Teollisuusliiton, AKT;n ja Paperiliiton lakot syövät työpaikkoja

Anonyymi-ap

Vitun lakkoilijat, Kaukaan paperitehdas menee kiinni. Pitkällä lakolla muutama vuosi sitten ei työntekijät saavuttaneet mitään. Vittuilu Wahlroosille ei tehonnut, mutta nyt portit menee Lappeenrannassa kiinni, eikä portilla ole liivijengi uhkailemassa töihin menijöitä.

Keväällä UPM:llä lakkoilitiin Kymissä, eikä siitäkään ollut mitään hyötyä. Teoliisuusliitto veti vesiperän.

VIime vuonna AKT ja sama Teollisuusliitto järjestivät satamien sulkemisen kuukaudeksi. Tosi fiksua? Lakon takia tuotantoa ajettiin alas monissa tehtaissa. Miljoonavahingot yrityksille. Siitä lakkoilusta ei ollut mitään hyötyä työntekijöille. Lakot olivat pelkkää ay-pomojen kiukuttelua, demareiden poliittista pelleilyä. Sekin oli omalta osaltaan vaikuttamassa UPM:n päätöksiin: Suomessa suljetaan kapasiteettia.

Teollisuusliitto ajaa teollisuuden työpaikkoja ulkomaille. Riku Aallon strategia on pettänyt. Joukkovoima on kiristystä ja henkistä väkivaltaa vastapuolta sekä lakkoon pakotettuja työntekijöitä kohtaan. Ei Murikan käyneiden mielestä, mutta 90% työntekijöiden mielestä. Voiko demareiden ja SAK:n yritysvastaisuus lisätä työpaikkoja? Työnantaja ja työntekijä ovat samassa veneessä, jota ammattiliitot keikuttavat.

1990-luvun lama oli ay-aktiivien syytä: silloinen Paperiliiton puheenjohtaja Mäki ja Teollisuusliiton edeltäjän Metallin puheenjohtaja Lundh kiukuttelivat maan hallitukselle, minkä takia tuli pakkodevalvaatio ja syvä lama. Vastuuttomat ja ymmärtämättömät liittojohtajat olivat syyllisiä.

SAK-lainen ammattiyhdistysliike on suurin työttömyyden aiheuttaja Suomessa. Kummallinen sosialistien lahko.

Onneksi on YTK. On pakko kuulua kassaan, että saa ansiosidonnaisen. Kassan jäsenyys on noin 400 euroa halvempaa joka vuosi verrattuna ammattiliiton jäsenyyteen. Sama palkka on ammattiliitossa tai ei. Lain mukaan liittoon saa kuulua tai olla kuulumatta. Onneksi.

12

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      IAU;n lakot olivat myös poliittisia demarilakkoja. Kaikki tiesivät, että palkankorotusmaksimi on 7,8%. Silti haluttiin vahingoittaa Finnairia. Samalla vahingoitettiin 100 000 matkustajaa ja työntekijöitä, jotka pakotettiin lakkoon.
      Finnairi kärsi lakkojen takia 70 miljoonan vahingon ja maineen menetyksen. Vahingot korvataan tehostamistoimilla. Sen tuta työntekijät. Kiitos siitä lakon järjestäjille.

      Herää kysymyksiä:
      Miten vahingonkorvaukset niiden aiheuttajilta?
      Miten työsuojeluasiat, henkinen väkivalta työntekijöitä kohtaan, lakkoon pakottaminen?
      Työt eivät ole lakossa ja liittoon kuuluminen on vapaaehtoista, eikä ammattiliiton toimenpiteisiin saa pakottaa. Miten töihin menon estäminen rangaistaan?

    • Anonyymi

      Lakoilla ei ole mitään tekemistä sen kanssa että paperista on maailmalla ylitarjortaa. Logiikkasi ontuu.

    • Anonyymi

      Se on sillä tavalla, että yritykselle lakoilla aiheutut tappiot korvataan tehostamalla toimintaa. Siinä lakkoilijat kärsivät, ei pääluottamusmies, eikä Hakaniemen herrat. Työntekijät kärsivät. Kaiken lisäksi lakoista ei ole työntekijöille mitään hyötyä.

      • Anonyymi

        höpöhöpö


      • Anonyymi

        Ymmärrätkö sinä perusporvari edes minisiat duunari lakkoilee?


    • Anonyymi

      Lakko dille taas vauhdissa heh heh.

      • Anonyymi

        Dille Dong


    • Anonyymi

      Sinä apina, kun olet olevansi porvari niin suomen talous on duunarin varassa. Nämä sinun heimolaisesi tappavat duunarin ja silloin lähtee tehtaat ja kaikki muukin.

    • Anonyymi

      Kokkoomuksen trollien valheille täytyy saada stoppi sen nimi on koko suomen kattava yleislakko kunnes hallitus eroaa

    • Anonyymi

      Jos jäsenyys maksaa 300€ vuosi niin kuinka ytk voi olla 400€ halvempi vuodessa?

      • Anonyymi

        SDP👍


      • Anonyymi

        Trolleilla tuo laskutaito ei ole ikinä ollut vahvinta osaamisaluetta :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      126
      2688
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      56
      2167
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      24
      1737
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1538
    5. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      364
      1298
    6. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1293
    7. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      71
      1220
    8. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1065
    9. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      90
      989
    10. 128
      931
    Aihe