Että yritykset saisivat tehdä konkurssin, sillä varattomat yritykset eivät sitä voi tehdä. Pitää saada luottavaisia asiakkaita, jotka maksavat etumaksut, joilla voi tehdä konkursseja. Ja nyt niitä konkursseja riittää Suomenmaassa. Kiitos Orpon hallituksen, joka syytää rahaa rikkaille, mutta jättää pien- ja keskisuuret yritykset nuolemaan näppejään.
Nyt pitäisi kehottaa rikkaita satsaamaan kulutukseen, sillä muilla siihen ei ole varaa. Eikä edes kannatusta laittaa viimeisiä säästöjä joihinkin etumaksuihin.
https://yle.fi/a/74-20173223
Finanssiekonomisti kehottaa ihmisiä kuluttamaan
15
157
Vastaukset
- Anonyymi
Ainoa ilo suomessa onkin jokamiehenoikeus, jonka turvin voidaan käydä hakemassa marjoja kaurapuuron päälle. Muuhun kun ei ole varaa.
- Anonyymi
Riikka: Lainaa, lainaa, lisää lainaa, herrat tykkää.
- Anonyymi
Kokkarin ei tarvitse olla narsisti, mutta se tekee puoluetoiminan mielekkäämmäksi.
- Anonyymi
Ei enää saa käyttää termiä jokamiehenoikeus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokkarin ei tarvitse olla narsisti, mutta se tekee puoluetoiminan mielekkäämmäksi.
Demarin pitää olla valehtelija, koska muuten puoluetoiminta ei ole mielekästä.
- Anonyymi
Petteri: Eihän duunarit korkealta putoa, joten ei kun keppiä selkäpiitä pitkin.
- Anonyymi
Kokkarin ei tarvitse olla empaatiton, mutta se tekee puoluetoiminan mielekkäämmäksi.
Mihin pieniin ja keskisuuriin yrityksiin mahdat viitata? Millä toimialoilla ne mielestäsi toimivat? Olisikohan kuitenkin tuotekehityksen puute syynä konkurssiin, ei ole pidetty huolta tuotteen ajanmukaisuudesta?
- Anonyymi
Pienillä ja keskisuurilla yrityksillä ei puskureita välttämättä ole tai ne eivät riitä pitkään. Alihankkijayritykset, yhden hengen palvelualan yritykset, kuten kampaamot, hierojat, jalkojenhoitajat, kosmetologit, mainostoimistoyrittäjät, designerit, monet freelancerit, jne.
- Anonyymi
https://yle.fi/uutiset/lyhyesti/74-20174466
kokoomuksen tukijoita ilmestyy aina lisää :) ilmeisesti veroedut ja pankkiirien miljardi tuet pankeille kirvoittaa avustamaan. - Anonyymi
Huomaa, että aloittajan koulutus ei ole kovinkaan korkea. Onko peruskoulu suoritettu? Yli 80% suomen "yrityksistä" on pienyrittäjiä ja keskisuuria yrityksiä, joiden "asiakkaina" ovat suuret yritykset. Eivät aloittajan kaltaiset persaukiset kouluja käymättömät talousnerot. Ammatinharjoittajien ei kannata edes yrittää myydä teidän laisillenne talousneroille.
- Anonyymi
Orpo työntää rahaa rikkaille, jotka käyvät tuhlaamassa rahat ulkomailla. Miten sellainen hyödyttää Suomea????
- Anonyymi
Miten sitä rahaa työnnetään? Onko tämä joku demarikateuden uusi väline? Vaiko katkeruuden ilmentymä?
- Anonyymi
🤣 🤣 🤣 🤣 🤣Työttömät, soittakaa Kaisa Juusolle, hän työllistää! 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18422409Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant829624Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.457610Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va876406SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1896093Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot485092HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1164747Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1054476Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo942195Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k841477