Puhelin on "yleishyödyke", joka mielestäni maksaa liikaa ja jonka käyttö
maksaa liikaa ja jotkut operaattorit lisäksi tekevät yksipuolisia muutoksia
sopimuksiin. Sopimuksetkin ovat turhan monimutkaisia. Erilaisiin numeroihin
soittaminen maksaa eri hinnan. Se kylläkin riippuu useimmiten yrityksestä,
mutta myös operaattorit velottavat eri hintoja, Elisa mm. on alkanut velottaa
eri hinnan lankanumeroon soittamisesta.
On sikamaista, että jonotuksestakin pitää maksaa, kun ei vielä mitään palvelua saa kuunneltuaan ensin sarjan "tiedotteita", joita ei tarvitse ja joka sekin maksaa.
Joskus esimerkiksi pankkiin joutuu jonottamaan kauan ja soittamaan useamman kerran, jos ei jaksa notkua kuuntelemassa "pimpelipompelia".
Pikkukaupungissa yritin hoitaa niinkin yksinkertaisen asian kuin varata pankkiin asioimisajan, kun pankkiin ei muuten enää pääse. Se vaati yhteensä tunnin jonotuksen. Se on surkeaa asiakaspalvelua ja kallista asiakkaalle.
Asiakkaista on tehty itsensä palvelijoita, mutta silti palvelujen hinnat nousevat.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011382532.html
Mitä mieltä olet puhelimien liittymien ja puheluiden hinnoista ja ynnä muuta urputusta
22
213
Vastaukset
- Anonyymi
Puhelinoperaattorien hinnasto on sellainen viidakko,. ettei siitä ota
selvää erkkikään mikä olisi edullisin.- Anonyymi
Niin on, ei jaksa.
- Anonyymi
"varata pankkiin asioimisajan,"
Meidän pankkiin , siellä kun on rahamme, voi varata ainakin netissä ajan.
Käytämme pankin tunnuslukua. Siinä pankissa on vain 200-300e , josta kakkoskortit varalle jos joskus tarvis.
Puhelinliittymät alle 9.50 e/kk kappale. Käytämme puheluihin whatsappia. Hyvin toimii myös 4 henkilön ryhmäpuhelut. Useisiin asioihin saa takaisinsoittopuhelun.
Taksin saa appilla, soittaminen maksaa 15e, jos joskus erehtyy soittamaan.- Anonyymi
Mikä liittymä maksaa alle 9.50 € kk ?
Tarvitsen puhelinta vain soittamiseen ja joskus tekstariin..
Asiat hoidan läppärillä. - Anonyymi
Kyllä on p*rseestä, että pankkiin, jossa kansalaisten rahat ovat ei kansalainen pääse
kuin ajan varaamalla. Ovea ei avata muille. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä liittymä maksaa alle 9.50 € kk ?
Tarvitsen puhelinta vain soittamiseen ja joskus tekstariin..
Asiat hoidan läppärillä.Moi, kun on ottanut hurjan kauan sitten.
On kolme liittymää, ku on vaimokin. Vain pari kertaa vuodessa on mennyt yli 30 e , silloin soitin taksin vahingossa enkä tilannut apilla.
Normaalisti kai jo 3-4 vuotta ollut 15e-
- Anonyymi
Maksan laskut, jos ovat oikeita.
- Anonyymi
Lopetin juuri äsken tietokone/puhelimen turvapalvelun, kuukausimaksu oli noussut vuosien saatossa noin 10 euroon. Puhelin muut nettimaksut maksan mielellään.
- Anonyymi
Vieläkö prapaid on olemassa ? Säilyykö siinä oma vanha numero ?
Ei ennää muista. Pitäisikö kansan tehdä prepaid vallankumous ?
Pitääkö siinä maksaa operaattorille mitään vai voiko ottaa kaikkein
halvimma liittymän ?- Anonyymi
Säilyy numero, tutulla on .
- Anonyymi
Olen onnellisessa asemassa mummona kun on kaksi lastenlasta
Elisalla töissä.Soitan vaan ja kysyn ja valitan.Mummojen etuoikeus- Anonyymi
Osa naisista tulee sellaiseksi valittajiksi vanhempina, sanoi isännöitsijä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Osa naisista tulee sellaiseksi valittajiksi vanhempina, sanoi isännöitsijä.
Sepäs oli viisas isännöitsijä, olemme ihan kuin klapilla päähä lyöty, kui noin viisas voi ollaki?...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sepäs oli viisas isännöitsijä, olemme ihan kuin klapilla päähä lyöty, kui noin viisas voi ollaki?...
kuulkaa, kuulkaa...!
- Anonyymi
Mummot valittaa kaikesta.
- Anonyymi
Älä valita.
- Anonyymi
Jaloissa pyörivät.
- Anonyymi
Reilu 30 euroa puh maksu, rajaton soittaminen sisältyy liittymään, en valita vaikka soitan hyvin vähän, joillakin on prepaid liittymä kun mennyt luottotiedot.
- Anonyymi
Tuo on liian kallista. Jotakin 15 - 20 €/kk välistä olisi sopiva hinta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo on liian kallista. Jotakin 15 - 20 €/kk välistä olisi sopiva hinta.
Tuon 10-20 maksan itsekin, 30 on liikaa.
- Anonyymi
Oli aikoja, kun lankapuhelimen paikallispuhelut eivät maksaneet mitään.
- Anonyymi
60-luvulla kai oli niin,
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1115407Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖513463Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku403436Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle933328- 811887
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt311666450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1341647Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.431619Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1511316- 161179