vaan enste olis hyvä päästä työhaastatteluun.
Ei työpaikka tule asumalla jossain
Anonyymi-ap
9254
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei kumpikaan noista.
Aivan ensimmäiseksi olisi hyvä olla saatavissa sellainen työpaikka, jonka voisi vapaasti valita.
Ei huonoja työpaikkoja vapaasti valita, siksi tarvitaan hyviä työpaikkoja.
Sinulle kaikki työpaikat ovat huonoja paitsi murrin perse ooyyn kahvinkeittäjänä.
Joo ens pitää saada työpaikka ja sitte vast muuttaa ,mut vähemmä niit töit on ylipäätäs kasvukeskuksien ulkopuolella .
Jokaisella Suomen kansalaisella on oikeus valita ammattinsa, työnsä ja elinkeinonsa lain mukaan.
"Jokaisella Suomen kansalaisella on oikeus valita ammattinsa, työnsä ja elinkeinonsa lain mukaan."
Oikeus ****VAPAUTEEN*** valita.
Erittäin olennainen sana.
Kyllä ASUINKUNTA joutuu työlistämään. Valtio laitto kunnille työlistämis velvoitteen,muutoin kunta saa sakkoja jokaisesta,kunnassa olevasta työttömästä.
Työvoimatoimistot työlistää ensin asuinkunnan työtömät,ei ulkopaikakuntalaisia,
Menkää nyt työkkäriin ,
Velvoitetyöllistäminen on ollut olemassa jo pitkään, mutta usein se esitetään työttömän kannalta nurinkurisesti niin että se on työttömän velvollisuus.
Ei näin.
Kyse on nimenomaan kunnalle kuuluvasta velvollisuudesta, eli jos joku työtön tarvitsee ja haluaa työpaikan, kunnan on silloin sellainen järjestettävä.
En tiedä miten tuo nykyisin toteutuu, luultavasti määrärahat puuttuu aina jos kyse olisi jostakin työttömän kannalta hyvästä asiasta.
Helpompi niitä töitä on hakea siellä missä mahdollisuuksia on enemmän. Ja jos tärppää, on nopeammin valmiina töihin.
Kuuleeko joku ihan oikeasti, että muuttaminen työn perässä on sellainen simbsalabim-juttu? Muuttaminen on kallista ja vaivalloista.
Syyllistäminen osa Suomalaita ongelman ratkaisua :
Vaatii rahaa .Päivärahoilla ei muuttomiehiä palkata ja vaikka olisi oma toiminen kalusteet on kuljetettava. Käytännössä ihmisillä on myös sidokkeita ,kuten lapsia joilla on koulut tai ehkä puolison työt, joten tuollainen kamat reppuun on täysin tuuleta temmattu ajatus joka heitetään pallona ilmaan lakaisten syrjään yhdellä heitolla elämän realiteetit. Tuollaisen tarkoituksena ei olekkaan mikään muu kuin määrätietoinen toimita, jolla pyritään leimamaan työttömät ja syyllistämään heidät työttömyydestään .Usein miten siitä, että ovat saaneet potkut. Niin tulee pyyhkäistyksi työnantaja osuus asiaan ja työllistämis velvoitteet pois keskustelusta, kuten myös politiikkojen kyvyttömyys hoitaa työttömyyttä kun on löydetty syyllinen: Työtön.