Vuokravelasta häätöön

Anonyymi-ap

Onko totta jos on vuokravelkaa ja vuokranantaja laittaa haasteen käräjäoikeuteen vuokravelasta niin asuminen voi jatkua silti jos maksaa kaikki vuokravelat pois ulosottomiehelle ? Eli haaste vuokravelasta käräjäoikeuteen ei tarkoita automaattisesti häätöä.

5

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattais keskustella vuokranantajankaa.

      • Anonyymi

        Tai päinvastoin. Jos vuokranantaja tai haastemies yrittää saada sinuun yhteyttä, älä vastaa pyyntöön, koska kyseessä voi olla irtisanomisilmoitus tai haaste. Jos vuokranantaja on kyylä, muokkaa asunto uuteen uskoon.


    • Anonyymi

      Voihan se ollakin noin mutta järkevä vuokranantaja irtisanoo sopparin tai on jo irtinanonut tietenkin parista eka maksamattomasta vuokrasta joten tuossa vaiheessa joudut joka tapauksessa muuttamaan sillan alle.

    • Anonyymi

      Tuskin se vuokralleantaja ihan vain vuokrasaataville tuomiota hakee. Kyllä jårkevä vuokralleantaja on jo siinä kohtaa purkanut vuokrasopimuksen ja hakee häätöä samalla.

      Ja ei, ei siinä kohtaa auta, vaikka heti maksaa. Ehkä, jos ennen ulosottoa maksat suoraan vuokralleantajalle, tämä voi heltyä, ja pääsette uuteen sopimukseen. Mutta ei vuokralleantajan ole mikään pakko perääntyä, vaikka ulosottomies saisi sinulta heti koko velan korkoineen.

      Mutta joo, jos nyt vuokralleantaja todella sattuu hakemaan vain velkasaataviaan, ei sillä ole vaikutusta vuokrasuhteeseen muuten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1210
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1137
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      800
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      688
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe