tv-sarjat ja wicca

Monissa keskusteluissa painotetaan että jokainen on oikea wicca ja saa itse valita miten wiccalaisuutta harkoittaa. Miksi halveksitte tv-sarjojen antamia vaikutteita wiccalaisuuteen. Tv -sarjoista vaikutteita ottavat ovat yhtä oikeita wiccoja kuin muutkin, vieläpä oikeampia kun ovat aitoja!
6897
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Minäkin muistan silloin muinoin lapsena katselleeni sarjaa Vaimoni on noita. :D

Äänestä
  • Elizabet Montgomery oli 1960-luvun kauneimpia
    tv-tähtiä.Jakso jaksolta lyhenevät hameet tekivät
    E.M:sta yhden seksikkäimmistä naisista television
    historiassa.Harmi että alkujaksojen sukkanauhat ja sukat vaihtuivat niin nopeasti mielenkiinnottomisi
    sukkahousuiksi.

    Äänestä

Nykyisistä TV-sarjoista on ollut wiccalle enemmän haittaa kuin hyötyä. Tietty osa yleisöstä ei pysty erottamaan faktoja fiktiosta, usein koska eivät vaivaudu ottamaan asiasta selvää.

Toki on wiccoja, jotka ovat lähteneet mukaan TV-sarjojen kautta, mutta hekin ovat lukeneet ja todella ottaneet asioista selvää. Ainoita TV-wiclettejä ovat ne, jotka yksinkertaisesti vain matkivat televisiossa näkemäänsä paneutumatta sen paremmin wiccan taustoihin.

Wicca on henkilö, joka harjoittaa wiccaa.

12-kesäinen tekogootti joka leikkii keittävänsä taikahernesoppaa mielikuvitussiskojen kanssa isoäidin takapihalla ei, sori vaan, ole wicca.

Jos todella harjoitat wiccaa ja joku halveksii sinua vain sen takia, että tunnustat katsovasi tiettyä TV-sarjaa, niin yritä puhua jostain muusta. Osoita osaamisesi jollain muulla kuin Siskoni on Noita-trivialla.


Ei muuten. Ainoa TV-sarja jolla oli vaikutusta ainakin omaan pakanuuteeni oli ehdottomasti Rölli. Minun aikanani ei noituutta paljon telkusta tarjottu. :)

Äänestä

Wicca on valitettavasti uskontona paljon muutakin kuin rede ja elementit. Suosittelen, että otat selvää uskonnosta, jota aiot tunnustaa, ennen kuin alat väittää, että wiccaa voi olla mikä tahansa, kunhan se tuntuu hyvältä. Voit olla mikä tahansa eklektinen neo-pakana, mutta wicca et ole, ellet ole wicca.
Ja wicca ei ole mitä tahansa.

Juuri kaltaisiesi ihmisten vuoksi minulla on lempisivuissani osoite http://www.whywiccanssuck.com
Älä anna sivun provosoivan nimen häiritä, vaan lue koko teksti läpi asiallisesti.

Mitä haittaakaan siitä sinulle voisi olla?

Äänestä

"Miksi halveksitte tv-sarjojen antamia vaikutteita wiccalaisuuteen. Tv -sarjoista vaikutteita ottavat ovat yhtä oikeita wiccoja kuin muutkin, vieläpä oikeampia kun ovat aitoja!"

Koska se mitä tv-sarjoissa näytetään, ei yleensä liity lähes mitenkään wiccaan. Tv.ssä tehdään hokkuspokkusta sun muuta satukirjojen "magiaa", ja sitten tuota hokkuspokkustoimintaa nimitetään wiccaksi. Jos minulta kysytään, niin esim. sarjat buffy ja siskoni on noita voisi melkein haastaa oikeuteen uskonnon pilkkaamisesta.
Kuten täällä mainittiinkin: jos olet saanut oppisi kyseisistä tv-sarjoista, et todellakaan kulje wiccan polkua!
Silti kehoitan tutustumaan oikeaan wiccaan uskontona ja elämäntapana, tältä palstalta löydät monia linkkejä ja tietoja kirjoista joihin kannattaa tutustua!

Äänestä

Toki on sarjoissa joissain sarjoissa (kuten juuri Siskoni on noita-sarjassa) mainintaa wiccasta, mutta itse en ole onnistunut löytämään niistä suurempia viitteitä wiccalaisuuteen siis uskontona. Ehkä en ole osannunt etsiä niitä tai sitten olen vain katsonut niitä komeiden näytteliöiden takia ;) (siis miesnäytteliöiden) Lisäksi "löysin sarjat vasta wiccaan tutustuttuani ja sen valittuani uskonnokseni...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


halveksittu kirjoitti:

Monissa keskusteluissa painotetaan että jokainen on oikea wicca ja saa itse valita miten wiccalaisuutta harkoittaa. Miksi halveksitte tv-sarjojen antamia vaikutteita wiccalaisuuteen. Tv -sarjoista vaikutteita ottavat ovat yhtä oikeita wiccoja kuin muutkin, vieläpä oikeampia kun ovat aitoja!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu