Ukrainan sota

Nato laajentunut vuodesta -91 vaikka sovittiin juridisesti ettei tuumaakaan idemmäksi.
29448
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Hyökkääjiä vastaan nato on valjastettu, jotta tappajat nato tulee pistämään aisoihin

Russan verikoira on nytkin mieli puuhissaan

Äänestä

Kommentti: Etykin henkeä muistellessa – Neuvostoliitokaan ei ollut yhtä pelottava kuin nyky-Venäjä
Imperialistinen ja kommunistien Neuvostoliitto oli Suomelle turvallisempi rajanaapuri kuin nyky-Venäjä,

VENÄJÄLLÄ ON ENTISESTÄÄN TAPPAMISEN TAITOA JALOSTETTU JA VENÄLÄINEN TULETTI ON NYKYISIN NÄMÄ KORKEAT KERROSTALON IKKUNAT KOSKAS HELÄHTÄÄ

Äänestä
  • Otappa ne lääkkeet nyt heti....

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Otappa ne lääkkeet nyt heti....

    Vain lentäjät käyttävät lääkeitä tipahtaessaan

    NÄIN KÄYPI VENÄJÄ MAAILMAN HYLKÄÄMÄN

    Äänestä

  • Mitä ny pari kertaa sodittiin. Tosin ihan turvallisesti.

    Äänestä

  • Tuletti ja menetti.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Otappa ne lääkkeet nyt heti....

    Tipöuu tippuu ikkunasta tippuu kasakat siellä on puuhissa !ruumiita kuskataan ruuhissa!

    Äänestä

Sota Ukrainassa alkoi jo vuonna 2014 Venäjän hyökätessä Donbasiin. Miksi länsimaat eivät puuttuneet Venäjän toimiin heti? Tilanne on eskaloitunut ja maailma palannut kylmän sodan asetelmiin.

Goolaas tuolla - >> Putinin pitkä tie sotaan <<

Äänestä

Olisi se minullekin sopinut, mutta Venäjä päätti ylittää rajojaan ja lähteä valtaamaan naapurimaitaan päinvastaisesta vakuuttelustaan huolimatta.

Siksi Nato - jota siihen asti vastustin!

Äänestä

Nato pitäisi lakkauttaa.
Ukrainan sota on taivaan lahja Euroopan sota uskovaisille ja Naton kannattajille

Äänestä
  • Sitten kun VENÄJÄ LAKKAUTUU

    Naton tarpeellisuus puolustuksen turvana tulee uuteen puntariin

    Mutta näin nyt :

    - Puolaan putosi Venäjän drooni – ”Provokaatio”
    Tähän artikkeliin on koottu Ukrainan sodan keskeisimmät tapahtumat tiistailta 20. elokuuta 2025. Kyseessä on sodan 1274. päivä.

    - Ukrainalla uusi superase? Asiantuntija: ”Suunnaton kantama ja iskuvoima”
    Uuden ukrainalaisen risteilyohjuksen kantaman sanotaan olevan jopa 3 000 kilometriä, ja sillä on valtava tuhovoima. Ukraina voisi iskeä uudenlaisiin kohteisiin syvällä Venäjällä.
    -media kertoo, että ohjus pystyy kantamaan 1 150 kilon lastin. Tämä tarkoittaa hyvin merkittävää tuhovoimaa.

    Äänestä

  • Lehti: Ukrainalle ajetaan Naton viidennen artiklan ”kevytversiota”
    IS seuraa tässä artikkelissa tilannetta Ukrainan sodassa sekä siihen liittyviä tapahtumia Venäjällä.

    Kyllä venäjän tuhoisuus pisti suomen jo n.... 50v -sitten katselemaan salassa mistä turvaa itärajan takaisen helven saamme rajalle pysähtymään.

    Äänestä

  • Putinkin vastustaa sotaa, jos Ukraina olisi heti antautunut niin ei olisi sotaa tullut.

    Äänestä

Venäjä on naton turvaa aina pyrkinyt ympäriltä poistamaan kaikin valheellisuuksin

JOTTA TÄLLÄ OLISI VAPAUS TUHOTA YMPÄRISTÖÄÄN JA HÄÄRÄTÄ TYYLEILÄÄN KUIN SIKA RUUHESSA KAIKEN NASSUTELLEN HELVETTIINSÄ

Äänestä
  • venäjä osaa vieläkin sen tappamistaidot ja tapattaa omiaan mistäänpiitaamatomasti ja näitten hyökkäykset on täyttä massa ja tappamista tuhoamista aina olleet

    kaikki nämä ovat tälle täyttä hyödyttömyyttä olleet, se antaa näille vain saatanallisen helvetin

    Äänestä

Venäjä ei koskaan tule normalisoitumaan, tämä venäläisen RULETIN PYÖRITTÄJÄ

Äänestä

Kyllä. Lisää maita on liittynyt NATOon. Mikä mahtaa olla syy?

Äänestä

Kuka sopi, ei ainakaan Nato.

Äänestä
  • Natoon ei pääse jos kaikki sen jäsenet eivät hyväksy liittymistä.

    Äänestä

Kerrotko mitä kyseisissä sopimuspaperissa on tarkkaan ottaen sovittu, missä sopimusta säilytetään ja ketkä sopimuksen ovat allekirjoittaneet?

Äänestä

Sen jälkeen Venäjä hyökkäsi Georgiaan ja pari kertaa Ukrainaan, eli sopimus, jos sellainen oli, lakkasi olemasta.

Äänestä

elämä voittaa kaikkialla muualla mutta venäjällä tullaan tukehtumaan järettömyyttään

Äänestä

Ryshäät toimillaan vain kokoavat natoa yhteisen puollustuksen piiriin enenpi vai aseistusta hankkimakka kehitelemällä

VENÄJÄÄ VASTASSA RUPEAA OLEMAAN JO KYMMENKERTAINEN ASEARSENAALIMÄÄRÄT

KUSKAS TULEE SE HETKI - KUN VENÄJÄ JAUHETAAN POROKSI

Äänestä

IMPERIALISTINEN VENÄJÄ on ainoa joka laajenee itsenäisten naapuriensa kustannuksella.

Yhtään venäläistä aluetta ei ole väkisin liitetty Natoon.

Naton jäseneksi otetaan vain itsenäisiä, suvereeneja valtioita näiden omasta pyynnöstä ja jos nämä täyttävät Naton jäsenyyden kriteerit - ja muut Nato-maat yksimielisesti hyväksyvät jäsenyyshakemuksen.

Jos jokin Venäjän provinssi hakisi Naton jäsenyyttä, ei Nato sitä sellaiselle myöntäisi.

R-n trolli ei ymmärrä eroa?

Äänestä
  • Venäjä on edelleen komunisti valtio, muutaman hepun viemä tuhoisuus maailmalle

    JA PITÄÄ YLLÄ JÄRETÖNTÄ ROPATISTI JÄRESTELMÄÄNSÄ YLLÄ

    PALKITEN JA KIRVEELLÄ SITEN HAKATEN

    Äänestä

Ketäs teitä oli sopimassa? Pantiinko sopimus oikein paperille?

Äänestä

Venäjän seisauttaminen on näin tapahtuvaa ja liike loppuu siellä.

Äänestä

Putlerin on aika vangita Kremlinin sotahullut ja antautua 1,9+ miljoonan ihmisen murhasta Haagiin !

Äänestä
  • Ei vielä
    EUROOPAN PITÄÄ ENSIN RÄJÄYTTÄÄ PUOLUSTUSTEOLLISUUS TÄYTEEN HURINAAN JA KAUASKANTOISET TÄYTEEN SARJATUOTANTOON

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nato laajentunut vuodesta -91 vaikka sovittiin juridisesti ettei tuumaakaan idemmäksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu