Tuo mopo kulkee 70km/h vm. -61.

Anonyymi-ap

Täysin toimiva, vain hieman ruostetta, ei mitään vuotoja eikä vikojakaan.
Vuosimalli 1961, kaasutin Bing 12mm.

Noin vanhoissa ei ollut mitään nopeusrajoittimia.

https://ibb.co/yFk68nHT

16

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      joku on sitten varmaan poistanut rajoittimet.-60 luvulla mopo ei ole saanut kulkea kun 40km/h.

      • Anonyymi

        Ei ollut mitään rajoittimia.


    • Anonyymi

      Uudemmissa, tuollaisissa taisi olla 1962-mallisissa noissa pakoputkessa kuristin jo.

    • Anonyymi

      Muistaakseni niissä oli myös isompi iskutilavuus. Sitten laki määräsi suurimman sallitun iskutilavuuden, nopeuden ja tehot. Konetekniikkaa sovitettiin siihen. Moottori taisi olla Puch. Itselläni oli joskus sylinteri vanhemmasta Puchista.

      • Anonyymi

        Mopon ajokorttivapaus ja rekisteröintivapaus toteutettiin 1.12.1957, määräten samalla mopedien kuutiotilavuudeksi 50 kuutiosenttimetriä ja maksimipainoksi 50 kg.


      • Anonyymi

        Väärin muistelet. Ei saanut 60 -luvulla olla mopossa kuin max 50 ccm, 1,5 hv ja 40 km/h.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Väärin muistelet. Ei saanut 60 -luvulla olla mopossa kuin max 50 ccm, 1,5 hv ja 40 km/h.

        Niin se oli lain mukaan, mutta eikö ollut joku vuosimalli, missä Tunturissa oli laittomasti enemmän kuutiotilavuutta ja tehoja sen mukaan. Mutta pieni valmistuserä taisi olla?


    • Anonyymi

      ja muistaakseni kaasutinkin pienennettiin jossain vaiheessa 11 milliseksi.

      • Anonyymi

        Se oli yksi osatekijä tehojen kuristamista.


    • Anonyymi

      No, ei se ihan 70:ä kulkenut. Kuitenkin reilusti yli sallitun. Siitä tuli Tuntirin tehtaalle sen verran iso poru että 1962-malliin niitä kuristettiin 11 mm:n kulmakurkkuisella kaasuttimella ja pidemmällä männän helmalla joka esti imuaukon täydellisen aukeamisen. Mitään pakoputkikuristuksia ei ollut, joka on ihan järjetön jo syntyessäänkin. Moottori pitää aina kuristaa imupuolelta.

      • Anonyymi

        Muistelen että mummon pappa-tunturi 60-luvun loppupuolelta pyöräytti ihan kevyesti mittariin 65 km/h.

        Kuinka paljon mittari sitten huijasi, vaikea sanoa.


      • Anonyymi

        Eli tuo mopomalli tuli tehtaalta laittomana?? Mutta vain tuona vuonna joitakin yksilöitä?


    • Anonyymi

      Onhan noita nykyäänkin. Monet moposkootterit kulkevat kevyen kuljettajan alla reilusti yli sallitun.

      • Anonyymi

        2005 vuoden Skyteam bpr kulki tehtaan paketista otettuna kuutta kymppiä ja ei edes vaikuttanut liian pitkävälitteiseltä. Kaasutinkin oli muistaakseni 17mm Saman merkin mankit oli imusarjasta kuristettuja ja kulki/kiihtyi paljon heikommin.


    • Anonyymi

      Kyllä meidänkin 70 luvun pappatunturilla pääsi yli kuutta kymppiä tasaisella.

    • Anonyymi

      No ei päässyt, ellei ollut ns. viritetty.
      1962 nousi haloo kun varsinkin Tunturi ja jokunen muukin mopedi kulki reilusti yli sallitun.
      Rakenteellisen nopeuden piti olla Huom. 35km/h ja suuri sallittu 40 km/h.

      Sitten piti tehtaan toimia ja ylempänä kuvatulla tavalla nopeuksia kuristettiin. Vielä 1963 puolella oli jossain myytävänä näitä nopeita malleja, mutta viimeistään 1964 myydyt olivat kaikki kuristettu ja ja huudattamalla kahva pohjassa saattoi mittari väpättää 45 km/h kohdalla.

      Sen, 1964 mallien jälkeen, jos jonkun tuna kulki yli 50 km/h, niin siinä oli vähintään rattaita vaihdettu ja saatu välitykset nopeammiksi. Heikensi kuiteskin vääntöä.

      Sitte tuolloin oli myös ihan lehti-ilmoituksissa mopon moottorikorjaamoja. Monesti oli mopon polttoaineen öljyseos liian pieni, tai unohtunut sekoittaa öljyt bensiiniin ja kone leikkasi kiinni. Sylinteri ja mäntä pakettiin ja lähetyksenä korjaamolle, jossa vauriosta riippuen sylinteri porattiin ja hoonattiin, eli tuli kokoaan isommaksi ja samalla isompi mäntä. Samalla nousi teho reilustikin yli 1,5 hv ja eturatasta isontamalla sai mukavasti nopeutta lisää ja vääntöäkin riitti.

      Eli 1964 jälkeen uutena myydyt tunat olivat viimeistään kaikki myyntikuuntoisena hitaita malleja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      464
      8350
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5740
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      242
      4679
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      41
      4545
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      62
      4062
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3900
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      161
      3680
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1647
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      83
      1042
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      41
      799
    Aihe