Ihan sama, vai mitä pattayan rakkaat...
KUN PUHUTAAN MILJARDIEN EUROJEN TEOLLISESTA TUOTANNOSTA, EI PUHUTA LAADUSTA JOKA SAAVUTETAAN AMMATTITAIDOLLA, EIKÄ VOLUUMILLA.
> § <
Simonkylässä VS Huihinttilässä housuun potatointi...
6
114
Vastaukset
- Anonyymi
Juu kyllä näin ollen, suoli24 on paras thaimaaseen matkaavien fooruni... sinne ei kannata makustaa... ihan tubla ja cuitti, ollen siellä vs simolla kylässä, aivan varmasti.
- Anonyymi
Täällä Chiang Maissa https://www.youtube.com/watch?v=YbshDY0Gh7Y ollen ponnari tiukalla.... 55555
- Anonyymi
Possolan älynväläykset ja paradoksit.
Homer O'Possoum manaa Pattayaa suohon, koska massamatkailu sinne vähenee ja paikan vetovoima heikkenee. Possola kertookin että "aivan turhaa haaveilla massamatkailusta."
Senssu puolestaan manaa Pattayaa suohon ruuhkien ja liian suurten ihmismassojen vuoksi kysellen, että "kuka haluaa moiseen ryysikseen?"
Senssu peräänkuuluttaa aitoa ja alkuperäistä Thaimaata, jossa ei ole turisteja laisinkaan, vaan aitoja köyhiä thaimaalaisia, jotka asuu teltassa ja joita voi pöljistellä ja tuijottaa ihmeissään.
Homer O'Possum kertoo kahden pöydän ravintolan "Khun Toyn", olevan Thaimaan kymmenen parhaan ravintolan joukossa, koska se on pieni perheravintola, jossa ruoat maustetaan jokaisen tutun asiakkaan toiveiden mukaisesti.
Mutta kertoo myös hankkineensa Amican laitoruokalaan 60 aterian sarjakupongit, ja että Amican ruoan on pakko olla hyvää, koska se on niin suuri konserni ruokapuolella.
Mutta sitten suklaapuolella suklaa onkin sitä parempaa, mitä vähemmän sitä tehdään.
Lihapuolella Homer O'Possum esittelee hyvin kypsennetyn ja savustetun hollannikkaan ranskalaisilla, joka tarjoiltiin tyylikkäästi muovilautasella kera ketsupin.
O'Possumin mukaan sitkeäksi palanutta lihaa pitää paistaa lisää, kunnes se on mureaa.
Senssu Possola taas valitsee lihatiskiltä parhaat lihat, tällää ne marinaadiin, ruiskuttaa niihin hunajaa, savustaa ne savigrillin savupöntössä ja lopuksi vielä tohottaa niitä "kokkitoholla" jotta niihin saadaan kaunis palanut pintakerros.
On suorastaan hulvatonta seurata näiden veljesten näkökulmia ja ohjeistuksia! 8)
2010- Anonyymi
Michelin- ravintolan kokilta kysyttiin Helsingissä, miten hän reagoisi jos asiakas pyytäisi pihviinsä ketsuppia.
Kokki sanoi että hakisi pihvin pois ja opastaisi asiakkaan johonkin toiseen ravintolaan, sillä hän on nyt väärässä paikassa solvaamassa kokkia.
2010 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Michelin- ravintolan kokilta kysyttiin Helsingissä, miten hän reagoisi jos asiakas pyytäisi pihviinsä ketsuppia.
Kokki sanoi että hakisi pihvin pois ja opastaisi asiakkaan johonkin toiseen ravintolaan, sillä hän on nyt väärässä paikassa solvaamassa kokkia.
2010Onhan sulla taasen tarinat mitä olet vääntänyt, mutta olemuksesi sopii täydellisesti komppaamaan tuollaisia aloituksen "Potatoja" ja housuihin ym. ja jne. Ole Kymppi ylpeä edustamastasi ryhmästä, sinä olet ihan kärkikaartia porukassasi.
Todellinen esimerkki miljonääriperheellisestä, taidat elää elämäsi onnellisinta aikaa Suomi24 foorumilla. - Anonyymi
Mitäs osamaksu miljonäärin elämään tänään kuuluu ja mielessä liikkuu, onko talouskunnossa, vai vieläkö on pakko nostaa lainaa, että pärjää edes jotenkin, muuten poika laina ja palkanmaksu on eriasioita, tiedän kyllä että yrittäjät osa nostaa atm:stä ja ilmoittaa kirjapitäjälle että kirjaappa ne lainoiksi, tilikauden lopussa ne muutetaan pääomatuloksi, tähän liittyy muutaman ongelma, kuten tiedät, ns. liiketoiminnasta pitää jäädä ns. jakokelpoista voitto-osuutta, ennen kuin po eli pääomatuloa voidaan maksaa... eikö vain miljonääri.. tämähän on täysin laillista mutta hemmetin riskialtista, jos jako-osuutta ei synnykään... yrittäjä on kusessa...
Kerroit että yhtiösi voi lainata rahaa kenelle vain, ei voi jos se lainaa sinulle massia sinun pitää asettaa vakuuslainoistasi, yrityksellesi, koska vaikka yhtiö on sinun siinä et ole yhtiö, kommandiitti ja avoin yhtiössä on toisin mutta vain vastuullisen yhtiömiehen näkökulmasta.
Toki pienyrittäjät käyttävät tuota, mutta kuten sanoin siihen liittyy melkoisia riskejä, ja velathan on aina maksettava, vai mitä osamaksumiljonääri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem933108HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat722375- 272233
- 851714
Helvetistä ei ole paluuta
Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku3881563Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k601414Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?901352Järjetön Topi-ilta
Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan231234- 561169
- 481114