Mitä voisi maksaa omakotitalon purku noin 20 km lähimmästä kaupungista? Mahtaako 30.000 ekua riittää? Tontti olisi hyvällä paikalla järven rannalla ja iso.
Purkukulut vuonna 2025
10
258
Vastaukset
- Anonyymi
Kysy alan firmoilta, täällä saat vastauksia 999 eurosta 99999 euroon.
Hinta riippuu siitä paljonko on purettavaa. Voi olla 20 000 euroa tai 40 000. - Anonyymi
Ihan jännittää että mikähän olisi seuraavan kyselyikäisen kysymyksen aihe ?
- Anonyymi
Jännittää koska sinä saat psykiatriltasi sellaiset lääkkeet että tämä "upea" vinoilusi loppuu.
- Anonyymi
Puutalon voi purkaa vaikka talkooporukalla jos on tekevää sakkia. Tiilestä tehty vie vähän enemmän aikaa. Tavaran vienti pois onnistuu kun tilaa erikseen sopivan kuljetuksen.
PS. Tietysti riittävä talkootarjoilu mutta sitten vasta kun työ on tehty. - Anonyymi
Purkukustannukset on yksi juttu, mutta kannattaa huomata, että roinasta täytyy maksaa kun sitä roudaa jäteasemalle.
- Anonyymi
Se on osa purkukuluja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on osa purkukuluja.
Niin siis se on suurin osa kuluista. Kyllä sen talon porukalla kasaan rymäyttää vaikka vähän talkookaljapäissään mutta kulut alkaa juosta kun kasaa aletaan lajittelemaan, lastaamaan kuorma-autoihin ja ajamaan lähimmälle(?) jäteasemalle. Oleellista on kuinka paljon rojua tulee, kuinka tarkasti se jaksetaan lajitella eri jätelajeihin ja minne asti ne on vietävä ja mitä kuljetus & vastaanotto maksaa. Purkujätteessä ei taida olla maksutonta kuin puhdas puu eikä sekään kaikilla asemilla. Kysele tarkasti asiaa etukäteen, voi muuten tulla yllätyksiä.
- Anonyymi
Tulisiko uusi talo juuri samalle paikalle? Tarkoitan vaan että ei kai sitä vanhaa heti ole pakko purkaa ellei kyseessä ole asemakaava-alue. Tee uusi talo vanhan viereen ja pura se vanha sitten ajan kanssa. Ehdit lajittelemaan tarkemmin, mm polttokelpoisen jätteen erilleen.
- Anonyymi
Aloittaja ei kerro tästä mitään vaan kyselee paljonko maksaa.
- Anonyymi
Älä koskaan rakenna vuokratontille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1104326
- 793523
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?843365Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223331Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?263268- 742936
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim642817"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452790Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852579- 92522