korvatippojen

kolleilta löytyi korvapunkkeja, mutta korvatippojen annostus epäilyttää. se on tosi paksua ainetta, jota tulee isoissa tipoissa. silti ohje käskee laittaa 10-20 tippaa päivässä. mitein riittäisikö vähempi? melko hitaasti tipat tulevat purkista ulos, joten aika mahdotonta saadakkaan sellaista määrää laitettua. onko muilla kokemuksia?
6342
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

kissallani oli pentuna korvapunkkeja ja aika suurelta määrä kuulosti pennun korvaan laitettavaksi. mutta parempi laittaa kuitenkin tarpeeksi. tukeva ote kissasta ja tipat korviin. oma kissani ravisteli tippojen laittamisen jälkeen päätään ja osa aineesta tuli korvista ulos. mutta punkit kyllä lähtivät.

Äänestä

Mitä tippoja laitat? Stronghold kannattaa laitattaa niskaan kissalle. Sillä pitäisi ainakin korvapunkit lähteä.

Äänestä
  • Veikkaisin että hän laittaa otita para vet korvatippoja ja mun piti kans laittaa niitä sekä strongholdia niskaan.

    10-20 tippaa mäkin laitoin. Se oli aika sotkuista puuhaa ja kissat ei ollut operaatioista oikein innossaan, mutta pyyhkeen sisällä se onnistui oikein hyvin lopulta.

    Äänestä

  • neitikissa kirjoitti:

    Veikkaisin että hän laittaa otita para vet korvatippoja ja mun piti kans laittaa niitä sekä strongholdia niskaan.

    10-20 tippaa mäkin laitoin. Se oli aika sotkuista puuhaa ja kissat ei ollut operaatioista oikein innossaan, mutta pyyhkeen sisällä se onnistui oikein hyvin lopulta.

    nimeä, apteekista n.15e. pyyhettä täytyykin muuten kokeilla...

    Äänestä

  • Otita paran kanssa on vähän niin ja näin onnistuuko hoito. Strongholdin laittaisin minäkin. Helppo ja varmasti toimiva.

    Äänestä

  • sip-su kirjoitti:

    Otita paran kanssa on vähän niin ja näin onnistuuko hoito. Strongholdin laittaisin minäkin. Helppo ja varmasti toimiva.

    mulla kissa kehrää kun hoidan sen korvia. Oli nimittäin sankka joukko punkkeja korvissa kun poika tuli meille ja sittenhän alko hoito. Ihan sitä otita paraa ja vaan 2-3 tippaa, hierotaan hyvin ja pumpulipuikolla varovasti näkyvää tavaraa pois. Lopuks vielä talouspaperilla pyyhitään ylimääränen aine pois ja namia kissalle. Ei tartte väkivaltaa ja mulla poika kehrää toimenpiteen aikan. Käsittely uusitaan joka toinen päivä niin kauan kun tavaraa löytyy.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


annostus kirjoitti:

kolleilta löytyi korvapunkkeja, mutta korvatippojen annostus epäilyttää. se on tosi paksua ainetta, jota tulee isoissa tipoissa. silti ohje käskee laittaa 10-20 tippaa päivässä. mitein riittäisikö vähempi? melko hitaasti tipat tulevat purkista ulos, joten aika mahdotonta saadakkaan sellaista määrää laitettua. onko muilla kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu