Mulla nettiyhteys katkoo jatkuvasti (dna laajakaista). Oikeastaan se on tiltissä useammin kuin toiminnassa. Jatkopiuhaa kyllä on modeemin ja puh. pistokkeen välillä aika paljon. Väittävät että johtuu siitä. Ihmettelin että miksi toimi puolivuotta täysin moitteettomasti, vastaus oli, että kun muisti täyttyy niin alkaa pätkimään, varsinkin jos 5-10 m jatkopiuhaa, pitääkö paikkaansa? (muistia vapaana n. 45 %)
Mites teillä muilla?
Lisäksi vielä imutus nopeudet on ihan surkeita. Rajoittaako dna?
Ajattelin vaihtaa megan elisaan, kannattaako?
Asiallisista vastauksista kiitollinen!
Mites teillä muilla?
Lisäksi vielä imutus nopeudet on ihan surkeita. Rajoittaako dna?
Ajattelin vaihtaa megan elisaan, kannattaako?
Asiallisista vastauksista kiitollinen!
Vastaukset 2
Vanhimmat
se imutus riippuu aivan siitäkin mistä imuroi toisesta paikaan tulee nopeesti ja toisesta hitaasti
kyllä se kannataa vaihtaa toiseenkin toimittajaan jos siltä tuntuu. Mutta sun tämän hetkistä verko yhteys nopeutta ei näkynyt
Kannataa tosiaan tarkastaa myös toi johdon kunto. Siihen ei tarvitse tulla kovin suurta vauriota, esim. jotain vähän raskaanpaa putoaa sen päälle, tai sitä on taitettu liikaa, niin alkaa netti tökkimään. Huono johto vaikuttaa myös netin nopeuteen. Varsinkin HomePna tökkii herkästi huonon johdon vuoksi. Uusi johto ei maksa kuin muutaman euron, kannattaa kokeilla auttaako vaihto. Tarkoitatko kovalevyn täyttymistä? Selaimen keräämä roska kannattaa poistaa säännölisesti, muuten alkaa kone kyllä hidastelemaan ja levy tättyy pikkuhiljaa kaikenlaisesta tarpeettomasta. Esim kotimaisella Easy Cleanerilla homma hoituu helposti ja se on ilmainen. Myös IE:n asetusten kautta voit säätää temporary internet files- tiedostojen enimmäiskokoa, ja poistaa turhia tiedostoja.