Minun tuttuni jätti 2kk ja 1,5v ikäiset lapset hoitoon isovanhemman luo ja lähti reissuun 1,5 viikoksi. Minusta tuo aika on pitkä isommallekkin lapselle saatika 2kk ikäiselle vauvalle.
Äiti perusteli lähtiessä, ettei halua matkan aikana olla kiinni lapsissa. Mielipiteitä?
2kk ikäinen vauva hoitoon
6
98
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Huhhuh. No en todellakaan jättäisi noin pitkäksi ajaksi. Rikkoo lapsen kiintymyssuhteen hoitajaansa. Lapsi pystyy säilyttämään mielikuvan vanhemmistaan ikävuosi/yö ja ikäkuukausi/tunti. Joten kyllä on kumpikin lapsista liian pieniä olemaan hoidossa noin pitkän ajan. 1v pärjäisi yhden yön ja 2kk ikäinen 2 tuntia.
- AnonyymiUUSI
Miksi tekee lapsia jos ei halua olla heissä kiinni? Näiden vanhempien olisi pitänyt laskea lakanoille.
- AnonyymiUUSI
Nyt kuulostaa tutulta. Saatan tuntea tapauksen. Itselläni ei lapsia ole, mut jos sama ihminen kyseessä niin lasten isän tunnen hyvin ja olen kuullu, ettei elellä ihan onnellista perhe-elämää. Muija on vähä hullu.
- AnonyymiUUSI
Nyt kuulostaa tutulta 😅 Säälin kaveria, vaikka kaikenlaisia exiä itelläkin on, mut tälle ei vedä vertoja edes kaveriporukan hulluimmat exät.
- AnonyymiUUSI
No ei todellakaan viedä sen ikäisiä lapsia noin pitkäksi aikaa hoitoon! Järjetöntä. Miks pitää lähteä reissuun, mihin lapset ei sovi mukaan? Kai sitä parisuhdeaikaa voi viettää sittenkin kun lapset kasvaa tai käydä vaikka yksi yö lähihotellissa.
- AnonyymiUUSI
Onhan se vähän niin, että kun haaroja aukoo, ikäänkuin sitoutuu olemaan kiinni lapsissa. Tottakai tuulettua saa silloin tällöin, mutta ehkäsy kannattaa laittaa kuntoon tai jättää lisääntymättä jos ei omista lapsistaan jaksa huolehtia
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle934498Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖483120Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle852859- 781645
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.391442450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1021224- 15967
- 184854
Miehen taloudellinen tilanne ja
halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah20836Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?
En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan37818