tv-sarjat ja wicca

halveksittu

Monissa keskusteluissa painotetaan että jokainen on oikea wicca ja saa itse valita miten wiccalaisuutta harkoittaa. Miksi halveksitte tv-sarjojen antamia vaikutteita wiccalaisuuteen. Tv -sarjoista vaikutteita ottavat ovat yhtä oikeita wiccoja kuin muutkin, vieläpä oikeampia kun ovat aitoja!

6

842

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaina

      Minäkin muistan silloin muinoin lapsena katselleeni sarjaa Vaimoni on noita. :D

      • sax

        Elizabet Montgomery oli 1960-luvun kauneimpia
        tv-tähtiä.Jakso jaksolta lyhenevät hameet tekivät
        E.M:sta yhden seksikkäimmistä naisista television
        historiassa.Harmi että alkujaksojen sukkanauhat ja sukat vaihtuivat niin nopeasti mielenkiinnottomisi
        sukkahousuiksi.


    • harmaavaris

      Nykyisistä TV-sarjoista on ollut wiccalle enemmän haittaa kuin hyötyä. Tietty osa yleisöstä ei pysty erottamaan faktoja fiktiosta, usein koska eivät vaivaudu ottamaan asiasta selvää.

      Toki on wiccoja, jotka ovat lähteneet mukaan TV-sarjojen kautta, mutta hekin ovat lukeneet ja todella ottaneet asioista selvää. Ainoita TV-wiclettejä ovat ne, jotka yksinkertaisesti vain matkivat televisiossa näkemäänsä paneutumatta sen paremmin wiccan taustoihin.

      Wicca on henkilö, joka harjoittaa wiccaa.

      12-kesäinen tekogootti joka leikkii keittävänsä taikahernesoppaa mielikuvitussiskojen kanssa isoäidin takapihalla ei, sori vaan, ole wicca.

      Jos todella harjoitat wiccaa ja joku halveksii sinua vain sen takia, että tunnustat katsovasi tiettyä TV-sarjaa, niin yritä puhua jostain muusta. Osoita osaamisesi jollain muulla kuin Siskoni on Noita-trivialla.


      Ei muuten. Ainoa TV-sarja jolla oli vaikutusta ainakin omaan pakanuuteeni oli ehdottomasti Rölli. Minun aikanani ei noituutta paljon telkusta tarjottu. :)

    • Justifer

      Wicca on valitettavasti uskontona paljon muutakin kuin rede ja elementit. Suosittelen, että otat selvää uskonnosta, jota aiot tunnustaa, ennen kuin alat väittää, että wiccaa voi olla mikä tahansa, kunhan se tuntuu hyvältä. Voit olla mikä tahansa eklektinen neo-pakana, mutta wicca et ole, ellet ole wicca.
      Ja wicca ei ole mitä tahansa.

      Juuri kaltaisiesi ihmisten vuoksi minulla on lempisivuissani osoite http://www.whywiccanssuck.com
      Älä anna sivun provosoivan nimen häiritä, vaan lue koko teksti läpi asiallisesti.

      Mitä haittaakaan siitä sinulle voisi olla?

    • ikuisuusvaltiatar

      "Miksi halveksitte tv-sarjojen antamia vaikutteita wiccalaisuuteen. Tv -sarjoista vaikutteita ottavat ovat yhtä oikeita wiccoja kuin muutkin, vieläpä oikeampia kun ovat aitoja!"

      Koska se mitä tv-sarjoissa näytetään, ei yleensä liity lähes mitenkään wiccaan. Tv.ssä tehdään hokkuspokkusta sun muuta satukirjojen "magiaa", ja sitten tuota hokkuspokkustoimintaa nimitetään wiccaksi. Jos minulta kysytään, niin esim. sarjat buffy ja siskoni on noita voisi melkein haastaa oikeuteen uskonnon pilkkaamisesta.
      Kuten täällä mainittiinkin: jos olet saanut oppisi kyseisistä tv-sarjoista, et todellakaan kulje wiccan polkua!
      Silti kehoitan tutustumaan oikeaan wiccaan uskontona ja elämäntapana, tältä palstalta löydät monia linkkejä ja tietoja kirjoista joihin kannattaa tutustua!

    • luminara

      Toki on sarjoissa joissain sarjoissa (kuten juuri Siskoni on noita-sarjassa) mainintaa wiccasta, mutta itse en ole onnistunut löytämään niistä suurempia viitteitä wiccalaisuuteen siis uskontona. Ehkä en ole osannunt etsiä niitä tai sitten olen vain katsonut niitä komeiden näytteliöiden takia ;) (siis miesnäytteliöiden) Lisäksi "löysin sarjat vasta wiccaan tutustuttuani ja sen valittuani uskonnokseni...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      1699
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1452
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      92
      1312
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1163
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1048
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1019
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      214
      820
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      773
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      122
      753
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      718
    Aihe