taulukkomaksut

Anonyymi-ap

Olen ollut ulosotossa vuodesta 2019, mutta vasta tänä vuonna olen vapautettu taulukkomaksuista. Olen kuullut, että niitä otetaan yleensä vain kaksi vuotta eli liikaa olen viisi vuotta maksanut. Johtuuko tämä käytäntö velallisen pärstäkertoimesta? Kuten vapaakuukausien myöntämättömyyskin.

5

458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pärstäkeroin voidaan helposti eliminoida ottamalla käyttöön AI Ulosottolaitoksen toimintaan. Valtio säästää suuret summat niin palkkakuluissa kuin virastovuokrissakin. Järkevä suunta!

    • Anonyymi

      Onko sinulla ollut taukoja ulosotoissa välillä? Ensimmäisen kahden vuoden aikana pitää olla vähintään 18 kuukautena toistuvaistulon ulosottoa ja sen jälkeen saa olla vain alle vuoden pituisia taukoja.

      Vapaakuukausiin eivät kaikki välttämättä ole oikeutettuja. Se riippuu omien tulojen suuruudesta. Asiaa tutkittu ja todettu, että pärstäkerroin ja asiakkaan tilanne ja olosuhteet eivät vaikuta ollenkaan ylimääräisten vapaakuukausien myöntöön. Jotkut ulosottomiehet sanovat vapaakuukausipyntöihin aina ”ei”, jotkut taas ”kyllä”, eli harkintaa ja asiakkaan todelliseen tilanteeseen tutustumista eivät viitsi tehdä.

      Vapaakuukausien määrä riippuu tuloista.

      Jos tienaa yli neljä kertaa suojaosuuden määrän, ei saa automaattisesti yhtään vapaakuukautta, mutta kolme pyynnöstä. Siis yhteensä 0–3 kpl vuodessa.

      Jos tienaa 2–4 kertaa suojaosuuden määrän, saa vain yhden automaattisesti plus kaksi pyynnöstä. Siis yhteensä 1–3 kpl vuodessa.

      Alle kaksi kertaa suojaosuuden tienaavat saavat automaattisesti kolme vapaakuukautta plus yhden pyynnöstä. Siis yhteensä 3–4 kpl vuodessa.

    • Anonyymi

      Vapaakuukausia voi saada vain jos palkan tai eläkkeen ulosmittaus jatkunut yhtäjaksoisesti tai lähes yhtäjaksoisesti vuoden.

    • Anonyymi

      Olin vuoden varattomuustodistuksella tässä välissä, mutta muuten olen maksanut normaalisti. Pienillä summilla tosin, mutta kuitenkin ja veronpalautuksilla. Ulosottajat ovat vaihtuneet useasti ja en tunne heitä ollenkaan. Vaihdoin myös muuton vuoksi aluetta. Viime vuonna sain kaksi vapaakuukautta, tänä vuonna vain yhden, joka sekin tuli siis pyytämättä.

      • Anonyymi

        Siis tarkennan vielä, että itse en ole varattomuuttani määritellyt, vaan sen teki eräs jo poistunut uo-henkilö. Seuraava sitten perui edellisen päätöksen ja sen jälkeen olen maksanut säännöllisesti kolmisen vuotta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      472
      8466
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5820
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      255
      4762
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4615
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      64
      4111
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3930
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      171
      3749
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1698
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      95
      1212
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      42
      857
    Aihe