Merellä........
Kaksi nuorta poikaa hukkunut Kalajoella, 1 kateissa
Anonyymi-ap
751330
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 75
Vanhimmat
Olikohan ulkomaalaisia? Osasivatko uida? Missä olivat vanhemmat? Kuinka paljon pelastus ja ensihoito rasittuivat?
Pia Sillanpää sinulle on täällä kansalta kysymyksiä!
Miten Sillanpää tähän liittyy?
Eivät uutisten mukaan olleet kuitenkaan sub laudoilla liikkeellä. Olio merivirta yllättänyt heidät. Kalajoen hiekkasärkkien edustalla on vesi matalaa pitkän matkaa merelle.
Ei tainneet olla Marokkolaisia poikia, kun niitä uiskenteli 52.
Voisko kansanedustajat tai valtuutetut ottaa jotain kantaa nyt?
Ihan varmasti ensihoidon ja pelastuksen puskaradiot tietää jo kaiken kotiosoitteista lähtien ja puolisot levittää faktaa "opetusmielessä'.
Someleja olivat ja toivottavasti löytyy pian ennen nahkiais sesonkia muuten jätän kyllä tänä vuonna syömättä.
On se hyvä, että homot ja lesbot alkavat karsiutua normaalielämästä...
Mites sulle sitte käy?
Ikävä tapaus, mut ei liity Kokkolaan
Vaikka ei liity Kokkolaan, niin tapaus sinällään on otettava ilolla vastaan, kolme potentiaalista raiskaajaa ja terroristia vähemmän veronmaksajilla elätettävänä.
Juuri näin.
Liittyy Kokkolan VOKkiin
Kela menetti kolme kantaasiakasta.
Ettäs kehtaatte!
Jonkun verran uinnin arvokilpailuja seuranneena en kyllä muista nähneeni yhtään tummaihoista osallistujaa. Joten olisiko kuitenkin jotenkin rodullinen ominaisuus tämä uimataidottomuus?
Heekerit on yliedustettuna kaikissa ikävissä tilastoissa.Ei se voi olla sattumaa eikä huonoa tuuria. Heekerigeenit tuottaa älyllisesti heikkolahjaista sakkia.
Persut on yliedustettuina rikos- ja päihdetilastoissa. Mikäköhän siinä oikein on?
Suomalaisen kansan heikkolahjakkuutta??
Sitähän se tämä kansa jolla on omat perinnöllisetsairaudet on sukurutsannut aikojenalustaasti siksi meillä on perinnöllisiä sairauksia suhteettomasti. Eskimot on llleet viisaita siellä emäntä on laitettu vieraan viereen että suku on laajentunut geeniperimältään
Meidän Kokkolan tuhkamunaiset kaupparatsut ry:n mielestä on todella surullista nuorten kuolema, koska emme itse kykene tuottamaan elämää.
90% näistä hukkuneista on maahanmuuttajia.
Vanhemmat ei valvo mitään vaan heidän mukaan se on uimavalvojien hommia.
Se hyppyaltaaseen hypännyt uimataidoton mamu lapsi, jonka valvojat pelasti, yllätys et isä oli silloin suihkussa…
Voi että kun sinua nyt niin järkyttää ja harmittaa.
Suomea kohtaa mentaliteetin ja tapakulttuurin muutos erilaisten mentaliteettien ja tapakulttuurien maahanmuuton lisääntyessä.
Voi että.
Så e de bara, försök sen bastu bada.
Elä maassa maan tavalla niin kaikki on ok.
En mä menis rättipäille heidän maassaan kertomaan miten elää.
Jos olet pakolainen tai muuten mamu, elä paikallisten säädösten ja tapojen mukaan.
Ihmeellistä että merenpohja ei ole tasaista Monelle on selvennyt se vasta nyt
No eihän nämä aavikossa eläneet ole edes koskaan nähnyt vettä, puhumattakaan merestä
perhossa tarzaneita kattonu telkadta sen verran aikoinaan että tiiän jos afrikassa menee veteen musta niin heti iso krokotiili syö ja se kiljuu kun syötävä joka se onkin
Kokkolan vastaanottokeskuksesta.
Olisivat menneet palloilemaan Laajalahteen, jossa pitkä matala ranta. Kuka heidät mahtoi Kalajoelle viedä?
Täytyy olla joku valvoja pojilla mukana. Olikohan kahvilla ite. Ei ole puhuttu tuosta mitään.
Ei tartte, vitun hyvä että hukkuivat ,säästyypä valtion verorahoja, vähemmän rikollisuutta,nuo paskat voisivat pysyä kotimaissaan.
Maahanmuuttovirasto Migrin vastaanottopalveluiden osaston johtaja Elina Nurmi kertoo viestissään, että maahanmuuttovirastolla ei ole varsinaista uimiseen liittyvää ohjeistusta. No huh.huh
Hukkuneilla oli vanhemmat Somaliassa ja Keniassa. Miksi lähetettiin tänne? Olivatko paossa viranomaisia tai elatusmaksuja tai olivatko ns. ankkurilapsia eikö vanhemmat halunneet elättää?
Miten ja kenen rahoilla nää lomailee ?
No nyt ei lomaile enää .
Ei ollu mikään menetys,onko mitään kalaa tarjouksessa ?
Palataan arkisiin asioihin ,ketään kiinnosta uimareiden kohtalo.
Polttohautaus halvimmalla ja tuhkat mereen.
Kelan Gold kortilla oltu Kalajoella hummaamassa mutta kaikki loppuu aikanaan....
Ne asuivat täällä
Miten nämät on päineen päästetty vastakkaapas nyt.kun tiedossa on että näitä ei tunnista edes alaikäisiksi ainakaan tavallinen soomi mies tai Nainen
Somaliyhdistyksen imaami vaatii Kalajoelle uimavalvontaa veronmaksajien kustannuksella.Toimikaa !
Eikö imaani voisi opettaa uimataitoja alaisilleen eikä vaatia muilta toimia?
Viime vuonna hukkuneita oli 88 kpl, joista 56 miehiä. Naisia 7 ja 25 kpl sukupuolta ei ole ilmoitettu. Humalaisia aikuisia varmaankin iso osa?
Kuinka ja millä konstilla nämä lapset tuodaan tänne Suomeen ja sitten otetaan eläteiksi vastaanottokeskuksiin. Miksei palautetaan heti Somaliaan. Eihän heillä mitään hätää ole, kun kerran perhekin jäi sinne Somaliaan.
Kyllä me suomalaiset ollaan tosi tyhmiä, kun tälalista sallitaan. Nuo somalithan on meitä viisaampia, kun käyttävät meitä hyväkseen.
Paljonko Kokkolaan vuosittain lapsia ilman vanhempia ja miksei Persut laita loppua tälle???
Taitaa mennä juopotteluun niiden aika ja suun soittamiseen.
Mitään tuloksia ei tule.
Miks te äänestätte niitä valtaan kun tällaista silti tapahtuu?
Nämä lapset on lähettänyt heidän perheensä Somaliasta ns ankkusilapsiksi.
Kun lapset ovat täällä vähän aikaa niin sitten vaaditaan perheen yhdistämistä niin pääsevät elämään suomalaisten veronmaksajien rahoilla.
Terveisin vihreät ja vasemmisto
No ainakaan meidän ei tarvi elättää kolmea perhettä n.30 henkeä
Matut tuhoaa Suomen ja suuri osa ei sitä ymmärrä. Suomella ei varaa näihin loisiin.
Kokkolan Ryhmäkoti (Babando) näkyy hoivanneen näitä laittomasti Suomeen tulleita somalipoikia. Päästivätkö yksin Kalajoelle? Vai oliko mukana ohjaaja? Jos oli, miksei ohjaaja neuvonut poikia tai pelastanut heitä? Poliisiasia?
Babando on huipputuottoisa firma. Viimeisin vuosivoitto n. 450 000 euroa. Kyllä kannataa houkutella somalilapsia Suomeen.
Monta kysymysmerkkiä tässäkin tapauksessa. Totuuttahan ei saada tietää.
Kolme rosvoa ja raiskaajaa vähemmän.
Aiemmat kantelut koskien ukrainalaispakolaisten kohtelua, viivästyneitä maksuja ja puutteellista ohjausta herättävät kysymyksiä johtamisen vastuullisuudesta. Nyt kun somalipoikia menehtyi Kalajoella, on syytä selvittää onko turvallisuus jäänyt taloudellisen kasvun jalkoihin.
Ettäs kehtaat, häpeä!
Yksityinen, hyvää tulosta tekevä yritys, ei ollut varaa laittaa huoltajaa mukaan?
Em.yrityksen vastuuhenkilö saa nyt tuomion kolmesta kuolemantuottamuksesta. Onnea matkaan, ota voitot mukaan linnaan.
Luin kerran,miten joissakin maissa tuodaan sopivia nuoria homojen tarpeisiin koulutettaviksi. On tavallaan ihmiskauppaa. Ne on viety pienoisbussilla rannalle,jossa ei ennen sattunut mitään. Ei voi syyttää kuin itseään kun meni liian kauas.
Afrikkalaiset kautta aikojen myyneet joutoväkeä orjiksi,myös muut maat tietysti.
Olkoon tragedia ja suru miten suuri tahansa , on pakko kysyä :"ankkurilasten" tapaus tämäkin , miten käynee tällä kertaa ? Saavatko suvut oleskeluluvat , asunnot ja ylöspidot tässäkin tapauksessa ?
Tottakai. Tervetuloa.
Oliko RKP touhua tämäkin
Oli. Rahat pois Suomalaiselta veronmaksajalta.
Ärkkopee politiikat: "SUOMALAINEN MAKSAA"
Nyt säästyi se kolme miljoonaa mitä näiden elättäminen olisi tullut maksamaan niin voisiko säästyneen rahan ohjata vaikka Suntin veden juoksutuksen lisäämiseen.
MOT
Tässä tuli nyt opetusta niille vanhemmille, jotka lähettävät alaikäisensä tänne kauas Pohjolaan.
Että ei täälläkään joka paikassa niin turvallista ole.
Olisivat saaneet olla vielä vanhempiensa luona, niin ehkkä paremmin olisivat olleet siellä turvassa.
Nyt vois joku paikallinen media selvittää ihan kunnolla vastuuasiaa täällä Kokkolan päässä. Vai pitääkö taas etelän median hoitaa sekin homma.
Kokkolan VOK vastuuhenkilöt - MISSÄ?
Lopetetaan syyllisten etsiminen. 16-vuotiaat tekevät omia päätöksiä eivät he ole pikkulapsia. Heitä ei voi eikä pidä valvoa joka hetki, mutta he tarvitsevat neuvoja ja tukea. Tämä oli traaginen onnettomuus, ei rikos. Nyt ei tarvita syyttelyä, vaan kunnioitusta tapahtuneen vakavuudelle ja niille, jotka yrittävät auttaa.
Heidän Pappi ihmettelee, miten pojat päässeet ilman valvontaa Kalajoelle.
Minä ihmettelen, miten pojat päässeet ilman vanhempiaan alaikäisinä Suomeen.
Minusta juurisyy on heidän kotioloissaan jossain kaukana.
Jos olisit saaneet jäädä kotiinsa Somaliaan, kaikki olisi ok nyt, nyt kävi valitettavasti näin täällä pohjoisessa. Voisiko jatkossa lapset
Jäädä turvaan kotiinsa eikä alistaa vaaroille? Kiitos
Soomaliasa ei saa toimeentulotukea eikä seinästä tule rahaa kuten täällä Suomessa.
Näin järkyttävässä tapauksessa on ihan selvää, että vastuulliset, sanotaan sitten vaikka syylliset, pitää selvittää ja tuoda esille. On menneen maailman hommia yrittää peitellä vastuullisia ties millä verukkeilla.
Eikö siellä ollut jotain varoituskylttejä eikö se ole vanhempien vastuulla vahtia vai olivatko suihkussa.
TÄmä Vokki-asia näyttää nyt siltä että peitellään maton alle koska suvakismi
Kait ne poikain lätiessä sanoivat näille Älkää sitten hukkuko sinne Meillä ruukasivat aina huutaa perään kun lähdimme uimaan
Kyllähän sitä autokyydillä on täytyny mennä ,niinhän se on tapana näissä laitoksissa, porukka pikkubussiin ja mennään ajelulle.
Ei vaan ole tullut tietoa esiin.