Poika on nyt sen ikäinen, että pitäisi tuota d-vitamiinia antaa. Mites muiden pienet on reagoineet? Meille annettiin neuvolasta devitol -nimisiä tippoja, annettiin vain 1 tippa edellisinä 3 pv:nä/pv ja pojalle tuli ihan hirveät mahaväänteet(olen apteekkiin menossa ostamaan jotain muita tippoja tänään). Miten tärkeinä pidätte tuota d-vitamiinin antamista? Äidinmaidosta sitä ilmeisesti ei erity tarpeeksi(?), vaikka kaikkia muita aineita erittyy juuri sopivasti, eikös silloin tuo mahan vääntely tarkoita sitä että vauvan elimistö ei kertakaikkiaan pysty käsittelemään vielä tuota vitamiinia? Mitä tippoja muuta annatte vauvoillenne ja miten masut on ne kestäneet?
D-vitamiini
Emma
20938
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Aloima antamaan heti, niitä neuvolan antamia tippoja ei edes kokeiltu. Tuli niitä mahanpuruja noistakin tipoista, muttei kuitenkaan pahasti... ainakaan meillä..
Meillä annetaan Jekovitiä. Meidän tytölle aiheutti myös kovat vatsanväänteet, vaikka aloiteltiin yhdellä tipalla. Ehdin jo lopettaa tippojen antamisen, kun en viitsinyt toista huudattaa. Neuvolassa kehoittivat kuitenkin jatkamaan ja näin myös tein. Monta päivää huuti yhtäkin tippaa, mutta pikkuhiljaa päästiin annosta nostamaan ja nyt annan 5tippaa eikä tule minkäänlaisia oireita. Kannattaa olla sitkeä, vaikka huutoa on äidinkin tuskallista kuunnella. Emme saaneet mitään tippoja neuvolasta vaan ostin itse terkkarin esiteltyä eri vaihtoehdot. Sanoi että Jekovit on Devitolia hellävaraisempi (yleensä) vesipohjaisena. Deetipat ovat ilmeisesti kaikkein hellävaraisimpia, mutta niitä pitää antaa kerralla 10! En välttämättä lähtisi merkkiä vaihtamaan jos sinulla jo on Devitol tipat. Huutoa on melko varmasti jokatapauksessa odotettavissa... Tsemppiä! Helpottaa ajan kanssa.
D-tippoja. Puutos aiheuttaa riisitautia, etkä varmaan sitä lapsellesi halua. Kokeile jekovit-tippoja,ne harvemmin ärsyttävät, ovat vesipohjaisia, ku taas Devitol on öljypohjainen. Me aloitettiin yhdellä tipalla, eikä mitään ongelmia ollut. Jekovit tosin maistuu aika järkyttävälle, mutta meillä poika ainakin tykkää niistä...
aloin antamaan neuvolan ohjeiden mukaan kaksiviikkoisena mut meijän pojalle tuli kans vatsanväänteitä. Neuvolantäti sanoi et näin kesällä voi tippoja olla välillä vaikka antamattakin ja pidettiinkin viikon tauko ja sit aloitettiin uudestaan ja annoin viikon verran yhtä tippaa, sitten toisen kahta ja nyt ollaan kolmesa tipassa menossa. Määrää voi nostattaa hitaamminkin kuin 3 päivän välein jos tuntuu et siitä vatsavaivoja tulee. Oon antanu pojalle ennen joka syöttöä myös cuplatonia ja aluksi annoin myös gefiluskapseleita äidinmaitoon sekoitettuna ja nyt annan relatippoja. Tuntuu et vatsanväänteet ovat hellittäneet, en tosin osaa sanoa et mistä ne tarkalleen johtui ja mikä niihin parhaiten auttoi mut pääasia et ne hellitti - itkettiin nimittäin monena iltana pojan kanssa kilpaa... D-vitamiinin antaminen vaatii äidiltä/isältä kärsivällisyyttä!
Itkettääkö ne D-vitamiinitipat juuri iltaisin riippumatta milloin antaa tipat? Meillä menee päivät hyvin ja Jekovit menee kuukauden ikäiselle nyt 4 tippaa, maistuu minusta myös pahalta, mutta vauva aika hyvin ottaa.Yleensä annan 11-15 välillä ku muistan... Iltaisin valvoo klo 20-00 pienen itkun kera, sylissä ei juurikaan. Mutta valvoo siis tosi pitkään ja on väsynyt, mutta ei nukahda. Sitten nukkuu 04-05 syömään seuraavaan kerran ja taas nukahtaa.. Mutta ne alkuillat.. Onko tippojen syytä. Mitä se aine (merkki)on jota sitten käytetään mahan toiminnan helpottamiseksi, että ruplattaa?
En usko että parin kuukauden viivytys vitamiinin annossa aiheuttaisi riisitautia! Jos lapsen maha ei millään tippoja kestä niin odota pari kuukautta ja yritä uudelleen. Me aloitettiin kun tyttö oli 2kk.
Ja nyt kesällä kun aurinkokin paistaa niin eiköhän sitä d vitamiinia erity jo lapsen kehossa muutenkin. JA lapsen ei tarvitse saada aurinkoa kuin ihan pienelle alueelle ihoa.
Moni äiti on vain liian hysteerinen tämän asian kanssa
Näinhän se on, ei muutamassa kuukaudessa ehdi riisitautia kehittyä. Ja jos vauva on muutenkin mahakipuinen, niin kannattaa aloittaa d-vitamiini vasta kolmen kuukauden iästä eikä turhaan lisätä pikkuiselle vatsakipuja!
vaikka siirtää antoa.
Kannattaa lääkäriltä tms. kysästä,jos epävarma.
Kuuma kesäaurinko polttaa pienen vauvan ihon parissa minuutissa. Vauvaa ei tule laittaa edes aurinkovoiteen kanssa suoraan auringonvaloon. Kyllä varjossakin saa valoa ihan tarpeeksi. Meillä paloi 4 kuukautisen vauvan kädet pahasti viidessä minuutissa kun hetki ihasteltiin pihan tapahtumia kotirappusilta t-paidassa.
Ei se D-vitamiini ole kaikki kaikessa etenkään kesällä. Selvisivät ne vauvat viiskytluvullakin.
"Ei se D-vitamiini ole kaikki kaikessa etenkään kesällä. Selvisivät ne vauvat viiskytluvullakin."
Useimmat vauvat saivat D-vitamiinia jo viiskytluvulla, siksi ne selvisivät :)
Ja moni niistä vauvoista, jotka eivät D:tä saaneet, saivat riisitaudin :(
Hieman jäi mietityttään voiko viidessä minuutissa terve iho palaa. Olen pitänyt 3kk ikäistä poikaa noin puolen tunnin ajan auringossa lyhythihaisella ja lahkeisella vaatetuksella. Ja tietenkin lakin kanssa. Käsivarret ja jalat ovat saaneet runsaasti aurinkoa. Aivan kuuminta keskipäivän aurinkoa olen toki välttänyt koska se ei ole hyväksi aikuisellekaan, mutta hieman puolen päivän jälkeen olemme menneet ulos. Mitään palamisen merkkejä ei vauvan ihossa ole kertaakaan näkynyt vaikka usean päivän aikana olemme olleet ulkona nytkin "pahimmilla helteillä". Vauva selvästi nauttii kun saa olla ulkona muutenkin kuin vain vaunuissa.
riippuu paljon ihan lapsen ihosta, onko herkkä palamaan, mutta tervekin iho todella voi palaa ihan muutamassa minuutissa. Omat lapseni ovat aina olleet sellaisia etteivät pala vaikka hyppisivät alasti tuntitolkulla auringossa, rusketus vaan syvenee, mutta ystäväni kaksi lasta palavat taas tosi herkästi hetkessä.
aikaisempaan viestiin Aurinkoa ei iholle pitäisi laittaa että herkkäikoista lasta ei saa viedä aurinkoon, koska kaikki lapset eivät todellakaan voin herkästi pala.
Niinkuin olet jo muistakin viesteistä lukenut niin jekovittiä kannattaa antaa. Se toinen on soijapohjainen ja tosiaan aiheuttaa vatsavaivoja. Meillä aloitettiin muutamalla tipalla ja nyt kun hän on 7 viikon vanha niin 5 tippaa aamupäivällä. Ei kannata jättää illalle. Jekovit on kyllä aivan hirveän makuista mutta meillä tuntuu vauvalle maittavan. Kannattaa lusikka kostuttaa hieman vedellä. (aluksi vesi kannattaa keittää, vaikka suomessa vesijohtovesi on kyllä puhdasta.MUISTA myös jäähdyttää vesi ennen kuin annat sitä vauvalle. Yksi pieni vesitippa riittää lusikalle ja siihen jekovitiä ja ei kun suuhun. Lapsen iho on herkkä ja aurinkoa kannattaa antaa harkiten. Ei mielellään klo 11.00-15.00 välisenä aikana. Meillä on vauvaa pidetty kohtuudella auringossa esim. jalat. Kannattaa esim. laittaa vaikka harsokangas jalkojen päälle niin kyllä se aurinko senkin läpi tulee.
Äidinmaidostahan ei saa lainkaan D-vitamiinia, siksi on tärkeää antaa alle vuoden ikäisille säännöllisesti ympäri vuoden keinotekoista D:tä.
D-vitamiiniahan tarvitaan siihen, että calsium(=kalkki) imeytyy ja luusto vahvistuu ja luut "kovettuvat". Pitkäaikainen D-vitamiinin puutos aiheuttaa riisitaudin, joka on onneksi kovin harvinainen nykyisin Suomessa.
Mutta toinen ongelma, joka tulee jo lyhyen ajan vitamiinin puutoksesta, on kouristusmahdollisuuden lisääntyminen vauvalla. Jos veren calsium-pitoisuus ei ole riittävä, vauva saattaa alkaa kouristella. Näitä tapauksia tulee aina ajoittain lastenosastolle potilaiksi. Ja aina syynä on ollut se, että vauvalle ei jostain syystä ole annettu D-vitamiinia.
mutta silti kehotan kyseistä äitiä hakemaan ammattitietoa lääkäriltä ja muilta asiantuntijoilta.Nää nettiohjeet on kumminkin vähän kyseenalaisia,kun on kyse näinkin tärkeästä vitamiinista.Eikä välttämättä voi luottaa siihen,mitäjoku toinen on tehnyt.
Osta mieluummin Dee-tippoja kuin Jekovitia, kummatkin ovat vesipohjaisia mutta Jekovit on aivan törkeän pahanmakuinen (maistakaapa itse!).
Minä päätin antaa pojalle kalanmaksaöljyä keinotekoisten vitamiinien sijaan. Kalanmaksaöljyssä vitamiinit ovat luonnollisina ja ilman lisäaineita. Keinotekoisista vitamiineista esim. jekovitissa on useita lisäaineita joista yksi(E320) jopa sellainen jota ei edes lasten ruoissa suositella käytettävän ja jonka eläinkokeissa on todettu aiheuttavan vatsan kasvaimia ja munasarjojen geneettisiä muutoksia.
Aiemmin neuvolassa suositeltiin antamaan joko kalanmaksaöljyä tai keinotekoista D-vitamiinia. Ja joskus ilmeisesti pelkästään D-vitamiinia. Ihmettelin syytä siihen ettei kalanmaksaöljyä enää suositella ja kysyinkin asiasta kaupunkini terveysviranomaisilta. Vastausta kysymykseeni en ole vieläkään saanut. Ainoastaan viestin että kysymys on toimitettu eteenpäin ko. asiasta vastaavalle henkilölle.
että nykyään on tutkimusten mukaan kaloissakin sen verran tuota elohopeaa yms. ympäristömyrkkyjä, ettei se ole enää se terveellisempi vaihtoehto. Taitaa olla sen puoleen ihan sama antaako kalanmaksaöljyä vaiko keinotekoista D-vitamiinia.
Noista kalojen sisältämistä myrkyistä en ole paljoa tietoa hankkinut. Sen tiedän että kaloille kasvatuslaitoksilla annetaan jopa antibiootteja. Ja toisaalta suuret määrät noita elohopeaa ja muita myrkkyjä on saatu rokotteista, joiden elohopea on vielä myrkyllisempää kuin tuo kaloissa esiintyvä.
Mutta uskon että vitamiinien imeytymiseenkin vaikuttaa mm. kaikki ne aineet mitä esim. kalassa on tai missä tahansa kasvissa ym. joista vitamiineja saadaan. Eli olen sitä mieltä, ja tätä myös jotkut tutkimustulokset puoltavat, että kaikki vaikuttaa kaikkeen. Siis pelkkä vitamiini sellaisenaan ei toimi vaan jotta vitamiinista saataisiin siinä piilevä hyöyty tarvitaan myös kaikki ne muuta "apuaineet" jota vitamiinin esiintymislähteessäkin on.
Ja lisäksi esim. kalanmaksaöljyssä on paljon muutakin hyötyä kuin pelkkä d-vitamiini. Siitä saa hyvän suojan tulehdustauteja vastaan ja lisäksi erilaiset kalanrasvat ovat todella hyviä aivojen kehitykselle. Tästä syystä pidänkin erityisen tärkeänä että juuri pienille lapsille ja vauvoille annettaisiin kalanmaksaöljyä. Heillähän aivot kehittyvät valtavasti ensimmäisten ikävuosien aikana. Lisäksi erilaiset tulehdustaudit ovat nykyisin valtava riesa pienillä lapsilla, joten kalanmaksaöljy tulehdussuojallaan saattaisi auttaa.