Täytyy kyllä ihmetellä ihmisten ilkeyttä, varsinkin aikuisten ja koulutettujen henkilöiden. Esimerkkinä tästä Iltapäivälehdissä kerrottu ja näytetty juttu entisestä poliisista , joka kiusasi joutsenta. Millainen lainvalvoja on tällainen henkilö ollut ? Mitä tyydytystä ihminen tuollaisesta teosta saa ?
Onneksi on niin tyhmä, että kuvasi ja laittoi tekemisensä nettiin. Saavatpahan kaikki nähdä millainen ihminen on kyseessä.
Ihmisen ilkeys on rajatonta
3
98
Vastaukset
- Anonyymi
Tuollaset eläimiä, lapsia , naisia ja ylipäätään heikompia kiusaavat ovat raukkoja. Pikkusieluisia, pelokkaita paskiaisia, jotka eivät osaa edes hävetä tekemisiään.
- Anonyymi
Näin on. Useimmat ikäluokkani (synt1940-luku) ihmiset oppivat jo lapsena tärkeitä asioita, kuten ihmisen oikeuden syödä eläimiä ruokana, ei herkuttelun ja mässäilynä. Teuraseläimet olivat maalaistaloissa lähes perheenjäsenen asemassa, ja saivat aina nopean ja "armollisen" lopun. Mitään kotieläimiä ei ikinä kiusattu. Kotitarvemetsästyksessä riista ja kalastuksessa lakat lopetetiin nopeasti.
Eläinten kanssa yhteiselämästä vieraantuneet sukupolvet näkevät eläimen ihmistä alempina olentoina, vaikka tilanne on aivan päinvastainen: Eläimet eivät ole ahneita ja vallanhaluisia, ne vain elävät tavalla, jolla pärjäävät.
Ihmiset haluavat valtaa, ja yksi tapa sen osoittamiseksi on nöyryyttää heikompiaan.
- Anonyymi
Olin lukevinani, että rakennusalan yrityksen toimitusjohtaja. Toimittajat mittaavat kaiken rahassa, kun he saavat lööppiin sanan ex-poliisi, niin se lisää lehden myyntiä 30 % kuten aikoinaan teki nimi Matti Nykänen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17222247Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant739460Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297440Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va796291SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1815924Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344936HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084600Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm984350Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo842012Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k771310