Kierrätyskeskuksen hinnoittelu, nykyään...

Anonyymi-ap

Mitäs mieltä kuntalaiset on nykyään kierrätyksen hinnoittelusta?

On mielestäni noussut modella sadalla %. Ennen kaikki pelit olivat 1€/kpl ja näkyi hyllyssä vaihtuvuutta. Nyt kun kävimme paria peliä pojalle katsomassa, niin 5€/kpl.
Samoissa hinnoissa tai ylikin kuin yksityiset myy eri alustoilla.
Sama homma myös muiden tavaroiden kanssa. Vitriinissä oli vanha kaikuluotain, ilman anturia 150€. tori.fi:ssä antureineen sama laite 50-70€.

Kyllä pitää ihmetellä mihin tämä nykyinen hinnoittelu perustuu. Kuitenkin kaiken tavaran he saavat ilmaiseksi. Ja koska kunta on takana palveluntuottajana ja aika pitkälle "ilmaisia" työkokeilijoita, niin ei voi kyllä kuin ihmetellä.

Toki onhan siellä nämä suojatyöpaikat, vetäjän sukulaisille jne.
Mahtaako olla palkkaukset mennyt ihan "valitaan paras" periaatteella.
Mutta se on sitä hyväveli järjestelmää se.

9

691

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      mieluummin meen jeraan, siellä sentää saa vielä halvemmalla.

      • Anonyymi

        Jerahan on kaikki kallein näist kankun kirppareist. Muutenki iha ihme tavaraa


    • Anonyymi

      Ei sieltä pakko ole ostaa, eihän se tavara siellä ole kallista ja ainahan voi tinkiä jos rahat on todella vähissä. Työllistäähän kierrätys ainakin muutaman ihmisenkin jotka pitävät paikat järjestyksessä ja laittavat tuotteet esille.

      • Anonyymi

        Valtio huonontanut kuntouttavan työtoiminnan tällä hetkellä


    • Anonyymi

      Kankaanpäässä kaikki julkiset työpaikat täytetään perinteisesti sukulaisilla, ja ellei sopivaa sukulaista löydy valitaan sopivin ja ellei sukulaista tai sopivaa löydy valitaan pätevin.

    • Anonyymi

      Helluntai srk:n kirppari on halvin, on siistiä tavaraa ja hienosti esillä eikä ole tunkkanen paikka. Valoisa.

    • Anonyymi

      Samat tavarat siellä ollut hyllyissä jo ainakin 3 vuotta.

      • Anonyymi

        Ei pidä paikkaansa. Vuodenaika kierto täytyy ottaa huomioon . Halpahalli ainakin sitä harrastaa puolen vuoden välein samoja tavaroita.


    • Anonyymi

      uuta saa samaan hintaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2447
    2. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1333
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1313
    4. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1201
    5. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      939
    6. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      828
    7. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      761
    8. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      23
      616
    9. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      586
    10. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      20
      529
    Aihe