Kuinka kauan lestadiolaiset aikoo kirkon piirissä olla . Kaiken hyväksyvät pikkuhiljaa niinkuin nyt on viime aikoina huomattu .
Lestaatialaiset ja kirkko
13
282
Vastaukset
- Anonyymi
Juurikin näin
- Anonyymi
Tai toisinpäin....
- Anonyymi
Kaksinaamaisina nauttivat emokirkon kautta saaduista eduista - ja toimivat sitä vastaan.
Emokirkko yrittää parhaansa mukaan sietää heidän kukkoiluaan, koska emokirkon painoarvohan rämettyisi, jos noinkin suuri porukka kuin lestadiolaiset eroaisivat siitä.
No, alle 50%:n rajan mennään 2030-luvun alkuvuosina.
Kuinkahan moni muuten tietää, että kirkollisveroa maksavat, maksavat keskimäärin n. 450€ jäsenyydestään? Todella moni pariskunta pulittaa pitkälle toistatuhatta euroa vuodesta - mistä? Hautaankaan ei pääse kirkkoon kulumalla halvemmalla.- Anonyymi
Höpöjä, hautapaikka maksaa huomattavasti emnemmän, ellei kuulu kirkkoon. Pappi ei sitten lue loitsuja kirstun äärellä.
Minä olen tehnyt sen verran syntiä eläessäni, että sanoin musikoille parhaana ratkaisuna polttohautauksen. Meen sinne vanhojen puolelle jotka poltettiin ja kasattiin kivenmolokkerot päälle. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpöjä, hautapaikka maksaa huomattavasti emnemmän, ellei kuulu kirkkoon. Pappi ei sitten lue loitsuja kirstun äärellä.
Minä olen tehnyt sen verran syntiä eläessäni, että sanoin musikoille parhaana ratkaisuna polttohautauksen. Meen sinne vanhojen puolelle jotka poltettiin ja kasattiin kivenmolokkerot päälle.Miten niin maksaa enemmän. Tarkista tietosi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten niin maksaa enemmän. Tarkista tietosi.
"Kirkkoon kuulumattoman hautauksen hintaan vaikuttaa lähinnä seurakunnan kappelin tai siunaustilan vuokra, joka on yleensä 200–300 euroa, sekä hautapaikan ja mahdollisesti muun tilaisuuden (kuten muistotilaisuuden) kustannukset."
Valtio on antanut seurakunnille verotusoikeuden, verotuksen yhteydessä. Tämä edellyttää vastavuoroisesti seurakunnan antamaan ei jäsenille hautapaikan samoilla hinnoilla.
Siihen tulee vielä monet muut kustannukset lisäksi, haudan avaaminen, peitto ja siistiminen ym.
- Anonyymi
project manager taipalus on homovastainen
- Anonyymi
Minä en ymmärrä teitä eri sukupuolisia alkuunkaan. Luin aikoinaan koulussa, että Jumala loi Aatamin ja hänelle vaimon Eevan.
Koska Jumala sitten loi ne muunsukupuoliset? Voisitte mulle yksinkertaiselle selittää sen.
Kuinka ihmiset lisääntyy ja täyttää maan?- Anonyymi
Kysy asiantuntijalta?
- Anonyymi
Sukupuolia on kaksi.
- Anonyymi
ja puoli
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ja puoli
niin se puoli tarkottaa sitä että on suku ja sitte on se Puoli , vai ?
- Anonyymi
NIIN ETTÄ , PEDOFIILIA ON SALLITTAVAA , JA KUNNIAKASTA , JA SAMA KUIN KATOLISILLA MUUTAMA AVE MARIA PERÄÄN JA TAAS MENNÄÄN
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523446Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40795
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721