Ihan sama, vai mitä pattayan rakkaat...
KUN PUHUTAAN MILJARDIEN EUROJEN TEOLLISESTA TUOTANNOSTA, EI PUHUTA LAADUSTA JOKA SAAVUTETAAN AMMATTITAIDOLLA, EIKÄ VOLUUMILLA.
> § <
Simonkylässä VS Huihinttilässä housuun potatointi...
6
120
Vastaukset
- Anonyymi
Juu kyllä näin ollen, suoli24 on paras thaimaaseen matkaavien fooruni... sinne ei kannata makustaa... ihan tubla ja cuitti, ollen siellä vs simolla kylässä, aivan varmasti.
- Anonyymi
Täällä Chiang Maissa https://www.youtube.com/watch?v=YbshDY0Gh7Y ollen ponnari tiukalla.... 55555
- Anonyymi
Possolan älynväläykset ja paradoksit.
Homer O'Possoum manaa Pattayaa suohon, koska massamatkailu sinne vähenee ja paikan vetovoima heikkenee. Possola kertookin että "aivan turhaa haaveilla massamatkailusta."
Senssu puolestaan manaa Pattayaa suohon ruuhkien ja liian suurten ihmismassojen vuoksi kysellen, että "kuka haluaa moiseen ryysikseen?"
Senssu peräänkuuluttaa aitoa ja alkuperäistä Thaimaata, jossa ei ole turisteja laisinkaan, vaan aitoja köyhiä thaimaalaisia, jotka asuu teltassa ja joita voi pöljistellä ja tuijottaa ihmeissään.
Homer O'Possum kertoo kahden pöydän ravintolan "Khun Toyn", olevan Thaimaan kymmenen parhaan ravintolan joukossa, koska se on pieni perheravintola, jossa ruoat maustetaan jokaisen tutun asiakkaan toiveiden mukaisesti.
Mutta kertoo myös hankkineensa Amican laitoruokalaan 60 aterian sarjakupongit, ja että Amican ruoan on pakko olla hyvää, koska se on niin suuri konserni ruokapuolella.
Mutta sitten suklaapuolella suklaa onkin sitä parempaa, mitä vähemmän sitä tehdään.
Lihapuolella Homer O'Possum esittelee hyvin kypsennetyn ja savustetun hollannikkaan ranskalaisilla, joka tarjoiltiin tyylikkäästi muovilautasella kera ketsupin.
O'Possumin mukaan sitkeäksi palanutta lihaa pitää paistaa lisää, kunnes se on mureaa.
Senssu Possola taas valitsee lihatiskiltä parhaat lihat, tällää ne marinaadiin, ruiskuttaa niihin hunajaa, savustaa ne savigrillin savupöntössä ja lopuksi vielä tohottaa niitä "kokkitoholla" jotta niihin saadaan kaunis palanut pintakerros.
On suorastaan hulvatonta seurata näiden veljesten näkökulmia ja ohjeistuksia! 8)
2010- Anonyymi
Michelin- ravintolan kokilta kysyttiin Helsingissä, miten hän reagoisi jos asiakas pyytäisi pihviinsä ketsuppia.
Kokki sanoi että hakisi pihvin pois ja opastaisi asiakkaan johonkin toiseen ravintolaan, sillä hän on nyt väärässä paikassa solvaamassa kokkia.
2010 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Michelin- ravintolan kokilta kysyttiin Helsingissä, miten hän reagoisi jos asiakas pyytäisi pihviinsä ketsuppia.
Kokki sanoi että hakisi pihvin pois ja opastaisi asiakkaan johonkin toiseen ravintolaan, sillä hän on nyt väärässä paikassa solvaamassa kokkia.
2010Onhan sulla taasen tarinat mitä olet vääntänyt, mutta olemuksesi sopii täydellisesti komppaamaan tuollaisia aloituksen "Potatoja" ja housuihin ym. ja jne. Ole Kymppi ylpeä edustamastasi ryhmästä, sinä olet ihan kärkikaartia porukassasi.
Todellinen esimerkki miljonääriperheellisestä, taidat elää elämäsi onnellisinta aikaa Suomi24 foorumilla. - Anonyymi
Mitäs osamaksu miljonäärin elämään tänään kuuluu ja mielessä liikkuu, onko talouskunnossa, vai vieläkö on pakko nostaa lainaa, että pärjää edes jotenkin, muuten poika laina ja palkanmaksu on eriasioita, tiedän kyllä että yrittäjät osa nostaa atm:stä ja ilmoittaa kirjapitäjälle että kirjaappa ne lainoiksi, tilikauden lopussa ne muutetaan pääomatuloksi, tähän liittyy muutaman ongelma, kuten tiedät, ns. liiketoiminnasta pitää jäädä ns. jakokelpoista voitto-osuutta, ennen kuin po eli pääomatuloa voidaan maksaa... eikö vain miljonääri.. tämähän on täysin laillista mutta hemmetin riskialtista, jos jako-osuutta ei synnykään... yrittäjä on kusessa...
Kerroit että yhtiösi voi lainata rahaa kenelle vain, ei voi jos se lainaa sinulle massia sinun pitää asettaa vakuuslainoistasi, yrityksellesi, koska vaikka yhtiö on sinun siinä et ole yhtiö, kommandiitti ja avoin yhtiössä on toisin mutta vain vastuullisen yhtiömiehen näkökulmasta.
Toki pienyrittäjät käyttävät tuota, mutta kuten sanoin siihen liittyy melkoisia riskejä, ja velathan on aina maksettava, vai mitä osamaksumiljonääri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1142357Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from391951Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen301887- 1021877
Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276481876Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la581159- 1101056
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei20933- 54890
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘110857