Ymmärrätkö suomen kieltä - minä en ainakaan tällaista
”Kouluttajat ovat suorittaneet 60 tunnin mittaisen koulutuksen, joka antaa pedagogiset valmiudet toimia ammattimaisena yhteiskuntaorientaation vetäjänä sekä lähi-, etä- että hybridimuotoisissa orientaatioissa.”
Tällaista veronmaksajien rahoilla tehdään. Olisi helppo leikata kokonaan, eikä maailma siitä muuttuisi huonommaksi. Toki puuhastelijoilla olisi vähemmän rahaa.
Hienoa sanaa selitetään näin:
”Yhteiskuntaorientaatio on koulutus, jossa maahanmuuttaneet saavat lain mukaan tietoa Suomessa asumisesta, elämisestä ja työskentelemisestä, suomalaisen yhteiskunnan toiminnasta sekä yksilön oikeuksista ja velvollisuuksista.” Huomaa uusi sana ”maahanmuuttaneet”. Sanan voi tulkita niin, että täällä me olemme, emmekä pois lähde.
Kertovatkohan koulutuksessa, ettei täällä saa r*iskata tyttöjä eikä naisia. Vai keskitytäänkö siihen, mitä kaikkea Suomessa saa ilmaiseksi.
Kesäkuussa valmistui yhteensä noin 50 yhteiskuntaorientaation kouluttajaa. Kouluttajia on valmistunut aiemmin jo 60. Yhteiskuntaorientaation kouluttajia on saatavilla 33 eri kielellä ja he edustavat kaikkia Suomen maakuntia lukuun ottamatta Ahvenanmaata ja Lappia.
Uusia koulutettuja saadaan Oulusta loppuvuodesta ja verkkokoulutuksesta ensi vuonna. Myös ruotsinkielisiä koulutetaan orientaation vetäjiksi, miksi?
Kohta näitä huippuosaajia on yli 200. Miten he työllistyvät? Kuka maksaa palkat?
Suomenkielen opetus
10
204
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä meidän pitää lisää sitä valtion taloutta kohentavaa toimintaa saada, sekä tekijöitä. Pyörähdä vaikkapa Vantaalla tai Vaasassa päivän pyörimässä, niin näet paljon maahanmuuttaneita työssään. Meillä on suuri armeija täällä ihan supisuomalaisia, joilla ei ole aikomustakaan työllistyä, eikä heistä mihinkään olisi vaikka johonkin toimintaan saataisiin pakotettuakin.
- Anonyymi
Pitäisi paapoa näitä suomipoikia vielä enemmän työpaikoilla. Auttaa puhtaat paidat päälle ja siivota vessat näiden jälkeen kuin mt potilaiden jäljiltä. Ja näinhän on tuolla smäellä tehtykin. Mennyt vähän työntekijät ja potilaat sekaisin.
- Anonyymi
Mietitkö koskaan mitään muuta?
- Anonyymi
Ressukin teki 20 vuoden "työuran" käännöksien ja ryömimisen opettajana armeijassa. Nyt saadaan ukrainalaisia ammattilaisia ja oikeita sotilaita maahamme jotka hallitsevat oikean sotimisen.
- Anonyymi
No mitä tuosta murehtimaan. Jos kanta suomalainen kelpaa niin kädet ristissä jos mamut suojaa suomea.
- Anonyymi
Kyllä me saadaan suuresta osasta mamuistakin syrjäytyneitä tehtyä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä me saadaan suuresta osasta mamuistakin syrjäytyneitä tehtyä.
Noista ressukoista edes inttiin.
- Anonyymi
Nuo edes pinnalla pysy kun lapselle jo opetetaan uiminen ja taitaa olla se perimä.
- Anonyymi
Miten perussuomalaisia valmistuu lähi- ja sairaanhoitajakouluista niin ettei erota suomen yleisimpiä perus- ja kansansairauksia toisistaan?
Mitä tälle voisi tehdä??? Pia Sillanpää vastaa, kiitos. - Anonyymi
Voisiko veronmaksajien rahoilla maksetut lähiesimiestyön ym johtamiskoulutukset lopettaa, kun ei niistä näytä oppivan edes perusteita?
Samoin mpk teltta- ja patikointi retkiä ei pidä maksaa palkallisina eikä myöntää vapaita tai laskea eduiksi työpaikoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353