Hormonikorvaus ja painonnousu

Noin 3 vuotta ollut hormonikorvaus vaihevuosioireisiin. Unettomuutta oli, mielialan vaihtelua ynnä muuta. Nämä on tasoittuneet ennalleen. Alussa oli estalis laastari. Saatavuusongelmien vuoksi vaihdettiin Livial pillereihin noin vuosi sitten. Paino alkoi nousta. Reilu puolessa vuodessa on koko M40 muuttunut XL44. Apteekista neuvottiin ottamaan vastaavaa edullisempaa tibolon merkkistä. No paino nousee edelleen, vaikka on ruokavalio, liikuntaa lisännyt paljonkin.

Ajattelin nyt lopettaa koko hormoonit. Onko kokemuksia, meneeköhön kauan, että lääke poistuu elimistöstä ja paino alkaisi palailla ennalleen?
2706
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Painonnousu kuuluu Livialin haittavaikutuksiin. Myös Tibolonin yleisempiä haittavaikutuksia on painonnousu.

Äänestä

Minä hikoilun pois ne vaihdevuodet. Ja valvoskelin silloin kun ei nukutanut joten ohi menivät ja paino 50 kg kuten aina ennenkin. Joskus illalla tabletin siis paracetamoli vaikuttavana subsanttina . Ja mielestäni niin monet tuttavat ovat kärsineet vaan enemmän. Noiden kaikenmaailman korvaushoitojensa kanssa ja lihoneet. Siltikin perusongelma on ollut mukana kuvioissa huolimatta korvaushoidoista .
Ajattelin aikoinani että koska äitinikin selvisi ilman mitään korvauksia niin teen minäkin sen . Sehän on luonnollinen tapahtuma naisille . Kun liikkuu paljon ja tekee kaaoksen mailman asioita. niin ei aina muistakkaan että on vaihdevuodet. .todella oli ne hikoilua runsaita toisinaan että hiuksetkin olivat läpi märät.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Noin 3 vuotta ollut hormonikorvaus vaihevuosioireisiin. Unettomuutta oli, mielialan vaihtelua ynnä muuta. Nämä on tasoittuneet ennalleen. Alussa oli estalis laastari. Saatavuusongelmien vuoksi vaihdettiin Livial pillereihin noin vuosi sitten. Paino alkoi nousta. Reilu puolessa vuodessa on koko M40 muuttunut XL44. Apteekista neuvottiin ottamaan vastaavaa edullisempaa tibolon merkkistä. No paino nousee edelleen, vaikka on ruokavalio, liikuntaa lisännyt paljonkin.

Ajattelin nyt lopettaa koko hormoonit. Onko kokemuksia, meneeköhön kauan, että lääke poistuu elimistöstä ja paino alkaisi palailla ennalleen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu