taulukkomaksut

Anonyymi-ap

Olen ollut ulosotossa vuodesta 2019, mutta vasta tänä vuonna olen vapautettu taulukkomaksuista. Olen kuullut, että niitä otetaan yleensä vain kaksi vuotta eli liikaa olen viisi vuotta maksanut. Johtuuko tämä käytäntö velallisen pärstäkertoimesta? Kuten vapaakuukausien myöntämättömyyskin.

6

515

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pärstäkeroin voidaan helposti eliminoida ottamalla käyttöön AI Ulosottolaitoksen toimintaan. Valtio säästää suuret summat niin palkkakuluissa kuin virastovuokrissakin. Järkevä suunta!

    • Anonyymi

      Onko sinulla ollut taukoja ulosotoissa välillä? Ensimmäisen kahden vuoden aikana pitää olla vähintään 18 kuukautena toistuvaistulon ulosottoa ja sen jälkeen saa olla vain alle vuoden pituisia taukoja.

      Vapaakuukausiin eivät kaikki välttämättä ole oikeutettuja. Se riippuu omien tulojen suuruudesta. Asiaa tutkittu ja todettu, että pärstäkerroin ja asiakkaan tilanne ja olosuhteet eivät vaikuta ollenkaan ylimääräisten vapaakuukausien myöntöön. Jotkut ulosottomiehet sanovat vapaakuukausipyntöihin aina ”ei”, jotkut taas ”kyllä”, eli harkintaa ja asiakkaan todelliseen tilanteeseen tutustumista eivät viitsi tehdä.

      Vapaakuukausien määrä riippuu tuloista.

      Jos tienaa yli neljä kertaa suojaosuuden määrän, ei saa automaattisesti yhtään vapaakuukautta, mutta kolme pyynnöstä. Siis yhteensä 0–3 kpl vuodessa.

      Jos tienaa 2–4 kertaa suojaosuuden määrän, saa vain yhden automaattisesti plus kaksi pyynnöstä. Siis yhteensä 1–3 kpl vuodessa.

      Alle kaksi kertaa suojaosuuden tienaavat saavat automaattisesti kolme vapaakuukautta plus yhden pyynnöstä. Siis yhteensä 3–4 kpl vuodessa.

    • Anonyymi

      Vapaakuukausia voi saada vain jos palkan tai eläkkeen ulosmittaus jatkunut yhtäjaksoisesti tai lähes yhtäjaksoisesti vuoden.

    • Anonyymi

      Olin vuoden varattomuustodistuksella tässä välissä, mutta muuten olen maksanut normaalisti. Pienillä summilla tosin, mutta kuitenkin ja veronpalautuksilla. Ulosottajat ovat vaihtuneet useasti ja en tunne heitä ollenkaan. Vaihdoin myös muuton vuoksi aluetta. Viime vuonna sain kaksi vapaakuukautta, tänä vuonna vain yhden, joka sekin tuli siis pyytämättä.

      • Anonyymi

        Siis tarkennan vielä, että itse en ole varattomuuttani määritellyt, vaan sen teki eräs jo poistunut uo-henkilö. Seuraava sitten perui edellisen päätöksen ja sen jälkeen olen maksanut säännöllisesti kolmisen vuotta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      40
      2586
    2. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      55
      1072
    3. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      66
      921
    4. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      53
      867
    5. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      783
    6. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      11
      710
    7. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      61
      691
    8. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      634
    9. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      81
      617
    10. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      65
      613
    Aihe