Kun puhutaan miljardien eurojen liiketoiminnasta, liikutaan teollisen tuotannon leveleillä, joka on monen muunkin köyhän rahvaan kuin Possokan ymmärryksen ja matematiikan ulottumattomissa.
Samaan sarjaan kuuluu kansallinen ylpeys Finnair ja monet muut yhtiöt.
Asiaan perehtymätön tavallinen tallaaja ei ymmärrä kokonaisuutta, josta se kaikki muodostuu.
Vinkiksi Possokalle että Finnairin ongelmat eivät johdu siitä että sinä et ostanut tryffelisuklaata vuonna 2019 joka on toiseksi viimeisin lentosi. Viimeisen lentosi teit viime syksynä.
Tässä seuraavassa artikkeissa on hyvä esimerkki rahvaan pikku bisneksistä ja varsinkin naisyrittäjistä, joiden "bisnes" perustuu unelmointiin ja uskoon ihanasta Boss-Ladyn tulevaisuudesta kauneuskuningattarena.
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/3e7d53bf-3b4e-442a-88c0-0742fe86ee82
Siinä vedetään kaverit mukaan takaajiksi vaikka koko idea oli floppi, johon kenenkään ei olisi pitänyt lainata rahaa.
"Kukkohovi kertoo taloushuoliensa alkaneen, kun hän teki virheitä pyörittämänsä Supermood-kosmetiikkafirman hallinnossa. Kukkohovi toteaa, että hänen olisi ollut viisasta luovuttaa Supermood-bisnes jo koronapandemian aikaan.
– Mutta silti halusin vain yrittää jatkaa, hän muistelee"
Joskus vuonna 2000 Finnvera myönsi kahdellesadalle naisyrittäjälle ilmaisen
200 000 euron starttirahan yrittäjäksi ryhtyville naisille. Rahaa ei tarvinnut maksaa siis takaisin.
Kahden vuoden jälkeen näistä yrityksistä muut oli jo kaatunut, viisi oli pystyssä, joista kolme oli ulosotossa ja haettu konkurssiin.
Nämä on niitä leveleitä, niitä tasoja joissa Posson työnantajat ovat liikkuneet. Unelmia, lainoja, vippejä, kaverien vetämistä mukaan suohon ja konkursseja.
On naurettavuuden huippu kun Possokan kaltaiset luuserit alkaa antaa neuvoja miljardien yhtiöille.
2010
Fazerista Maan pinnalle
8
143
Vastaukset
- Anonyymi
Älä väheksy. Saattaahan olla niin että isä on ostanut Pasaselle kirjan "Yrittämisen perusteet" vuodelta 1957 ja Pasanen on lukenut kirjan kolmasti, joten hän on eräänlainen yritysneuvos 😛
- Anonyymi
No mutta ohhoh sentään, wuuffelis ja tuut tuut, nyt kaksi rakasta on ryhtynyt vaihtamaan sanaa keskenään, vastaa ihmeessä rakkaallesi 2010 kun hän aloitti korkeatasoisen keskustelun sinun kanssasi, niin me tyhmemmät voimme seurata teidän keskinäistä pohdintaanne, kun puhutte miljardien eurojen liiketoiminnoista.
- Anonyymi
Pasasen avustajakin varmaan hallitsee konserninjohdon, olithan kuitenkin Chiang Maissa ravintolakonsernin rahoittaja ja täytit juomakaappeja ilman palkkaa, mutta kuitenkin ostit 15 omakotitaloa tarjoilijoille reiluna pomona ja nyt he ovat onnellisia talonomistajia 😝
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pasasen avustajakin varmaan hallitsee konserninjohdon, olithan kuitenkin Chiang Maissa ravintolakonsernin rahoittaja ja täytit juomakaappeja ilman palkkaa, mutta kuitenkin ostit 15 omakotitaloa tarjoilijoille reiluna pomona ja nyt he ovat onnellisia talonomistajia 😝
Kunnioita nyt aloittajan alkulauseita ja ryhdy puhumaan miljardeista, kyllä sitten varmaankin muutkin osallistuu teidän keskusteluun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kunnioita nyt aloittajan alkulauseita ja ryhdy puhumaan miljardeista, kyllä sitten varmaankin muutkin osallistuu teidän keskusteluun.
Pasasen jutuista on monta kertaa joko puuttunut kolme nollaa, kun taas toisinaan niissä on kolme nollaa liikaa, joten hänelle on turhaa kirjoitella miljardeista.
- Anonyymi
Jaa jaa, kuinka ollakaan, en oikein usko että kannattaa juurikaan ottaa vastaan elämänohjeita henkilöltä joka on kertomansa mukaan nostanut firmastaan osakaslainaa liki 10 vuotta, kertoo maksaneensa vain yhteisöveroa, sitäkin vain kun jaksaa...
- Anonyymi
Varsin hyvin on nähtävissä ettet ole ottanut elämänohjeita vastaan keneltäkään muultakaan.
Olet uniikki oman elämäsi sankari ja lopputulos on nähtävissä selkeänä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Varsin hyvin on nähtävissä ettet ole ottanut elämänohjeita vastaan keneltäkään muultakaan.
Olet uniikki oman elämäsi sankari ja lopputulos on nähtävissä selkeänä.Juu ei ole pahemmin tarvinnut ottaa huomioon muiden mielipiteitä, miten sinun oma elämäsi, ja tyytyväisyytesi siihen, älä vastaa kysymys oli taas retorinen, minä olen tyytyväinen omaani, entä sinä omaasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem762980HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat572258- 272003
Helvetistä ei ole paluuta
Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku3851470- 661383
Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k441358Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?821134Järjetön Topi-ilta
Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan221129- 561119
- 47993