Enoon ei saa puhelin yhteyttä tavallisella 4g peruspuhelimella vaikka sekin on uusi

Anonyymi-ap

Ei pääse puhelu läpi tarkistettu verkko kaikki pykälät täynnä kummassakin paikassa,puhelin estot poistettu kummastakin puhelimesta ,sim-kortit 4 G mutta vaikka sim- kortti olisikin 3G ja olisi verkossa 2G puhelun pitäisi mennä läpi.1-2 vaihto ehtoa ei ole tarkistettu Elisan verkko sopimus liittymä onko siellä esto enon puhelinnumeroihin kohta2.Caggeri valvoo jatkuvasti soittoja enolle ja katkaisee puhelun ,mutta kun on uusi Sim-kortit ja Uusi puhelin niillä pääsee läpi kumpaankin numeroon muttei vanhoilla vaikka ovat 4G sim-kortteja tämä oire on kesällä ja talvella.Ne ovat 7 kk vanhoja sim-kortteja Elisa,pitäisi elisalta kysyä asiasta kallista ja aikaa vievää helpostikin olla 100€ kysely hinta esim: 30 min.Pitää ostaa TAAS VARASTOON SIM-KORTTEJA.Entiset on käytetty loppuun viimeistä vietiin .🤔😳.

6

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lapissa on harvassa tukiasemia ja onko edes 4g edes olemassakaan vielä?

    • Anonyymi

      Sano enolles että muuttaa etelään Pihtiputtaale. Ei tartte ihmetelä verkkopykälöitä. Monta geetä löytyy ja kaikki kuuluu vaikka mihin asti.

      • Anonyymi

        Oletko samalta kylältä ku pasanen


    • Anonyymi

      enon puhelimeen ei saa yhteyttä tavallisella 4G peruspuhelimella vaikka sekin on uusi = Tarkistettu elisa omat sivut ei mitään puhelin estoja mihinkään puhelin liittymää vain palvelu puheluihin esim:16100,16400,16258,16500.

      • Anonyymi

        Enon puhelimeen ei saa yhteyttä lyhennys= Kummatkin liittymä ovat elisan toinen on kiinteä hintainen, toinen puheaikaa pitää ostaa elisalta.


    • Anonyymi

      Tuleeko soitettaessa ääni-ilmoitus, ettei numeroon saada yhteyttä? Silloin tavoittelemasi numero ei ole verkossa.
      Jos soitat henkilölle, katkeaako puhelu heti? Silloin kyseessä on esto. Tarkista että oma numerosi näkyy vastaanottajan puhelimelle. Tämä asetus löytyy puhelimen puheluasetuksista. Joissain tapauksissa "tuntemattomat numerot" eivät tule läpi nykyisistä tietoturvasyistä.
      Onko puhelimesta kokeiltu asettaa verkko vain 2G tilaan? Jos kyllä, tuleeko puhelut silloin läpi?
      Oletko kokeillut esimerkiksi Telian liittymää Elisan sijaan? Elisan kuuluvuuksissa on omankin kokemuksen mukasn ollut aina ongelmia.

      Toivottavasti nämä neuvot auttaisi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      42
      4895
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      18
      3646
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3443
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2798
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2670
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2620
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1683
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1536
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      201
      1413
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1311
    Aihe