Jos saa etuuksia kelasta

Anonyymi-ap

paras kun ei tee yhtään mitään ellei kunnollinen työsopimus aukene.

5

69

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarvittaessa kutsuttava sellaista tarjottiin onko siinä mitään itua?

    • Anonyymi

      ei tehä ei ellei kunnon työsopparia ole allekirjoitettavaksi.

    • Anonyymi

      Niin ei asiassa mitään uutta ole, tietenkin työpaikkojen osalta katsotaan vain niitä työpaikkoja joissa on mukava palkka ja mieluisa kohtelu ja paljon kaikenlaisia hyödyllisiä ja rahakkaita etuja.

      Elinkeinoelämällä voi olla toki tarpeita halpatyövoimalle ja hallituksellakin voi olla haluja pakottaa kansaa halpatyöhön, mutta kummallakaan em ryhmistä ei ole minkäänlaista toimivaltaa työttömien työvalintoihin. Ne valinnat kuuluu ainoastaan työttömille itselleen, eli valitse sellainen työ kuin haluat, ja sivuuta sellaiset keskustelut jossa kovasti annetaan ymmärtää että et saisi mukamas niin tehdä.

      Valtion tehtävä on puolestaan varmistaa se että taloudenpito hoidetaan siten että mahdollisimman moni suomalainen todella saa juuri em. tapaan itselleen sellaisen työpaikan kuin haluavat.

    • Anonyymi

      TE-palvelun työttömällä on toki oikeus aitoon työhön ja normaaliin työsuhteeseen ja työsopimukseen. Muutenhan hän vain jatkaisi työttömän roolissa. Olisi ja ON ristiriitaista leimata työttömät toisenlaisiksi kuin töissä olevat.

      Aloittaja on lähellä oikeaa.

      • Anonyymi

        TE-palvelun työttömällä ei ole yhtään sen vähempää oikeuksia kuin kenelläkään muullakaan.

        Velvollisuuksiista saa huudella niin paljon kuin haluaa, mutta ennenkuin yhtäkään velvollisuutta aletaan väkisin toteuttamaan, hoidetaan ensin perustuslakiin ja kansainvälisiin sopimuksiin perustuvat työttömien oikeudet sekä valtion velvollisuudet siten, että työttömien lakiin perustuva oikeus työn vapaaseen valintaan toteutuu täydellisesti.

        Sana täydellisesti lukee laissa, voi itse käydä lukaisemassa miten laissa asetetaan valtiolle velvollisuuksia työttömille järjestettävien toimien luonteesta (TSS-sopimus artikla 6 kappale 2, sen ohessa myös kappale 1 sekä Perustuslain pykälä 18).

        Massatyöttömyys ei ole mitään muuta kuin poliittinen valinta, ja syy siihen on se että poliitikot ja elinkeinoelämä ovat yhdessä muuttaneet mm. työvoimapalveluja pieni osa kerrallaan lainvastaiseksi, luullessaan että he voivat noin vain keksiä voimassaolevien vapautta turvaavien lakien tilalle lakeja joilla tehdään valtiolle oikeus pakottaa kansaa.

        No, eihän se näin tietenkään mene.

        Jatkot eduskunnan oikeusasiamiehelle tai oikeuskanslerille, mikäli teihin kohdistuvassa työvoiman palveluprosessissa on mitään sellaista mikä edes vähänkään estää teidän lakiin perustuvan oikeuden (työn vapaa valinta) toteutumista.

        Kyse on luultavasti Suomen rauhan ajan ylivoimaisesti suurimmasta petoksesta kansalaisia kohtaan, kun tietyt valtaryhmät vuodesta ja vuosikymmenestä toiseen ovat ottaneet oikeudeksensa muutella mm. työvoimapalveluja sellaiseen suuntaan että se ei ole enää työttömiä palvellut vuosikausiin vaan sen sijasta palvelu on muuttunut kiristämiseksi ja pakottamiseksi erittäin monilla eri tavoilla.

        Suomessa oikeistoryhmät ja kristilliset seuraa Viktor Orbanin oppeja, eli niitä porukoitahan ei kiinnosta lainkaan kansalaisten oikeudet, vaan enemmänkin se miten kansaa voitaisiin sortaa niin paljon kuin mahdollista ilman että asia siirtyy tuomioistuimen selvitettäväksi.

        Valitusten sijasta kannattaa tehdä aina kantelu silloin kun kyse on varsin selkeästi em. lakien vastaisesta toiminnasta, silloin asiaa selvitetään lainvalvojien toimesta joiden tehtävä on vähän toisenlainen kuin mitä viranomaiset saavat aikaan valitusten käsittelyssä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      150
      1799
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1661
    3. Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma

      Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va
      Joensuu
      30
      1242
    4. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      193
      1161
    5. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      91
      1123
    6. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      1021
    7. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      351
      961
    8. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      62
      839
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      811
    10. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      50
      806
    Aihe