Massien siirrosta Pattayalle

Anonyymi-ap

""Suomen Pankki Kotkassa on komea graniitti linna. Olen asioinut siellä silloin kun Suomen Pankki siellä toimi. Piti vähän siirtää massia ulkomaille"

1980-luvulla Suomessa oli vielä voimassa tiukka valuuttasäännöstely, jonka puitteissa suuremmista rahamääristä (esim. auton ostosta ulkomailta) tuli anoa lupa Suomen Pankilta. Valuuttasäännöstelyä purettiin vasta 1990-luvun alussa, ja sen ajan käytännöt on kuvattu mm. Suomen Pankin asiakirjassa helmikuulta 1984 sekä pankin historiikissa, jossa todetaan, että sodanjälkeisinä vuosikymmeninä Pankilla oli laajat valtuudet säännöstellä valuutta- ja pääomanliikkeitä aina 1990-luvulle saakka. Lainsäädäntöä tästä on tallessa Finlexissä (Valuuttalaki 954/1985).

2

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muistithan veli jo korjanneesi että eiku en minä sittenkään käynyt siellä vaan hopissa... Hoppi se olikin... Ei tarvitse enää selitellä enempää.

      >§<

    • Anonyymi

      Sinun täytyy sopia Kelan kanssa kuinka äitisi eläke siirretään sinun tilille Thaimaahan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      136
      5831
    2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      181
      3513
    3. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      28
      2627
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      465
      2558
    5. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      201
      2305
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      181
      1882
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      128
      1457
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      36
      1242
    9. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      54
      1148
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      1036
    Aihe