Kertokaa minulle epätietoiselle muualta tulleelle autoilijalle, mikä tämä kummallinen ja agressiivinen tapa ryhmittyä risteyksissä kiinni ajoradan oikeaan reunaan, jos ja kun ollaan ajamassa risteyksestä suoraan eteenpäin. Näin jopa silloin, vaikka jonossa edellä oleva olisi selkeästi jatkamassa suoraan risteyksen yli, änkeää porvoolainen väkisin oikealle puolelle ja kiihdyttää risteyksessä ohi.
Aikas vaarallista!
Aikas vaarallista!
Vastaukset 33
Vanhimmat
Autokoulussa oikein opettavat just oikeelle ryhmittymään (tosin ei agressiivisesti), kun jatkaa suoraan. Ellei ole erikseen ryhmittymismerkkejä toisin. Joskus kylläkin hullua, kun porvoolaiset kadut ei aina jatku samassa linjassa.
käyppä se autokoulu uudestaan.eikö lakikin sano että pitää ajaa mahdollisimman lähellä oikeaa reunaa?
Tieliikennelaistahan tuo "outo" tapa tulee. "Outo" se on Porvoossa, koska täällä ei tunnetusti osata ryhmittyä, jolloin "agressiivisia" tilanteita syntyy pakostakin, kun ei tiedetä, mihin toinen on pyrkimässä. Tämä Porvoolainen ryhmittyminen herättää todellakin hämmästystä muualta tulleiden autoilijoiden keskuudessa, esimerkiksi Helsingissä osataan ryhmittäytyä tieliikennelain määräämllä tavalla ilman "agressiivisia" tilanteita.
Siis jos autokoulussa opetetaan että ryhmitytään oikean puoleiselle kaistalle niin eikö se sitten ole laissakin määrätty? Hä? Ärsyttää kun itse ryhmittyy oikealle eli niin kuin kuuluukin niin sitten joku idiootti yrittää kiilata vasemmalta kun molemmat jatkamassa suoraan risteyksen yli.
Ihan oikein, ajoneuvoa on Tieliikennelain 9§ ja 10§ mukaisesti olosuhteet huomioon ottaen kuljetettava niin lähellä ajoradan oikeaa reunaa kuin turvallisuutta vaarantamatta on mahdollista. Mutta ohittaminen Tieliikennelain 17§ - 20§ mukaisesti tällaisessa tilanteessa on paitsi vaarallista myös kiellettyä.
Olen itsekin huomannut ja pannut merkille tämän "Porvoolaisen tavan" ängetä risteyksessä oikealle puolelle vaikkei siihen oikein mahtuisikaan ja sitten kiihdyttää risteyksessä ohi. Kyse on todellakin paikallisesta tavasta, jolla "koulutetaan" ulkopaikkakuntalaisia autoilijoita.
Sinne vain Porvooseen testaamaan, jos haluaa auton oikean kyljen uusiksi ja maksajaksi näsäviisaan Porvoolaisen risteyksessä oikealta ohittajan.
yksi kysymys: kuinka moni porvoo katu on nelikaistainen? Eli kadulla on kaksi samaan suuntaan
menevää kaistaa? Neljä vai viisi ehkä.Helsingissä kenties suurin osa keskustan kaduista on kaksi samaa suuntaa menevää kaistaa.Eniten kyseinen tapaus on näkynyt siinä kadulla minkä päähän on rakennettu uusi silta,en itse ole nähnyt siinä ryhmittymis merkkejä että siinä olisi kaksi kaistaa,en tiessä enkä tien ylä puolella,eli olettaisin silloin kun mene suoraan ryhmittäydyn tien oikeaan laitaa etten estä vasemmalle kääntyvien tietä kun siinä on niitä liikenteen jakajiakin.Näin ne opetti stadissa autokoulussa ajamaan. kävin juur porvoossa muutama päivä sitten.korjatkaa jos olettekin viksumpia kuten oletankin.
Muista kuitenkin ryhmittyä aivan jalkakäytävään kiinni tai muuten siihen sun ja jalkakäytävän välii tunkee vielä moottoripyörä. Se mahtuu siihen ja se voi aina väittää, että sä olit ryhmittynyt kääntymään vasemmalle, koska et ollut ihan oikeassa laidassa kiinni.
Totta! tosin tuo moottoripyörän kanssa änkeäminen joka rakoon on nähtävissä joka paikassa, ei pelkästään porvoossa. Viimeksi näin koko jono ohituksen valoissa käpylässä,huom samalla kaistalla!
tarkoitus ei ole provoilla mutta osa mootoripyöräkuskeista ajaa vähän kuin "pullopersesika",suurin osa kyllä tarkemmin sääntöjen mukaa kuin minä,vaikka pyrin ajamaan siististi ja mahdollisen joustavasti,myöskin paina jarrua tasaarvoisessa vaikka olisin oikeassa kun nuo peltihommat nostaa vain vakuutus maksuja yleisesti kaikille.
Moottoripyörällä (tai muulla kulkuneuvolla) ohittaminen on sallittua jos molemmat kulkuneuvot ovat samalla kaistalla. Siis jos vastaan tulee autoja.
Ootko milloin saannu kortin? Yleensä oikealta kaistalta käännytään oikeelle tai mennään suoraan...! Takas autokouluun.... Usein Porvoossa kyllä "kohtaa tällasen kuskin joka tulee vasemmalle kaistalle vieraan ja jatkaa matkaa suoraan... Siinähän sitten ajetaan kilpaa että kumpi kerkee ensin... Mulla on niin vanha auton romu, et ei yhtään haittaa vaikka vähän tönäsee uuden karheaa mersuu kylkeen... HAH!
Ryhmittäydy aina ajoradan oikeaan reunaan jos olet menossa suoraan tai kääntymässä oikealle, ellei kaistamerkein toisin sanota!!!!
Porvoossa on muutama risteys jossa minä ainakin katson hyvin tarkkaan suoraan mentäessä jos viereeni tulee toinen auto, se takulla lähtee suoraan eikä käänny vasemmalle niinkuin sääntöjen mukaan kuuluisi.
Et ole oikein perehtinyt liikennesääntöihin.Aina kun mennään risteyksestä suoraan niin ryhmitytään aina tien tai kadun oikeaan reunaan jollei liikennemerkein muuta määrätä.
Onko kysymys kuitenkin siitä, että jos toinen ryhmittyy hieman huolimattomasti suoraan ajaessaan eikä ole aivan oikeassa reunassa, niin saako silloin tätä ulkopaikkakuntalaista "opettaa" ja risteyksessä nopeasti sujahtaa oikealta ohi.
Tällainen mielenosoituksellinen ohittaminen on nimenomaan kielletty ja erittäin vaarallista. Ja valitettavasti poliisikin joutuu moisesta rankaisemaan ja yhteentörmäyksen sattuessa ohittaja valitettavasti on väärässä. Ja maksaja!
Nyt ei tarvitse enempää sanoa, nimittäin "ohittamisesta" nimimerkillä kirjoittanut on ilmeisesti ajanut porvoossa jonkun verran,koska on ymmärtänyt mistä on kyse, itse ajan aikast paljon duunikseni siin tuppukylässä tämä "rankaisu" näkyy usein,itse olen ottanut tavaksi seurata vilkun käyttöä näissä tilanteissa, jos vilkku vasemmalle palaa ajan oikealta ohi jos ei ajan vähän keskellä tietä ettei kukaan vedä rinnalle ei mun eikä edellä ajavan.Koska minusta kiukuttelu pienistä virheistä on turhaa,kun ei kaikki tiedä miten missäkin "pitää" ajaa,mutta eniten sekavuutta aiheuttaa aleksanterin ja bulevardin risteys,siinä voi olla kahen kaista merkit nille jotka ajaa wittenbergille ja niille jotka menee kevariin päin.
**TTUAKO tuut tänne ruikuttaa!!!
Takasi autokouluun jos et osaa ajaa liikenne sääntöjen mukaan!
Kyllä minun mielestäni se, joka on ryhmittynyt oikein, menee ensin ja sinä joka et osaa ryhmittyä oikein oikeaan reunaan, jäät siihen kiltisti odottamaan miettimään että kannattaisiko ehkä mennä uudestaan autokouluun.
Porvoossa monessa risteyksessä on leveyttä sen verran että on mahdollista mennä kahdella kaistalla siis vasemmalle kääntyvät odottavat vasemmalla ja suoraan ja oikealle kääntyvät menevät oikealta. Ja on erittäin ärsyttävää kun joku vasemmalle kääntyvä on keskellä kaistaa ja tukkii tien. Sen tietää moni ja siksi on hyvä ryhmittäytyä juuri näin. On kummallista jos et osaa sinäkin ryhmittäytyä sinne oikeaan reunaan mennessäsi suoraan? Sinun on täytynyt olla kuitenkin sen verran keskellä että sinne on vielä auto mahtunut, että ei mikään ihme että sieltä on joku tullut ohi. SINÄ sen vaaratilanteen olet aiheuttanut että katsoppas omaan napaasi. Kyllä ne on ihan samat liikennemerkit ja säännöt täälläkin ja jos niitä osaa tulkita muuallakin, onnistuu se myös täällä.
Uskon että olet aikas vaarallinen täällä Porvoon liikenteessä..
Kaikkea ei voi tietää, siksi on hyvä, että aloittaja kysyi asiaa täältä ja osaa nyt sitten ryhmittäytyä oikein. Vai kuinkas Ninna esimerkiksi ajaa Sibeliuksen Bulevardilla? Monikaan ei tiedä, ei edes autokoulujen opet, että kyseessä on yksikaistainen katu. Hyvä piikittelykohde autokoulussa olevalle. Ja jos ette usko, niin kysykäähän kaupungin kaavoitusosastolta, kadun toinen kaista ei todellakaan ole ajokaista, vaan varattu pysäköintiin. Et sillei!
Jos Sibeliuksen Bulevardilla on tilaa ryhmittäytyä, niin ryhmittäydyn. Jos ei ole tilaa en ryhmittäydy. Siinä ei meinaan missään ole liikennemerkkiä, joka kieltäisi ryhmittäytymisen oikeaan reunaan. Siinä ei myöskään ole liikennemerkkiä, joka kieltäisi ajamisen tämän yksikaistaisen tien aivan oikeassa reunassa, jos on tilaa, eikä ole autoja parkissa.
Ja normaalisti Sib. Bulevardin ja Aleksanterink. risteyksessä on tilaa ryhmittäytyä, niin olisi aivan TYHMÄÄ jättää tämä hyöty käyttämättä. Mitä useampi kaista, sitä nopeammin liikenne kulkee.
Olkoon mikä risteys ja missä vaan, niin jos ryhmittymistä ei ole erikseen kielletty niin kannattaa sitä harrastaa, jotta liikenne sujuisi paremmin.
Kyllä tuollaiset asiat pitää tietää, jos on autokoulun käynyt.
Jos Sibeliuksen Bulevardilla on tilaa ryhmittäytyä, niin ryhmittäydyn. Jos ei ole tilaa en ryhmittäydy. Siinä ei meinaan missään ole liikennemerkkiä, joka kieltäisi ryhmittäytymisen oikeaan reunaan. Siinä ei myöskään ole liikennemerkkiä, joka kieltäisi ajamisen tämän yksikaistaisen tien aivan oikeassa reunassa, jos on tilaa, eikä ole autoja parkissa. Mutta jos ajan jonossa, en saa ohittaa edellä ajavaa oikealta puolelta vaikka tilaa olisi, koska ei ole kahta kaistaa liikennemerkein merkattu. Oikealta ohittaminen on ilman niitä kielletty!
Normaalisti Sib. Bulevardin ja Aleksanterink. risteyksessä on tilaa ryhmittäytyä, niin olisi aivan TYHMÄÄ jättää tämä hyöty käyttämättä kunhan muistaa, että oikealta ohittaminen on kielletty. Mitä useampi kaista, sitä nopeammin liikenne kulkee.
Olkoon mikä risteys ja missä vaan, niin jos ryhmittymistä ei ole erikseen kielletty niin kannattaa sitä harrastaa, jotta liikenne sujuisi paremmin.
Kyllä tuollaiset asiat pitää tietää, jos on autokoulun käynyt.
No, tulihan todsitettua porvoolaisten vastauksilla tähän kirjoitteluun, että tuollainen agressiivinen ryhmittyminen ja opettaminen on siis Porvoossa yleissti hyväksytty tapa liikenteessä.
Ei muuta kuin onnea ja varovaisuutta muualta tuleville!
Kaikista eniten mua henkilökohtasesti ärsyttää näsin s-marketin parkkipaikalla ajaminen. Parkkipaikalla pätee samat säännöt kun tiellä ELI VÄISTÄ OIKEALTA TULEVAA!!! Tätä on kysytty katsastuskonttorilta. Siellä eniten näitä sääntöjä välttelee n.30-40 v. äijät jotka kiilaa aivan varmasti eteen vaikka tulisit oikealta. Ei siinä muu auta ku tunkea väliin kolarin uhalla, eihän siitä muuten pääse. On noussut monet kerrat sormi ylös mutta säännöt on säännöt ja välillä tekis mieli nousta autosta ja käydä iskemässä nyrkki konepeltiin kiinni että oppettele sännöt.
Jos (tavallisessa valo-X risteyksessä) tien keskelle ryhmittyneen häiskän vierelle mahtuu auto niin kyllähän se silloin tarkoittaa sitä, että siinä on jätetty tilaa suoraan menijöille!
Agressiivinen ryhmittyminen vois mun mielestä ennemminkin tarkottaa sitä, että osa autosta ei mahdu ajoradalle eli rengas tai suurempi osa autosta on esim. reunakorokkeen päällä.
ps. joka kaupungista niitä (vi**uillakseen)keskelle kaistaa ryhmittyviä suoraan ajavia ruikuttajia sekä tilaisuutta (vi**uillakseen)tehokkaasti hyödyntäviä autoilijoita löytyy, että tsemppiä vaan teille NOHEVILLE MALLIAUTOILIJOILLE
tosiaan se äsmarketin parkkis. olis edes kaistamerkinnät... Helposti ne oikealta, parkkiruuduilta tulijat mieltää "pihasta" tulijoiksi, niinkuin se sisääntuloväylä nyt mikään päätie olisi. on käynyt mielessä kysyä polliisisediltä miten siinä ajetaan, muttei niitä tietysti silloin näy kun niitä tarttis...
joustavuutta ja kohteliaisuutta vaan peliin :)
(pätee myös aiheen mukaiseen risteysajoon)
Kummallisesti se koskee se oikeassa laidassa ajaminen porvoolaisia vain risteyksissä ja silloin kun porvoolaista sattuu se miellyttämään. muuten kyllä mennään missä sattuu ja oikaistaan mutkat ja risteykset siitä mistä reitti on lyhin, vaikka sitten vastaantulijan kaistalta.
SAATANA! Sehän maksaa joka on väärässä! Eikö? Tulkaa vaan uusilla Mersuilla vierelle PRKL! Lada tarvii uutta peltiiiiiiiiii!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=4000000000000077&posting=22000000009763449
"Jos kaahaillaan rinnan risteyksen yli ja tulee kolari, voi maksaja olla se joka joutuu näennäisesti vaihtamaan kaistaa. Eli joissain tapauksissa oikealle ryhmittäytynyt kaveri joka joutuu vaihtamaan risteyksen jälkeen kaistaa parkkeerattujen autojen vuoksi."
Ilman muuta maksaja on ohittaja. Jos suoraan (vaikka vasenta kaistaa) risteyksen yli ajava ohitetaan oikealta, maksaja on ohittaja. Risteysalueella ei saa ohittaa vaikka kuinka olisi porvoolainen ja oikeassa.
Mikä siinä on nyt niin vaikeeta ymmärtää???
Vasemmalta käännytään vasemmalle ja oikealta kännytään oikealle ja mennään suoraan, ja jos on tilaa ryhmittäytyä niin ryhmittäydytään. Vaikka ei olisikaan tilaa kahdelle autolle vierekkäin, on hyvä ajaa aivan kaistan oikeaan reunaan, jos menee suoraan tai kääntyy oikealle, ja taas vasempaan reunaan jos kääntyy vasemmalle.
Pitääkö vääntää rautalangasta?
Tämä opetetaan kaikkialla Suomessa jo autokoulussa, ei siis koske vain Porvoota.
Jos on epäselvyyksiä, niin tervemenoa kysymään autokoulun henkilökunnalta.
Mikä siinä on nyt niin vaikeeta ymmärtää???
Vasemmalta käännytään vasemmalle ja oikealta kännytään oikealle ja mennään suoraan.
Ja jonossa ajetaan peräkkäin! Vaikka edellä ajava ei aivan oikeaan reunaan ryhmittyisikään, ei takana oleva saa tunkea risteyksessä tämän oikealle puolelle ja ohittaa risteyksessä.
Pitääkö vääntää rautalangasta?
Tämä opetetaan kaikkialla Suomessa jo autokoulussa, ei siis koske vain Porvoota.
Jos on epäselvyyksiä, niin tervemenoa kysymään autokoulun henkilökunnalta.
Kumpikos nyt oikein olet, Ninna vai Nanna? ;-) No ei sillä väliä...
Niin, tiedoksi nyt vain kaikille, että vasemmalle kääntyvän auton SAA tieliikennelain mukaan ohittaa oikealta! Tämä pätee myös risteysalueella. Jos auto on ryhmittynyt vasemmalle kaistalle/vasempaan reunaan, ei ole mitään syytä olettaa auton jatkavan suoraan huolimatta siitä, että vilkku ei vilku.
Miettikää nyt itse, miten liikenne sekoiaisi, jos kaikki suoraa menevät pysähtyisivät vasemmalle kaistalle ryhmittyneiden viereen odottamaan, että aikovatkohan nuo nyt suoraan vai vasempaan...
Eli maksaja on se, joka vasemmalta kaistalta kiilaa oikealle kaistalle ryhmittyneen auton eteen, ellei voida osoittaa, että oikealla kaistalla ollut auto olisi tahallisesti ajanut väärältä kaistalta suoraan änkeneen kylkeen. Tahallisuuden todistaminen on yleensä sen verran vaikeaa, että voin taata, että väärin ryhmittynyt maksaa.
Mitä tulee tuohon muutenkin kaikilta osin epäonnistuneeseen Aleksanterinkadun ja Sibeliuksen Bulevardin risteykseen, niin minkäänlaisia kaistan yläpuolisia ryhmitysmerkkejä ei ole, mikä tarkoittaa käytännössä sitä, että risteysalue ennen risteystä kaupungin suunnasta tullessa on leveydestään huolimatta yksikaistainen kuten koko Aleksanterinkatukin ja muuttuu kaksikaistaiseksi vasta risteysalueen jälkeen. Tällöin käytössä on normaalit ryhmityssäännöt, eli vasemmalle kääntyvät ryhmittyvät ajoradan vasempaan reunaan (eli vasemmalle "kaistalle") ja suoraan sekä oikealle menevät ryhmittyvät ajoradan oikeaan reunaan (eli oikealle "kaistalle"). Ja tällöin EI vasemmalta kaistalta ajeta lainkaan suoraan.
Eli vaikka katu olisi kahden kaistan levyinen, se ei automaattisesti tarkoita, että kyseessä olisi kaksikaistainen katu. Risteysalue voidaan kuitenkin tehdä ryhmitysmerkein useampikaistaiseksi huolimatta siitä, että katu muuten olisi yksikaistainen, mutta näin ei (ilmeisesti liikenteen sujuvuuden johdosta) tässä risteyksessä ole tehty.
Joskus on vain huvittanut kovasti, kun sieltä vasemmalta kastalta kurvataan kaasu pohjassa eteen ja ollaan niin naama rumana, että melkein kuulee jo omaankin autoon, kun siellä mussutetaan: "Eikö tuo dorka osaa ajaa, autokouluun vaan...", vaikka todellisuudessa kyseiset tyypit ovat itse ajaneet väärin. Mutta täytyy kuitenkin ymmärtää, meillä kaikilla ei välttämättä ole yhtä paljoa kilometrejä takana ja silloin tälläiset seikat eivät välttämättä muistin koukeroissa pysy, vaikka niistä autokoulussa olisikin puhuttu.
Ratkaisuksi pulmaan olen ehdottanut, että ajokortin kakkosvaiheesta tuttu tunnin mittainen arvioiva ajo määrättäisiin pakolliseksi esimerkiksi vuoden välein. Saattaisi jopa toimiakin...
"Niin, tiedoksi nyt vain kaikille, että vasemmalle kääntyvän auton SAA tieliikennelain mukaan ohittaa oikealta! Tämä pätee myös risteysalueella. Jos auto on ryhmittynyt vasemmalle kaistalle/vasempaan reunaan, ei ole mitään syytä olettaa auton jatkavan suoraan huolimatta siitä, että vilkku ei vilku."
Luepas uudestaan ja tarkemmin Tieliikennelain 17§. Saa ohittaa, jos edellä kulkeva kääntyy tai on SELVÄSTI valmistautuu kääntymään vasemmalle. Selvästi valmistautuminen tarkoittaa jotain muuta kuin ajamista lähellä keskiviivaa. Entäpä, jos ollaan pysähdytty liikennevaloihin tai ajetaan mateluvauhtia ruuhkassa? Näissä tilanteissa juuri porvoolaiset usein kuvailemallasi tavalla osoittavat erinomaisuutensa liikenteessä ja pujahtavat oikealta ohi.
"Eli maksaja on se, joka vasemmalta kaistalta kiilaa oikealle kaistalle ryhmittyneen auton eteen, ellei voida osoittaa, että oikealla kaistalla ollut auto olisi tahallisesti ajanut väärältä kaistalta suoraan änkeneen kylkeen. Tahallisuuden todistaminen on yleensä sen verran vaikeaa, että voin taata, että väärin ryhmittynyt maksaa."
Ei siinä ole mitään ongelmaa. Jos oikealta ohittava törmää suoraan kulkevan kylkeen tai perään, on varmasti maksaja. Ennakkotapauksia on useita varmasti jopa Porvoossakin.
Jos noin on käynyt, niin silloin on kyllä asianajajassa vikaa... Jos ollaan selkeästi johonkin menossa ja sitten vaihdetaankin määränpäätä rikkoen samalla tieliikennelakia ollaan kyllä varmasti syyllisiä.
Siinä olet kyllä oikeassa, että jos ängetään oikealta ohi jo kaukaa jonossa, tehdään väärin ja ollaan syypäitä. Ainakin itse pidän selkeänä vasemmalle kääntymisen merkkinä sitä, että ajetaan vasemmassa reunassa keskiviivan tuntumassa jonon perässä.
Mikäli ei oltaisi kääntymässä vasemmalle, ajettaisiin keskellä kaistaa tai ajoradan oikeassa reunassa. Ajokokemus luo uskomattoman hyvän pelisilmän tälläisissäkin tapauksissa, edellä ajavien aikeet on helppo ennakoida ja onnettomuuksilta vältytään.
Mutta aina löytyy joku, jolla tälläistä pelisilmää ei ole ja sitten rysähtää. Eikä tilannetta helpota yhtään sekään, että asianomaisten kiistellessä syyllisyydestä paikalle pamahtaa sakkoja kirjoittamaan pari konstaapelia, joille kokemukseni mukaan tuo mainitsemasi tieliikennelaki on nykyään yhtä vieras kuin raamattu ekaluokkalaiselle.
Mutta ei mitään niin huonoa, etteikö jotain hyvääkin. Hankkimalla hyvän asianajajan saa varmistettua sen, että oikeudessa asia ratkaistaan pykälien, eikä mielipiteiden mukaan.
Jos kaksi autoa vierekkäin risteyksessä jossa ei ole kuin yksi suoraan jatkuva kaista, niin kyllä se vasemmalla oleva autoilija teki jo siinä vaiheessa virheen kun ohittaa risteysalueella sen oikenpuoleisen auton sillä oikella kaistalla oleva saa kuin saakin ohittaa kyseisessä tilanteessa ohittaa sen "vasemmalle kääntymässä olevan".
Olenkin pitänyt kummallisena "porvoolaisena" tapana ryhmittyä suoraan mennessä keskiviivan tuntumaan, siinä sitten pakostikkin joutuu "hyökkäyttämään" autonsa pois alta siltä oikealta kaistalta jottei se pöllö väärin ryhmittäytynyt rysäytä keulaan.
Sitä kun ei ole ajatustenlukija, "kääntyyköhän tuo nyt sitten vasemmalle vaiko meneekö suoraan".
Jos kääntyy pitäisi vilkku olla päällä useimmiten ei ole vaikka kääntyykin (virhe)
Menee suoraan (iso moka ja vielä isompi yllätys vastakkaisesta suunnasta tulevalle kääntyjälle jonka ryhmitystilat menivät siinä)
Näin tulikin sitten taas kerran ilmi, että kertausta tulisi antaa vaikkapa kerran vuodessa.
Se on totta, että nämä jotka niitä sormimerkkejä esittelee omaavat monesti ihan omat säännöt.
Turvallisempaa talven jatkoa kaikille tiellä liikkujille.