Somalitohtori
Yliopistot saavat kustakin valmistuneesta tohtorista 90.000 euroa. Jotta rahaa saataisiin paljon, on rimaa alennettu. Tohtoriopintoihin vaadittavista opintopisteistä vähennettiin neljäsosa. Väitöskirjaan vaadittavien julkaistujen tieteellisten artikkelien määrä on puolitettu.
Tohtorien määrä on näillä uudistuksilla kaksinkertaistunut vuosituhannen alusta.
Vuonna 2021 tohtoreita oli 51.857. Suomessa on 1400 työtöntä tohtoria, joista suuri osa on pitkäaikaistyöttömiä.
Suomen ensimmäisellä somalitohtorilla töitä riittää. Hän on ollut hyväpalkkaisessa virassa THL:llä hankkeissa, jotka liittyvät somalien terveyteen.
Hän on vuosia puhunut somaleille terveysasioista moskeijoissa. Hän on neuvonut omia kansalaisiaan ruokavaliosta somalien kulttuuritaustan mukaisesti.
Somalien määrä Suomessa kasvaa joka vuosi 5 %, joten tohtorin työsarka on loputon.
Hänen työstään saataisiin hieno vientituote. Somaliassa väkimäärä on noussut 20 miljoonaan, vaikka suuri osa on muuttanut länsimaihin. Siellä riittäisi terveysasioista kuuntelevia niin moskeijoissa kuin muuallakin.
Tuli mieleen, että onko suomalaisille järjestetty valtion toimesta ilmaisia terveysseminaareja. Ja miten somalit pärjäävät kotimaassaan kun heille ei pidetä terveysseminaareja.
Somalitohtori
12
295
Vastaukset
- Anonyymi
Tämäkin uutisointi osoittaa miten ammattitaidottomia
toimittelijoita "Hamasin Sanomissa" onkaan 🙁
Tämä somalitaustainen nainen ei todellakaan ole "lääketieteen tohtori", vaan hän hän "filosofian tohtori" - siinä on melkoinen ero.
Hän ei ole "lääketieteellistä tiedekuntaa" nähnytkään.
Olen itse ollut kouluavustajana koulussa, missä oli maahanmuuttaja-lapsia ja nuoria. Somaleja, afgaaneja, afrikkalaisia, ym.
Siihen aikaan termi oli "mukautettu opetussuunnitelma",
joka tarkoitti sitä, että esim. 9 :llä luokalla ollut somali
saattoi suorittaa 2. luokan äidinkielen (suomi) ja 3. luokan matematiikan, jotta hän edes sai ylipäänsä päättötodistuksen.
Juuri tämän kaltainen pelleily johti lähes poikkeuksetta siihen että nuo nuoret eivät päässeet mihinkään toisen asteen opintoihin.
Jos mamu-nuori oli sijoitettu oman kotinsa ulkopuolelle (lastenkoti tai perhekoti, tms.) oli yleistä että saattoi saada peruskoulun päättötodistuksen vasta kun hän oli 18 -vuotias. Jos silloinkaan.
En voi tämän "tohtorin" kohdalla välttyä siltä epäilykseltä, että hänellä olisi ollut jonkinlainen "mukautettu tohtoriohjelma".
En siis väitä että on annettu "helpotuksia", mutta epäilen kyllä sitä.
Suomessa on ihan kohta jo lähes 100.000 somalia, joista suurin
osa ei ole suorittanut minkäänlaisia toisen asteen opintoja.
"Tohtori%" ei kyllä ole kovin suuri, jos Suomessa on ollut somaleita jo n. 40 vuotta ja 2025 ensimmäinen heistä väittelee tohtoriksi.
Mutta jos kyseessä on ollut samanlainen tohtori-ohjelma kuin kaikilla muillakin filosofian opiskelijoilla - otan kyllä lakin päästä.- Anonyymi
Puhuuko tämä tohtori suomea?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puhuuko tämä tohtori suomea?
... eiköhän vain käytä KELAn maksaman tulkin palveluja hakiessaan toimeentulotukea ..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
... eiköhän vain käytä KELAn maksaman tulkin palveluja hakiessaan toimeentulotukea ..
Meinaat, että THL maksaa niin huonoa palkkaa tutkijoilleen, että heidän täytyy hakea toimeentulotukea lisäksi? Olisikohan sinun syytä tutkiskella maahanmuuttovastaisuuttasi? Tuolla tavalla teet vain vahinkoa asiallenne!
- Anonyymi
Persuja liikkeellä.
- Anonyymi
Asuuko ja toimiiko hän Kokkolassa?
Onko aloittajalla mitään omia asioita hoidettavana? - Anonyymi
Kalajoen hukkuneet oli somaleja. Vielä on 100 000 jäljellä Suomessa. Kela.fi
- Anonyymi
Ja nämä lapset oli ns ankkurilapsia.
Nyt perheet itkevät kun ei tapahdu perheen yhdistämistä, jossa koko perhe olisi raahattu Suomeen elämään veronmaksajien kustannuksella
- Anonyymi
ENNEN VANHAA SAATIIN VAIN AJOKORTTI BINGOSTA
- Anonyymi
Yksi ikuisuusnarinan aihe taas tämäkin. Rasittavaa narinaa.
- Anonyymi
Muuta venäjälle
- Anonyymi
1/400 000, aika huono suhdeluku, kun muut ovat veronmaksajien elätettävinä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k693803- 993446
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah773300Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia362608- 1141512
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361486Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221094Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421090Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi181036Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku118996