"GRUB geom error"

Elikkäs, ongelma on seuraava:
miten saa koneen käynnistymään, kun ennen windowsiin pääsemistä näyttöön tulee teksti "GRUB geom error"??

vastatkaa mahdollisimman pian..
jos tiedosta on jotain hyötyä, niin käyttöjärjestelmä on Windows 98...
2293
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

..linuxin GRUB-käynnistyslataaja jäänyt master boot recordiin. MUISTAAKSENI susikasin mbr:ää ei saa korjattua vaan edessä on uudelleen asennus ja ennen kaikkea mbr:n ylikirjoitus.

En ole viiteen vuoteen joutunut susien keskelle, joten älä usko minua. Tämän päivän tietoa asiasta omaavat oikaiskaa.

-T

Äänestä

Win98:n käynnistyslevykkeellä bootti ja komento fdisk /mbr

Äänestä

Kommentoi aloitusta


plan_9 kirjoitti:

Elikkäs, ongelma on seuraava:
miten saa koneen käynnistymään, kun ennen windowsiin pääsemistä näyttöön tulee teksti "GRUB geom error"??

vastatkaa mahdollisimman pian..
jos tiedosta on jotain hyötyä, niin käyttöjärjestelmä on Windows 98...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu