Kivelän Kierros

Anonyymi-ap

Miksei Kivelän kierroksen keskellä ole sen suunnittelijan nimikylttiä tms. miksei kaupunki kunnioita miestä joka on antanut meille niin paljon. Minä mietin tätä joka kerta kun ajan Kivelän kierroksen läpi, tuo pieni oivallus on ollut suuri askel Kokkolan liikenteelle!

24

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yleensähän kunnioitus annetaan vasta henkilön kuoltua, joka on auttamattomasti myöhässä.
      Kyllä kunnioitus pitää antaa henkilön eläessä, eikä kuoleman jälkeen.

    • Anonyymi

      Nöyrä kiitos. Seurasin ja käytin vanhaa "Esson risteystä" noin 30 vuotta. Liikenne oli yhtä kaaosta - Kokkolan vilkkain risteys. Sattuihan siinä kolareita tuon tuosta, ja ainakin yksi kuolonkolari. Ihmettelin suuresti, että jo edesmennyt naapurini vastusti esittämääni liikennevaloja, saati kiertoliittymää, vaikka joutui käyttämään risteystä työmatkallaan.
      Suunnitelmissa oli kiertoliittymä Kaarlelankadun risteykseen, jonka tyrmäsin välittömästi. "Mistä ja miten tielinja Halkokarille olisi rakennettu". Purkamalla pari omakotitaloa, tai koko Lottelund...
      Nyt jokainen tajuaa ja huomaa, että "kierrokseni" on toimiva; sujuva ja ongelmaton. Erään asian haluan korjattavan kaikissa kiertoliittymissä: Älkää ajako aina sitä samaa uraa ees-taas; menossa, tullessa ja palatessa. Olette varmasti huomanneet, että vilkkaita risteyksiä, ja etenkin kiertoliittymiä joudutaan "paikkaamaan" parin vuoden välein...
      Ei tällaista tapahdu Helsingin kaduilla ja teillä... MOT

      • Anonyymi

        Onhan se risteyksen seuraaminen toki ajanviete sekin. Mikäs siinä jos ei muutakaan keksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onhan se risteyksen seuraaminen toki ajanviete sekin. Mikäs siinä jos ei muutakaan keksi.

        Maalin kuivumisen seuraamistakin jonkun on kerrottu harrastaneen. Perin mielenkiintoista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Maalin kuivumisen seuraamistakin jonkun on kerrottu harrastaneen. Perin mielenkiintoista.

        Ressu, taiteilijana tietää miksi öljyvärimaalin kuivumista on seurattava. Upea taulu ei valmistu päivässä, ei viikossa, eikä edes kymmenessä vuodessa. Leonardo da Vinci valmisteli parhaimpia "luomuksiaan" jopa 10-20 vuotta. Toisin kuin Vincent van Gogh, joka sutaisi osan tauluistaan "parissa päivässä", jotta sai kipeästi tarvitsemansa "kaljarahat"... MOT


      • Anonyymi

        https://kartta.paikkatietoikkuna.fi/
        Tuolta näkee varmaankin Esson risteyksen, kun siellä oli vielä elämää ja millainen oli kaupunkinäkymä ilmakuvasta Esson risteyksen alkuaikoina ja sitä ennen.
        Sieltä näkee millaista oli kokkola ilmasta nähtynä ennen nykyistä kaupunkikuvaa.


    • Anonyymi

      Tuo "Kivelän kierros" voisi koskea kaikkia ympyröitä. Kun ympyrään ajaessa ei hokaa poistua oikeasta liittymästä, taikka ei muista minne olikaan menossa, ja näin ollen tulee ajaneeksi turhan kierroksen, eli Kivelän kierroksen.

      • Anonyymi

        Nyt meillä on ainakin paikallinen nimitys tuolle ylimääräiselle liikenneympyrässä pyörimiselle.


    • Anonyymi

      Huhujen mukaan Ressulle tehtiin aina kunniaa Klasun Essolla, eikä juuri maksuakaan otettu kunnioituksesta Upseeria ja herrasmiestä kohtaan!

      • Anonyymi

        Hyvä nimitys tosiaan tuo "Kivelän kierros" kun ei tajua poistua ympyrästä sinne minne olikaan menossa. Tulevaisuudessa varmaan arvuutellaan samoin kuin niitä levinneitä Jokisen eväitä, että mistä juontuu.


    • Anonyymi

      Perholaiset kävivät Kaustisella harjoittelemassa ympyrässä ajoa aiemmin kunnes saivat oman ympyrän. "Kivelän kierros" on kyllä osuva nimi näille useamman kerran pyöriville.

    • Anonyymi

      Soiteen myös tämän kunniakunnanvaltuutetun oma kuja!!

      On saatava. Hän on legenda! Elää kollegoiden jutuissa ja mielissä.

      Pelastuslaitoksellekin sopisi. Kai sielläkin joku käytävä on.

    • Anonyymi

      Ei sekään ympyrä ollut pitkään kuin rahoituksesta kiinni. Ikivanha keksintöhän tuo liikenneympyräkin on.

    • Anonyymi

      Kivelän kierrokseksi kutsutaan sitä tilannetta, kun dementoituva henkilö erehtyy ajamaan pikkukännissä liikenneympyrään eikä osaa ajaa sieltä ulos. Siinä sitten tulee niitä kierroksia ennen kuin kolahtaa ja kierrosten ajo loppuu.

      • Anonyymi

        Täyttää kriteerit myös kun ajetaan vain suoraan tuhatta ja sataa reagoimatta mitenkään ympyrän lähestyessä. Näin on toimittu ainakin Kannuksessa muutamaan otteeseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Täyttää kriteerit myös kun ajetaan vain suoraan tuhatta ja sataa reagoimatta mitenkään ympyrän lähestyessä. Näin on toimittu ainakin Kannuksessa muutamaan otteeseen.

        Sitä sanotaan Kivelän kiihdytyksessä.


    • Anonyymi

      Sama tie, 1 ympyrä Pietarsaarenpäin. Myös perholaisen raiskaama. Kenkä jäi jumiin. 3.17%

    • Anonyymi

      Selvinpäin en olis humalassa rattiin lähtenyt. Vanha perholainen sanonta.

    • Anonyymi

      Tosirealisti on muitten yläpuolella, better than the rest, tuliko tämä selväksi???? Tuliko???

      • Anonyymi

        Niin olisi, siellä missä sen kuuluisi olla. Tämä on liian iso siti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin olisi, siellä missä sen kuuluisi olla. Tämä on liian iso siti.

        Nythän on siten, että Tosirealisti määrää asiat, tuliko tämä selväksi? Tulihan se


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nythän on siten, että Tosirealisti määrää asiat, tuliko tämä selväksi? Tulihan se

        Miksi ihmeessä piti tänne pesiytyä. Pilasi naapureidenkin elämän ja nyt siellä yksin "mahtavuudessaan" vain pönöttää


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi ihmeessä piti tänne pesiytyä. Pilasi naapureidenkin elämän ja nyt siellä yksin "mahtavuudessaan" vain pönöttää

        Mikään ei ole vastenmielisempää kuin kateelliset naapurit...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikään ei ole vastenmielisempää kuin kateelliset naapurit...

        Hiukan harhaisuuden makua kuvitella kaikkien olevan kateellisia, kun mitään aihetta sellaiseen ei ole.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      144
      3963
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      63
      3614
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2924
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      115
      2514
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      175
      2176
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      31
      1556
    7. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      48
      1439
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      54
      1272
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      1053
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      110
      1043
    Aihe