Opintotuen asumislisä

Anonyymi-ap

Ärsyttää ihmiset jotka valittavat siitä, että joutuvat yleisen asumistuen piiristä opintotuen asumislisälle. Onhan se muutos huonompaan, mutta niin opiskeltiin ennenkin, että opintotuen lisäksi sai vain asumislisää. En valittanut ikinä, ei käynyt mielessäkään - voisi olla niinkin että opinnoista joutuisi maksamaan kalliita lukukausimaksuja.

Sitten ai kauhea kun joutuu ottamaan vielä opintolainaa! Ihmisen on tarkoitus jossain vaiheessa työllistyä jolloin lainaa voi maksaa pois. Mahdollisen työttömyyden ajalta voi maksaa vain korkoja tai hyvin pientä lainaerää pois.

Nykynuoret haluavat että kaikki annetaan kultalusikassa.

6

368

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilman satsaamista kouluttautuvaan nuorisoon Suomi näivettyy. Ehkä kannattaa miettiä, mihin paukut satsaa.

    • Anonyymi

      Ainahan sitä on joutunut velkaa tekemään opiskellessa ja vuosikausia makselemaan takaisin , ihme valitusta , näin se vain menee , itse on opittava kantamaan vastuuta ja tulemaan toimeen , aina nuorille töitä piisaa vaikka ei heti omalle alalle työllistyisikään , ja aikaahan nuorilla piisaa takaisinmaksuun .

    • Anonyymi

      Kaikesta valituksesta huolimatta suurella osalla on varaa opiskella useita tutkintoja.

    • Anonyymi

      Vai niin - odottelinkin jo, että milloin joku pyhimys tulee tänne kertomaan "ei sitä ennenkään jne.jne" ja hehkuttamaan omaa erinomaisuuttaan ja tietenkin sitten haukkumaan koko nykynuorison. Huoh!

      • Anonyymi

        Ärsyttää vain, että mistään ei osata olla kiitollisia ja kaikesta valitetaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      96
      1214
    2. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      98
      975
    3. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      60
      816
    4. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      35
      811
    5. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      52
      807
    6. Onko sinulla vihan tunteita

      Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.
      Ikävä
      125
      759
    7. Junaonnettomuus

      Kuka jäi junan alle?
      Haapajärvi
      2
      714
    8. mitä olet valehdellut

      kaivatullesi? kerro rehellisesti totuus
      Ikävä
      59
      591
    9. Naisen kimppuun lenkkipolulla

      Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant
      Kajaani
      41
      518
    10. Ei ole siitä kiinni

      Että en tykkäisi. Tykkään liikaa, mutta se on epäsopivaa. Hirveää kidutusta ruokkia tunnetta täällä, jos todellisuudessa
      Ikävä
      33
      506
    Aihe