Suku on perintörahoillaan kiinnostunut ostamaan erään vanhan huvilan. 100v vanha. Talon hinta on 1.3 milj euroa mutta kiinnitetty on 800 000 e. Kaupan mukana siirtyy siis sähköisiä panttikirjoja.
Kuntotutkimuldrssa todetaan että talossa 100v takaisen rakennustavan mukaan riskirakenteita. Kolmas haitta on että talo on sisältä saneerattu 2020-tyyliseksi tuhoten 100v vanha tunnelma.
Kiinnitykset riski?
Kiinnitetty?
5
365
Vastaukset 5
- Anonyymi
Kiinnitys on byrokraattinen edellytys sille, että kiinteistöä tai rakennusta voi käyttää vakuutena velalle. Jos kiinnityksiä ei ole käytetty panttina, ts. niitä ei rasita velka, ne ovat vain paperilla olemassa olevia "varauksia" tehdä panttauksia. Ne voi halutessaan purkaa sieltä pois.
Mutta selvitettävä tosiaan on, onko maasta tai tönö(i)stä velkaa, joihin noita kiinnityksiä olisi käytetty.
Riskirakenteet eivät tuohon asiaan liity ainakaan mitenkään suoraan. - Anonyymi
Miten tämä liittyy aiheeseen perintö ja testamentit?
- Anonyymi
Nyt (ilmeinen) kiinteistö rakennuksineen on arvostettu 800 000 euroon, joka vastaa reilua 60 % kauppasummasta. Melko normaalia. Jos kiinnitys on pankin antama, pitäisi olla selvillä, että asiassa on tehty kuntotarkastus. Tämän ajankohta kannattaa selvittää.
Ilmeisesti pankki tai vastaava katsoo, että joko tontilla sellaisenaan tai maapohjalla rakennuksineen on mittava arvo.
Jos kiinnitykset jäävät ostajalle käyttöön (eli vapaina), ne ovat ostajalle arvoltaan käyttökelpoinen vakuus, ja tämä voi nostaa ostajan näkökulmasta kiinteistön arvoa. Jos kiinnityksiä ei siirretä vapaana, vaan ne ovat edelleen vakuutena myyjän velalle, kauppahinta voi alentua tai maksuehtoihin tulee varauksia.
Kauppakirjassa on nimenomaisesti sovittava, siirtyvätkö panttikirjat ostajalle ja ovatko ne vapaita vai eivät. - Anonyymi
En kyllä keksi miten kiinnitykset voisi olla riski. Suvun kimppaostoksesta voisi keksiä aika montakin riskiä ja satavuotiaan hirsitalon ostosta joka remontoitu ei kovin montaa riskiä puutu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.561712Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt241332- 951026
- 87773
- 44765
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.20579- 28571
- 31513
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?55493Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30443