Nappasin STT:n uutista pätkän, joka toi minulle hyvää mieltä. Hevosella pitää ensi vuoden alusta olla kaveri. Hevosta koskeviin sääntöihin on tulossa tarkennuksia. - Jatkossa pysyvässä pitopaikassa pitää olla näkö- ja kuuloyhteys sekäpäivittäin turpakosketus toiseen hevoseen. Hevosen kaveriksi kelpaa myös muuli, Muulin kaveriksi riittää hevonen.
HEVOSTEN HUOLENPITO PARANEE
Anonyymi-ap
13315
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kukaan ei avaa ketjua, jos luulee jo nähneensä koko tiedon. PARASTA MINUSTA OLI TURPAYHTEYS.
Riittääkö jos mä hevosnaamalla käyn antamassa pusuja?
Et kelpaa hevoselle.
Miten huoltovarmuus paranee nyt jo 100 000 ha heinän viljelyssä hevosia varten . Hevonen syö heinää hehtaarin alan verran jos maitti on hyvä.
Saadaan metukkaa!
Hyi stna. Kuka vielä nykyäänkin syö lihaa ja vieläpä epäterveellisintä suolalihaa josta saa vielä hepatiitinkin kaupan päälle
Ei kai kukaan enää tanskan metukkaa syö. Nehän on täynnä vaikka mitä neula jäämää. Uskokaa ihmeessä mitä niihin kirjoitetaan
Mitä tanskalaisiin metvursteihin sitten on kirjoitettu?
Ikke spise hormonhest.
Just oli lehdessä lihaa voi syödä huoletta.
Just oli lehdessä lihaa ei voi syödä huoletta.
Onko tosiaan että yksi hevonen tarvitsee heinää noin yhden hehtaarin alalta vuoden kulutukseensa. Voisiko huoltovarmuus mitenkään parantua ilman heinän viljelyä? Perunaa tai viljaa ?
Nyt en siis täysin varmasti ymmärrä kysymyksiäsi.
Tarkoitatko siis että hevoset pitäisi siis syödä ja kasvattaa siinä siis pottuja?