Kuinka kauan lestadiolaiset aikoo kirkon piirissä olla . Kaiken hyväksyvät pikkuhiljaa niinkuin nyt on viime aikoina huomattu .
Lestaatialaiset ja kirkko
13
269
Vastaukset
- Anonyymi
Juurikin näin
- Anonyymi
Tai toisinpäin....
- Anonyymi
Kaksinaamaisina nauttivat emokirkon kautta saaduista eduista - ja toimivat sitä vastaan.
Emokirkko yrittää parhaansa mukaan sietää heidän kukkoiluaan, koska emokirkon painoarvohan rämettyisi, jos noinkin suuri porukka kuin lestadiolaiset eroaisivat siitä.
No, alle 50%:n rajan mennään 2030-luvun alkuvuosina.
Kuinkahan moni muuten tietää, että kirkollisveroa maksavat, maksavat keskimäärin n. 450€ jäsenyydestään? Todella moni pariskunta pulittaa pitkälle toistatuhatta euroa vuodesta - mistä? Hautaankaan ei pääse kirkkoon kulumalla halvemmalla.- Anonyymi
Höpöjä, hautapaikka maksaa huomattavasti emnemmän, ellei kuulu kirkkoon. Pappi ei sitten lue loitsuja kirstun äärellä.
Minä olen tehnyt sen verran syntiä eläessäni, että sanoin musikoille parhaana ratkaisuna polttohautauksen. Meen sinne vanhojen puolelle jotka poltettiin ja kasattiin kivenmolokkerot päälle. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpöjä, hautapaikka maksaa huomattavasti emnemmän, ellei kuulu kirkkoon. Pappi ei sitten lue loitsuja kirstun äärellä.
Minä olen tehnyt sen verran syntiä eläessäni, että sanoin musikoille parhaana ratkaisuna polttohautauksen. Meen sinne vanhojen puolelle jotka poltettiin ja kasattiin kivenmolokkerot päälle.Miten niin maksaa enemmän. Tarkista tietosi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten niin maksaa enemmän. Tarkista tietosi.
"Kirkkoon kuulumattoman hautauksen hintaan vaikuttaa lähinnä seurakunnan kappelin tai siunaustilan vuokra, joka on yleensä 200–300 euroa, sekä hautapaikan ja mahdollisesti muun tilaisuuden (kuten muistotilaisuuden) kustannukset."
Valtio on antanut seurakunnille verotusoikeuden, verotuksen yhteydessä. Tämä edellyttää vastavuoroisesti seurakunnan antamaan ei jäsenille hautapaikan samoilla hinnoilla.
Siihen tulee vielä monet muut kustannukset lisäksi, haudan avaaminen, peitto ja siistiminen ym.
- Anonyymi
project manager taipalus on homovastainen
- Anonyymi
Minä en ymmärrä teitä eri sukupuolisia alkuunkaan. Luin aikoinaan koulussa, että Jumala loi Aatamin ja hänelle vaimon Eevan.
Koska Jumala sitten loi ne muunsukupuoliset? Voisitte mulle yksinkertaiselle selittää sen.
Kuinka ihmiset lisääntyy ja täyttää maan?- Anonyymi
Kysy asiantuntijalta?
- Anonyymi
Sukupuolia on kaksi.
- Anonyymi
ja puoli
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ja puoli
niin se puoli tarkottaa sitä että on suku ja sitte on se Puoli , vai ?
- Anonyymi
NIIN ETTÄ , PEDOFIILIA ON SALLITTAVAA , JA KUNNIAKASTA , JA SAMA KUIN KATOLISILLA MUUTAMA AVE MARIA PERÄÄN JA TAAS MENNÄÄN
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä15111406- 288102
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565884Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1624759- 154671
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai324331Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas844193- 843487
- 803240
- 481741