaminen ole myöhäistä vieläkään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      19
      3943
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      223
      3724
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      97
      2669
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      22
      2613
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      20
      2482
    6. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      33
      2339
    7. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2286
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2216
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1801
    10. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      9
      1769
    Aihe