Minun tuttuni jätti 2kk ja 1,5v ikäiset lapset hoitoon isovanhemman luo ja lähti reissuun 1,5 viikoksi. Minusta tuo aika on pitkä isommallekkin lapselle saatika 2kk ikäiselle vauvalle.
Äiti perusteli lähtiessä, ettei halua matkan aikana olla kiinni lapsissa. Mielipiteitä?
2kk ikäinen vauva hoitoon
7
264
Vastaukset
- Anonyymi
Huhhuh. No en todellakaan jättäisi noin pitkäksi ajaksi. Rikkoo lapsen kiintymyssuhteen hoitajaansa. Lapsi pystyy säilyttämään mielikuvan vanhemmistaan ikävuosi/yö ja ikäkuukausi/tunti. Joten kyllä on kumpikin lapsista liian pieniä olemaan hoidossa noin pitkän ajan. 1v pärjäisi yhden yön ja 2kk ikäinen 2 tuntia.
- Anonyymi
Miksi tekee lapsia jos ei halua olla heissä kiinni? Näiden vanhempien olisi pitänyt laskea lakanoille.
- Anonyymi
Nyt kuulostaa tutulta. Saatan tuntea tapauksen. Itselläni ei lapsia ole, mut jos sama ihminen kyseessä niin lasten isän tunnen hyvin ja olen kuullu, ettei elellä ihan onnellista perhe-elämää. Muija on vähä hullu.
- Anonyymi
Nyt kuulostaa tutulta 😅 Säälin kaveria, vaikka kaikenlaisia exiä itelläkin on, mut tälle ei vedä vertoja edes kaveriporukan hulluimmat exät.
- Anonyymi
No ei todellakaan viedä sen ikäisiä lapsia noin pitkäksi aikaa hoitoon! Järjetöntä. Miks pitää lähteä reissuun, mihin lapset ei sovi mukaan? Kai sitä parisuhdeaikaa voi viettää sittenkin kun lapset kasvaa tai käydä vaikka yksi yö lähihotellissa.
- Anonyymi
Onhan se vähän niin, että kun haaroja aukoo, ikäänkuin sitoutuu olemaan kiinni lapsissa. Tottakai tuulettua saa silloin tällöin, mutta ehkäsy kannattaa laittaa kuntoon tai jättää lisääntymättä jos ei omista lapsistaan jaksa huolehtia
- Anonyymi
Kuvottavat vanhemmat.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4768496Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195820Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2554762Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584625Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s694127Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603930SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1713749- 901698
- 961231
- 47859