Millaista osaamista voi syyttäjiltä odottaa?
Ihan selviä sivullisia vaarantavia rikoksia jätetään käsittelemättä tai tuomitsematta, eikä anneta mahdolliselle rikoksen uhrille mitään selvitystä.
Selitys olisi vaikka se, että "nyt päätettiin uskoa syytetyn tarinoita koska hänellä on vaikeaa koulussa, ja onhan se uhri voinut todisteista huolimatta (GPS-tallenne) itsekin juosta kovaa, joten uhrin on nyt oltava kiitollinen, ettei hän saa syytettä syytetyn hengen ja terveyden vaarantamisesta."
Voisi olettaa, että oikeudenkäynnin pitäisi olla oikeudenmukainen ja pitäisi perustua tosiasioihin ja todisteisiin.
Tässä esimerkki syyttäjän syyttelystä. Poikkeusluvalla autoa ajanut kuski myönsi ajaneensa 170 km/h, mutta käräjäoikeus päätti olla tuomitsematta, koska syyttäjä ei ollut ns. "kuvaillut teon olosuhteita ja vaarallisuutta" oikein. Entä ne vaikeammat tapaukset eli ne, joissa syytetty päättää valehdella syyttäjälle ja syyttäjä sitten uskoo?
"17-vuotias kuski kaahasi 170 kilometriä tunnissa kasitiellä Nousiaisissa maaliskuisena perjantai-iltana.
Varsinais-Suomen käräjäoikeus hylkäsi syytteen törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta syyttäjän puutteellisen haastehakemuksen vuoksi.
Syyttäjä ei ollut kuvaillut teon olosuhteita tai vaarallisuutta riittävästi, vaikka kuski oli myöntänyt tekonsa."
Lisää https://www.hs.fi/alueet/art-2000011371391.html
Vaatiko tuomari jotain erikoista todistelua ja kuvailua? Eli miksi 170 km/h olisi silloin ollut vaarallinen?
Tai tekikö syyttäjä virheen tahallaan suojellakseen kuskia?
Vastaavia tapauksia on varmasti paljon, mutta syyttäjä ei joudu vastuuseen. Vai onko joskus joutunut?
Millaisia tekoja tarvitaan, että syyttäjää syytetään virkavirheestä?
Epäpätevät syyttäjät? Syyte myönnetystä 170 km/h kaahaamisesta hylättiin syyttäjän takia.
7
374
Vastaukset
- Anonyymi
Syyttäjä teki asiassa virheitä, mutta niin teki käräjäoikeuskin. Syytettä ei olisi saanut hylätä.
Käräjäoikeuden pitää lain mukaan kehottaa syyttäjää täydentämään syytettä, jos se ei kelpaa oikeudenkäynnin perustaksi. Jos syyttäjä ei täydennä syytettä kehotuksesta huolimatta, syyte JÄTETÄÄN TUTKIMATTA. Syytettä ei siis hylätä tämän takia.
Ero asiassa on siinä, että syyttäjä saa syytteen tukimatta jättämisen jälkeen nostaa uuden syytteen samassa asiassa, jollei syyteoikeus ole vanhentunut. Hylättyä syytettä ei voi enää saattaa uudestaan käräjäoikeuteen, vaan syyttäjän olisi tehtävä valitus asiassa hovioikeuteen. - Anonyymi
Poliisin rikostutkinnan mukaan viranomasilla on laaja harkintavalta laiminlyödä virkavelvollisuudet, se on virkamiesmafian oma laki, maan tapa, jonka he ovat omilla päätöksillään itselleen vahvistaneet.
- Anonyymi
"Voisi olettaa, että oikeudenkäynnin pitäisi olla oikeudenmukainen ja pitäisi perustua tosiasioihin ja todisteisiin".
Ei perustu. Oikeudenkäynti perustuu siihen, miten tosiasiat tulkataan.
Ei lakipykäliin, ei tosiasioihin, eikä todisteisiin.
Joskus tosiasia tulkataan niin ja joskus näin. - Anonyymi
Punikki suoltaa taas täyttä jargonia. Suomessa oikeuskansleri ja Eduskunnan oikeusasiamies valvovat, että viranomaiset noudattavat tarkoin lakia. Mutta, mediassa ja etenkin tällä palstalla ensin asiat hutkitaan ja vasta sitten tutkitaan.
- Anonyymi
Harvassa ovat todelliset syyttäjät ja totuuden puolustajat.
- Anonyymi
Minä totesin erään ykp terapiakäynnin jälkeen, että olin humalassa. Sen takia nyt syyttäjä vaatii, että ykp muunnetaan ehdottomaksi vankeudeksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36812359Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2565403Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002635Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271862No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59736