Pitäisi päättää kumpaa haen?. Jos haen ensin omaishoitajantukea, sen saaminen voi kestää 3 kk? Jos se on kielteinen, menetän 3 kk ajalta työmarkkinatuen. Jos taas haen työmarkkinatukea ensin, saan sen, sitten omaishoidontukea (alin luokka) , se ehkä kielletään koska olen työtön? Vai kielletäänkö työmarkkinatuki, jos olen hakenut omaishoidontukea ensin, koska olen omaishoidossa kiinni? Avustan omaa vanhaa vanhempa. Kukaan ei neuvo. Saako molempia yhtä aikaa?
Vastaukset 5
- Anonyymi
Omaishoidontuki voi estää työttömyysetuuden maksun, jos omaishoidon katsotaan työllistävän henkilöä niin paljon, ettei hän voi olla työmarkkinoiden käytettävissä.
Voit saada omaishoitajana työttömyysturvaa, jos pystyt osoittamaan olevasi työmarkkinoiden käytettävissä eli voit ottaa vastaan kokopäivätyötä.
Omaishoidontuki vaikuttaa työmarkkinatukeen. Työmarkkinatuesta vähennetään omaishoidontuki. Eli voithan sä hakea omaishoidontukea ensin ,mutta ymmärrän näin että kela huomioi sen tulona . Ihan sama miten päin tekisit hakemukset kun pointti on siinä että hoitotuki vähentää työttömyyskorvausta jos et pysty vastaanottamaan muuta työtä.
Onko oikeutta toimeentulotukee tai muihin kelan etuuksiin esim vammaisetuudet,hoitotuki? - Anonyymi
Mutta estääkö työmarkkinatuki omaishoidontuen maksamisen, näin muistelen lukeneeni joskus aiemmin, mut asiathan on voineet muuttua?
Siis molempia ei kai makseta yhtäaikaa? - Anonyymi
No on laitettu kummat säännöt , ei ihme että maassa on niin paljon epäkohtia. Entäs miten olisi jos hakee molempia asioita saman aikaieesti että saavat hieman nähdä osaavatko hoidella niin vaikeaa kysymystä jota ei ole yksi jalkaisessa sääntö listassa .
- Anonyymi00004
Voit hakea ja saada omaishoidon tukea/palkkiota samaan aikaan kun saat työmarkkinatukea. Saat työmarkkinatukea JOS olet samaan aikaan käytettävissä työmarkkinoilla eli valmis menemään töihin ja muutenkin noudata työkkärin protokollaa. Eli haet töitä, pidät työnhakusi ajan tasalla ja hoidat työkkärin määräämät velvoitteet, mitä tulee työnhakuun jne. Toukokuun alussa tulee voimaan muutos, jossa työmarkkinatuki ja peruspäiväraha korvataan yleistuki-nimisellä tuella. Yleistuen määrään tulee tarveharkintaraja jonka on 311 euroa. Tuon yli menevästä vähennetään 50%. Tuohon huomioidaan (toukokuun alusta lähtien) myös omaishoitajan palkkio, joka sitten laskee hieman yleistuen määrää. Suuntaa antava määrä alenemiselle on noin 100 euroa matalimman hoitotason palkkiosta joka on tällä hetkellä 530 euroa/kk. Yleistuki on noin 800 euroa/kk (esimerkkini mukaisen alennuksen jälkeen noin 700 euroa miinus verot). Sekä yleistuesta ja omaishoidontuesta menee veroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761530
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.96736En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58725Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203588- 48536
- 126536
- 37526
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50518Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15500- 25483