Aistien hyperherkkyys on tunnettu ja tutkittu ilmiö useissa aisteissa. Otan tässä esiin vain tämän tapauksen kohdalla tärkeimmän aistin eli magneettiaistin.
Tutkimukset ovat alkaneet tarjota todisteita siitä, että ihmisen aivot voivat reagoida Maan magneettikentän muutoksiin. On viitteitä siihen, että aivot käsittelevät magneettista informaatiota, vaikka henkilö ei sitä itse tietoisesti huomaa. Vaikka ihmisen magneettiaisti on edelleen aktiivisen tutkimuksen kohteena ja sen luonteesta kiistellään, on olemassa kasvavaa näyttöä siitä, että aivomme pystyvät käsittelemään magneettista informaatiota.
Kaikki elämänmuodot reagoivat magneettikenttiin, joissain tapauksissa poikkeuksellisen herkästi. Kyky reagoida magneettikenttiin on läsnä kaikkialla. Tämä kyky on eläimillä, kasveilla, sienillä, bakteereilla ja alkueläimillä eli kaikilla niin sanotuilla elämän viidellä valtakunnalla. Se kyky on myös ihmisillä. Monet hyönteislajit ovat magneettikentille herkkiä, mukaan lukien mehiläiset ja torakat. Olemme lukeneet uutisia mehiläiskadosta. Voisiko se johtua osittain siitä, että elinympäristöön on tullut enenevässä määrin tekniikan synnyttämiä magneettikenttiä, ympäristömyrkkyjen lisäksi.
Ei siis ole turhaa olla huolissaan, jos omaan elinympäristöön tulee voimakas keinotekoinen magneettikenttä niin kuin nyt aiotaan datakeskusten kanssa tehdä. Kaikkien olisi syytä suhtautua asiaan varovaisesti, mutta erityisen hankala tilanne on, jos on ihminen, jolla hyperherkkyys liittyy nimenomaan magneettiaistiin.
Potentiaalisesti kaikki elämänmuodot kärsivät magneettikenttien lisääntymisestä.
Magneettikentät ja magneettiaistiin liittyvä hyperherkkyys
Anonyymi-ap
0
241
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2493750- 583553
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I992952Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk552699Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1252499Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352092Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012031Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441901Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1141852Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711209