Suomenkielen opetus

Anonyymi-ap

Ymmärrätkö suomen kieltä - minä en ainakaan tällaista

”Kouluttajat ovat suorittaneet 60 tunnin mittaisen koulutuksen, joka antaa pedagogiset valmiudet toimia ammattimaisena yhteiskuntaorientaation vetäjänä sekä lähi-, etä- että hybridimuotoisissa orientaatioissa.”

Tällaista veronmaksajien rahoilla tehdään. Olisi helppo leikata kokonaan, eikä maailma siitä muuttuisi huonommaksi. Toki puuhastelijoilla olisi vähemmän rahaa.

Hienoa sanaa selitetään näin:
”Yhteiskuntaorientaatio on koulutus, jossa maahanmuuttaneet saavat lain mukaan tietoa Suomessa asumisesta, elämisestä ja työskentelemisestä, suomalaisen yhteiskunnan toiminnasta sekä yksilön oikeuksista ja velvollisuuksista.” Huomaa uusi sana ”maahanmuuttaneet”. Sanan voi tulkita niin, että täällä me olemme, emmekä pois lähde.

Kertovatkohan koulutuksessa, ettei täällä saa r*iskata tyttöjä eikä naisia. Vai keskitytäänkö siihen, mitä kaikkea Suomessa saa ilmaiseksi.

Kesäkuussa valmistui yhteensä noin 50 yhteiskuntaorientaation kouluttajaa. Kouluttajia on valmistunut aiemmin jo 60. Yhteiskuntaorientaation kouluttajia on saatavilla 33 eri kielellä ja he edustavat kaikkia Suomen maakuntia lukuun ottamatta Ahvenanmaata ja Lappia.

Uusia koulutettuja saadaan Oulusta loppuvuodesta ja verkkokoulutuksesta ensi vuonna. Myös ruotsinkielisiä koulutetaan orientaation vetäjiksi, miksi?

Kohta näitä huippuosaajia on yli 200. Miten he työllistyvät? Kuka maksaa palkat?

10

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä meidän pitää lisää sitä valtion taloutta kohentavaa toimintaa saada, sekä tekijöitä. Pyörähdä vaikkapa Vantaalla tai Vaasassa päivän pyörimässä, niin näet paljon maahanmuuttaneita työssään. Meillä on suuri armeija täällä ihan supisuomalaisia, joilla ei ole aikomustakaan työllistyä, eikä heistä mihinkään olisi vaikka johonkin toimintaan saataisiin pakotettuakin.

      • Anonyymi

        Pitäisi paapoa näitä suomipoikia vielä enemmän työpaikoilla. Auttaa puhtaat paidat päälle ja siivota vessat näiden jälkeen kuin mt potilaiden jäljiltä. Ja näinhän on tuolla smäellä tehtykin. Mennyt vähän työntekijät ja potilaat sekaisin.


    • Anonyymi

      Mietitkö koskaan mitään muuta?

    • Anonyymi

      Ressukin teki 20 vuoden "työuran" käännöksien ja ryömimisen opettajana armeijassa. Nyt saadaan ukrainalaisia ammattilaisia ja oikeita sotilaita maahamme jotka hallitsevat oikean sotimisen.

    • Anonyymi

      No mitä tuosta murehtimaan. Jos kanta suomalainen kelpaa niin kädet ristissä jos mamut suojaa suomea.

      • Anonyymi

        Kyllä me saadaan suuresta osasta mamuistakin syrjäytyneitä tehtyä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä me saadaan suuresta osasta mamuistakin syrjäytyneitä tehtyä.

        Noista ressukoista edes inttiin.


    • Anonyymi

      Nuo edes pinnalla pysy kun lapselle jo opetetaan uiminen ja taitaa olla se perimä.

    • Anonyymi

      Miten perussuomalaisia valmistuu lähi- ja sairaanhoitajakouluista niin ettei erota suomen yleisimpiä perus- ja kansansairauksia toisistaan?

      Mitä tälle voisi tehdä??? Pia Sillanpää vastaa, kiitos.

    • Anonyymi

      Voisiko veronmaksajien rahoilla maksetut lähiesimiestyön ym johtamiskoulutukset lopettaa, kun ei niistä näytä oppivan edes perusteita?

      Samoin mpk teltta- ja patikointi retkiä ei pidä maksaa palkallisina eikä myöntää vapaita tai laskea eduiksi työpaikoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      234
      5172
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      67
      3390
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      94
      3077
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      38
      3018
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      62
      2875
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2705
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2401
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      103
      2247
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      157
      1686
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1340
    Aihe