Mitä ihmettä?
Kuhmoinen ei enää kuhtukkaan !
EIKÖ KUHMOINEN KUHTU ? ?
28
1057
Vastaukset
- Anonyymi
Viime kesänä kuhtuttiin vielä "sivulauseessa", nyt ei sitäkään.
Kuinka tämän on annettu tapahtua, että vuosikymmenien työ ja hienot perinteet on nyt uhrattu yksityisen yrittäjän tieltä?- Anonyymi
Enää ketään mihinkään kuhtuuta tai tulla ihmisiin. Nykyään ollaan vaan yhtä vai oliko se the eli ollaan tiettyjä, valittuja.
- Anonyymi
"vuosikymmenien työ ja hienot perinteet"
Pienten kuntien elinehto on perinteiden ja kulttuurin vaaliminen. Se syntyy vain ja ainoastaan yhteisöllisyydestä ja sen synnyttämästä voimavarasta sekä olemassa olevista resursseista.
Yhteisöllisyys, siihen pitää kannustaa ja kannatella kaikkia kykeneviä, kaikin mahdollisin keinoin. Kaiken mahdollistava keinovalikoima, se on kunnan virkamiesjohdon ja kunnan päättäjien mahdollisuus.
Luontaisia konkreettisia edellytyksiä on kunnassa olemassa, mutta jostakin syystä kynttilää pidetään vakan alla?
”Ei voi ylhäällä vuorella oleva kaupunki olla piilossa; eikä kynttilää sytytetä ja panna vakan alle, vaan kynttiläjalkaan, ja niin se loistaa kaikille huoneessa oleville.” - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"vuosikymmenien työ ja hienot perinteet"
Pienten kuntien elinehto on perinteiden ja kulttuurin vaaliminen. Se syntyy vain ja ainoastaan yhteisöllisyydestä ja sen synnyttämästä voimavarasta sekä olemassa olevista resursseista.
Yhteisöllisyys, siihen pitää kannustaa ja kannatella kaikkia kykeneviä, kaikin mahdollisin keinoin. Kaiken mahdollistava keinovalikoima, se on kunnan virkamiesjohdon ja kunnan päättäjien mahdollisuus.
Luontaisia konkreettisia edellytyksiä on kunnassa olemassa, mutta jostakin syystä kynttilää pidetään vakan alla?
”Ei voi ylhäällä vuorella oleva kaupunki olla piilossa; eikä kynttilää sytytetä ja panna vakan alle, vaan kynttiläjalkaan, ja niin se loistaa kaikille huoneessa oleville.”Johan on meno mennyt pahaksi kun kaikki kunnan arvokas perinnepääoma katoaa kuin tuhka tuuleen.
Kuka on se henkilö joka mittaa kuhmoislaisen perinteen arvot ja päättää niiden tuhoamisesta? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Johan on meno mennyt pahaksi kun kaikki kunnan arvokas perinnepääoma katoaa kuin tuhka tuuleen.
Kuka on se henkilö joka mittaa kuhmoislaisen perinteen arvot ja päättää niiden tuhoamisesta?Kuhmoisten Pelimannit ja Urho&Unehtumattomat pitävät yllä kuhmoislaista kulttuuriperintöä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuhmoisten Pelimannit ja Urho&Unehtumattomat pitävät yllä kuhmoislaista kulttuuriperintöä
Totta ! Ja Upiita !
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Johan on meno mennyt pahaksi kun kaikki kunnan arvokas perinnepääoma katoaa kuin tuhka tuuleen.
Kuka on se henkilö joka mittaa kuhmoislaisen perinteen arvot ja päättää niiden tuhoamisesta?Kuka on se henkilö?
Varmaan kaikki ne, jotka eivät tee asialle mitään, kuten anna omaa panostaan asian eteen. Sinäkinkö?
- Anonyymi
Mitäs valitittiin Helsingin herra kulttuuriyhdistyksen, kaikki maalainen on paskaa
- Anonyymi
Ne jotka haluavat olla järjestämässä vapaa-ehtoisena Kuhtuu -perinnettä voinevat ilmoittautua organisaatioon ja alkaa järjestää perinteisiä toimia. Pienen kunnan aktiivinen väki osallistuu siihen, mikä kiinnostaa eniten eikä hampaat irvessä uhraa kesäänsä organisoimalla tapahtumia, jotka eivät kiinnosta. Se voi olla, ettei Kiepsaustakaan ole enää nykyiseen tapaan, kunhan nykyinen, aktiivinen väki vetäytyy. Onko 10 vuoden kuluttua edes torikauppiaita?
Ei yksityisen yrittäjän ja vapaaehtoistoiminnan voida tässä tapauksessa kilpailevan oikeasti toistensa kanssa. Hatun nosto kaikille yrittäjille ja yksityisille, jotka sitä tekevät täällä ja säilyttävät kuntaa elinvoimaisena.- Anonyymi
Ja kunnan johtajalle joka tukee ainoastaan tiettyä ranta-rakennelmaa veneiden ja vesien äärellä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja kunnan johtajalle joka tukee ainoastaan tiettyä ranta-rakennelmaa veneiden ja vesien äärellä.
Hiljaiset yritysten sponsoroinnit kuntavaroin, eihän semmoista, vai?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja kunnan johtajalle joka tukee ainoastaan tiettyä ranta-rakennelmaa veneiden ja vesien äärellä.
Talkooporukat .menivät mihin kunnanjohtaja "suositteli".
Kaikesta päätellen kunnanjohtajamme suositukset eivät koske kuhmoislaisia perinteitä ja arvoja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Talkooporukat .menivät mihin kunnanjohtaja "suositteli".
Kaikesta päätellen kunnanjohtajamme suositukset eivät koske kuhmoislaisia perinteitä ja arvoja.Kunnanjohtajalla ei ole esihenkilöä. Niinkuin ei kuntalassa kellään virka-henkilöllä, saavat jokainen suhata ja puhua aivan omiaan ilman mitään vastuuta kenellekään. Ketään ei siellä saa arvostella tai moittia tai saa tuntea piankin omissa nahoissaan. Melko erikoinen kompleksi, aivan jotain muuta kuin yritys-maailmassa.
- Anonyymi
Kilpaivat kyllä koska kunnan ( kuntalaisten ) rahahoja käytetään tai ollaan käyttämättä.
- Anonyymi
Kaupunkilaiset järjestää kaupunkilaisille ja idiootti maalaiset maksaa.
- Anonyymi
Kun joku vaan osaa ja haluaa lirittää.
- Anonyymi
Tosi ikävää palautetta kulttuuriyhdistyksen vapaaehtoisille henkilöille ja toimijoille. Voisiko nyt oikeasti lopettaa ihmisten mollaamisen.
- Anonyymi
Suosittelen tutustumaan paikallislehden kirjoituksiin, paikalliset vetelät ja laiskat on mollattu, kun ei tajuta toimia samoin kuin Helsingissä.
- Anonyymi
On tää kanssa: Pääasiassa sellainen porukka, joka ei laita rikkaa ristiin talkootyönä toteutettujen tapahtumien eteen, on nyt alkanut kovaäänisesti vaatia toisia järjestämään HEILLE tärkeät kesäohjelmat.
EIKAISENYTNIINVOIMENNÄ???- Anonyymi
Hyvin sanottu.
- Anonyymi
Olisi idea! Kuhmoisten satama ja etenkin sahanranta on jo nimenä vetämätön, joku muinaisjäänne epäonnistuneesta puuteollisuudesta. Paljon parempi olisi lauttasaa.. eipäs kun Kultaranta.
Kultaranta jo nimenä houkuttaisi kuuluisia ja kalliimpia esiintyjiä. Tässähän tarjoutuisi loistava mahdollisuus teille köyhille kuhmoislaisille tulla talkoisiin ja päästä kuuntelemaan , vähän kauempaa, elävää musiikkia kun vauraat ihmiset juhlivat vip teltassa.- Anonyymi
"muinaisjäänne epäonnistuneesta puuteollisuudesta"
Millä perusteella epäonnistunut? - Anonyymi
Kultaniittyhän teillä jo onkin, eikös se houkuta?
- Anonyymi
Ensimmäisenä WAO-vuonna otettiin vielä paikallisiakin mukaan, oli U&U Honkahovissa ja Kuhtuu-tori, taidettiinpa vielä kelpuuttaa oman paikkakunnan ruokayrityksiäkin mukaan. Siitä on sitten menty vuosi vuodelta kohti pieneneviä hankintoja paikallisilta. 2024 ja 2025 tuotiin ulkopuolelta pitäjän ruokapalveluyrityksiä ja loppuviimein ei edes äänentoistopalveluja enää ostettu Kuhmoisista.
- Anonyymi
Onko uusi tilanne todellakin sanomasi tavalla, että apumiehiksi paikalliset kyllä kelpaavat, mutta ansaintamahdollisuudet evätään.
Satamaalueen yrittäjät ainakin hyötyvät ovathan he tapahtuman ydinpaikalla.
- Anonyymi
Ei enää Kuhtu Kuhmonen, onko siirrytty kestävän kehityksen tielle?
Pois vanha arvoton uuden upean tieltä.
Onko tämä Kuhmoisten Tie ja kestääkö se ajan hammasta? - Anonyymi
Kuhmoisten ihmisystävällisyys on myytti. Tänne halutaan väkeä = rahaa.
Kun korona-aikaan tänne olisi halunnut paeta ihmisiä tiheämmin asutuilta seuduilta, osa paikallisista nosti metelin.
Tämä ei unohdu.- Anonyymi
En ole kyseisestä ongelmasta kuullutkaan.
Toivottavasti kyseessä on ollut valitettava yksittäistapaus.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 945482
- 564201
- 462466
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s282258Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161835- 151494
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹331342Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗201158- 221058
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest431051